kobieta która wie co pić żeby schudnąć

Co pić, żeby schudnąć? Rola płynów w zdrowym stylu życia

Ten tekst przeczytasz w 8 minut

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy można zrzucić kilogramy dzięki piciu odpowiednich napojów?
  • Co można pić, by polepszyć zdrowie organizmu?
  • Czy warto pić wodę z cytryną?

Czy wiesz, że to, co pijesz wpływa na Twój organizm? Co więcej, odpowiednio duże spożycie płynów pomaga zachować zdrowie. Nie chodzi tu oczywiście o napoje gazowane, z cukrem, wysokokaloryczne (najlepiej unikać gazowanych napojów!), ale o… Właśnie, jakie napoje warto pić?

Podstawową rolą wody i różnorodnych napojów jest hydratacja organizmu. Z tego artykułu dowiesz się, które napoje wybierać, aby nie tylko zapewnić odpowiednie nawodnienie, ale również efektywnie wzmacniać kondycję swojego ciała. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj napoje odchudzające i takie, po których od razu poczujesz się lepiej.

SPIS TREŚCI:
1. Woda – wspomoże proces odchudzania (spalanie tłuszczu) i nie tylko!
2. Wody lecznicze – jaką wodę pić?
3. Woda kokosowa – niezbędna na diecie?
4. Zielona herbata a zdrowie i nawadnianie organizmu
5. Sok z pomidorów – nie tylko na odchudzanie
6. Sok z buraków
7. Napój z jarmużu – pij, żeby szybciej zdrowieć!
8. Sok z żurawiny
9. Sok wiśniowy
10. Kurkuma, imbir i pomarańcza – jak pić?
11. Co pić, żeby schudnąć i poprawić zdrowie? Najlepsze napoje – podsumowanie

1. Woda – wspomoże proces odchudzania (spalanie tłuszczu) i nie tylko!

Dlaczego warto pić wodę (organizm a picie wody)? Woda zamiast napojów słodzonych

Dużo mówi się o tym, że woda pomaga w odchudzaniu, że warto ją pić przede wszystkim dlatego, żeby schudnąć. Woda na odchudzanie? Nie tylko! Przede wszystkim woda wpływa na zdrowie. Jakie woda ma korzyści zdrowotne? Czytaj dalej, by się dowiedzieć!

Woda jest jednym z głównych składników ludzkiego ciała. Tworzy średnio 60% masy ciała mężczyzn i około 51% masy ciała kobiet. Chociaż powszechnie wiadomo o konieczności picia wody, jej rola wykracza daleko poza zaspokajanie pragnienia – może pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia.

W naszym organizmie woda pełni wiele istotnych funkcji i jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Bez właściwego nawodnienia organizmu ciało ludzkie nie może efektywnie działać – można przeżyć bez jedzenia przez około miesiąc, ale bez wody zaledwie przez kilka dni. Woda wspomaga spalanie tłuszczu, eliminuje toksyny, ułatwia wchłanianie składników odżywczych i zapewnia prawidłowe działanie enzymów trawiennych. Odpowiednia ilość wody na diecie może również łagodzić różnorodne dolegliwości, takie jak zaparcia, wzdęcia, biegunki czy bóle brzucha.

Ważne jest, aby być świadomym, że codziennie tracimy około 2,5 litra wody na różne sposoby, w tym przez pot, mocz, oddychanie, układ pokarmowy i skórę. Dlatego niezbędne jest regularne spożycie wody w odpowiedniej ilości, aby utrzymać nasz organizm w dobrym zdrowiu i uniknąć problemów wynikających z niedostatecznego nawodnienia.

picie wody żeby schudnąć

Regularne picie wody – jaka jest wartość picia wody?

Woda mineralna, jako najbardziej naturalny i podstawowy płyn, jest niezbędna dla życia. Powinna stanowić 60–80% całkowitej ilości płynów, które spożywamy każdego dnia. Picie wody przynosi liczne korzyści:

  • poprawi trawienie (przyspieszenie metabolizmu): woda w ślinie i sokach żołądkowych ułatwia formowanie kęsów, przełykanie i transport pokarmu przez przewód pokarmowy,
  • picie wody pozwala na odchudzanie: zwiększa metabolizm i tłumi uczucie głodu. Warto wypić rano wodę (pić na czczo, przed posiłkiem), zmniejsz to ilość spożywanego pokarmu i pomoże zrzucić zbędne kilogramy,
  • oczyści organizm: woda umożliwia eliminację szkodliwych i zbędnych składników przemiany materii,
  • zredukuje zmęczenie: odpowiednie nawodnienie poprawia dotlenienie mózgu i tkanek, wpływając na koncentrację i wydajność,
  • poprawi sprawność fizyczną: przy niedoborze wody następuje zmniejszenie możliwości mięśni do wykonywania skurczów i spadek ciśnienia krwi,
  • zapobiegnie wielu dolegliwościom: regularne picie wody łagodzi bóle głowy, zapobiega zaparciom, chorobom serca i łagodzi zgagę,
  • ureguluje temperaturę ciała: woda parująca z powierzchni skóry w postaci potu pomaga obniżyć temperaturę,
  • poprawi samopoczucie: dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości wody poprawia nastrój, samopoczucie i zmniejsza poziom stresu.

Regularne picie wody, najlepiej małymi łykami, pozwala na jej efektywne wchłanianie przez tkanki. Należy pamiętać, że wzmożone pragnienie jest jednym z pierwszych objawów odwodnienia, dlatego nie należy lekceważyć potrzeby uzupełniania płynów. Woda to napój wspomagający odchudzanie. Zastąpienie kalorycznych napojów wodą z pewnością pomoże pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

dietetyk wie co pić żeby schudnąć

Ile powinno się pić wody i innych napojów? Nawadnianie organizmu – ile pić?

Każda osoba ma indywidualne potrzeby nawodnieniowe, które zależą od wielu czynników. Ilość wody, którą powinniśmy spożywać dziennie, jest determinowana przez nasz stan fizjologiczny. Zwykle zdrowy dorosły potrzebuje około 8 szklanek wody dziennie do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach, takich jak intensywny wysiłek fizyczny, gorączka, ciąża, karmienie piersią, czy upały, konieczna jest zwiększona ilość wody. Zalecane 1,5 litra czystej wody dziennie pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie komórek i tkanek oraz chroni przed odwodnieniem, które często przez długi czas nie objawia się w wyraźny sposób.

Nasz organizm nie jest zdolny do magazynowania wody, a jej utrata zachodzi poprzez oddychanie, wydalanie i pocenie. Ważne jest, aby nie czekać z piciem wody do momentu, gdy pojawi się pragnienie, ponieważ jest to sygnał ostrzegawczy wskazujący na odwodnienie. Regularne nawadnianie organizmu wymaga czasu i cierpliwości, ale przynosi korzystne efekty.

Warto także zwrócić uwagę na czas picia wody. Zaleca się wypijanie jednej szklanki wody na czczo zaraz po obudzeniu, a kolejne szklanki 15–20 minut przed posiłkiem i około godziny po posiłku, a także wtedy, gdy tylko pojawi się na nią ochota.

picie odpowiedniej ilości płynów żeby schudnąć

Z czym pić wodę? Pij wodę z cytryną i z…

Picie wody to element zdrowego trybu życia. W praktyce wielu z nas ma trudności z osiągnięciem tej normy, często z powodu braku czasu, preferencji innych napojów, a czasami po prostu dlatego, że woda nie ma smaku. To zrozumiałe, w końcu kto chciałby regularnie spożywać coś bezsmakowego?

Na szczęście istnieją naturalne metody, które pozwalają wzbogacić smak zwykłej wody, nadając jej zupełnie nowy charakter. Kluczową rolę odgrywają tu owoce i warzywa, ale to nie jedyne opcje!

Oczywiście można pić wodę z cytryną. Możesz pić ją także z:

  • ananasem,
  • arbuzem,
  • malinami,
  • miętą,
  • ogórkiem,
  • truskawkami,
  • winogronami.

Zapoznaj się z artykułem, w którym znajdziesz różne pomysły na urozmaicenie codziennego nawadniania. Przeczytaj TEN ARTYKUŁ, by dowiedzieć się więcej!

owoce które można pić razem z wodą żeby schudnąć

2. Wody lecznicze – jaką wodę pić?

Warto również zwrócić uwagę na wody wysokozmineralizowane i lecznicze, ze względu na ich rolę w uzupełnianiu niedoborów pokarmowych. Te wody są bogatym źródłem takich pierwiastków jak magnez, potas, krzem, lit, jod i żelazo, których brakuje w diecie wielu osób.

Wody lecznicze polecane są szczególnie osobom zmagającym się z problemami zdrowotnymi takimi jak niedoczynność tarczycy, skurcze mięśni, wrzody żołądka i dwunastnicy, zaburzenia wydzielania żółci, kamica moczowa, depresja, apatia, a także przewlekły stres i zmęczenie.

Przed wyborem konkretnych wód leczniczych warto zapoznać się z ich ulotką, która zawiera informacje o zaleceniach, przeciwwskazaniach oraz sugerowanym dawkowaniu.

kobieta wie co jeść i pić żeby schudnąć

3. Woda kokosowa – niezbędna na diecie?

Woda kokosowa wyróżnia się wyjątkowo wysoką zawartością potasu – w jednej szklance tego napoju znajduje się około 600 mg tego składnika, co jest ilością rzadko spotykaną w innych produktach. Ten napój jest szczególnie polecany osobom, które spożywają niewiele produktów roślinnych, będących głównym źródłem potasu.

Woda kokosowa może być również pomocna w uzupełnianiu niedoborów potasu u osób zmagających się z przewlekłymi wymiotami i biegunkami, a także u osób aktywnie uprawiających sport, które tracą potas wraz z potem. Warto dodać, że zawiera ona również pewną ilość sodu, co dodatkowo podkreśla jej rolę w uzupełnianiu elektrolitów w organizmie.

woda kokosowa pomocna na odchudzanie

4. Zielona herbata a zdrowie i nawadnianie organizmu

Kolejnym z napojów wspomagających zdrowie jest zielona herbata. Obfituje ona w przeciwutleniacze. Zielona herbata znana jest przede wszystkim z korzyści dla układu krążenia.

Badania wykazały, że regularne picie zielonej herbaty może zmniejszać ryzyko rozwoju niewydolności serca o 32%, a także wiąże się z 33% mniejszą śmiertelnością z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Dzieje się tak m.in. dlatego, że zielona herbata obniża ciśnienie krwi oraz zapobiega szkodliwemu utlenianiu cholesterolu.

Dodatkowo, zielona herbata ma właściwości zapobiegające kamicy nerkowej, wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe, pomaga zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, w tym demencji i chorobie Alzheimera, a także wspiera sprawność umysłową.

zielona herbata na odchudzanie

5. Sok z pomidorów – nie tylko na odchudzanie

Sok pomidorowy charakteryzuje się wysoką zawartością potasu, około 500 mg na szklankę, co zbliża go do poziomu zawartego w wodzie kokosowej. Kluczowym składnikiem soku pomidorowego jest likopen, potężny przeciwutleniacz.

Badania wykazały, że regularne spożywanie przetworów pomidorowych, w tym soku pomidorowego, może zmniejszać ryzyko niektórych nowotworów, takich jak rak prostaty, trzustki, żołądka, czy przełyku. Ponadto, likopen jest powiązany z niższym ryzykiem choroby wieńcowej, udarów mózgu i nadciśnienia tętniczego. Ma też korzystny wpływ na wzmacnianie kości, zapobiegając ich złamaniom, oraz spowalnia starzenie się skóry.

Interesującym aspektem jest to, że sok pomidorowy jest bardziej wartościowy niż świeże pomidory, szczególnie pod kątem korzystnego wpływu na zdrowie. Wynika to z lepszego stopnia wchłaniania likopenu z soku w porównaniu do likopenu zawartego w surowych pomidorach.

sok pomidorowy który warto pić żeby schudnąć

6. Sok z buraków

Regularne spożywanie soku z buraków może przyczyniać się do obniżenia ciśnienia krwi, zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego. Należy również podkreślić, że związki azotowe w soku z buraków wspomagają przepływ krwi, redukując sztywność naczyń krwionośnych.

Ponadto, buraki są cennym źródłem betainy, naturalnego barwnika, który pomaga obniżać poziom homocysteiny, czynnika szkodliwego dla naczyń krwionośnych prowadzącego do zmniejszenia ich elastyczności. Sok z buraków również wykazuje działanie ochronne wątroby.

Sok z buraków ma również pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu, zwiększając jego wydajność poprzez ulepszanie przepływu krwi w kluczowych regionach mózgu, odpowiedzialnych za pamięć i planowanie. Może on również sprzyjać tworzeniu nowych połączeń neuronalnych, co przekłada się na „odmłodzenie” mózgu.

Uwaga! Sok z buraków nie jest odpowiedni dla każdego. Zawarte w nim składniki mogą powodować fermentację, co u niektórych osób skutkuje problemami żołądkowo-jelitowymi, w tym bólami brzucha. W takich przypadkach lepszą alternatywą może być sok z fermentowanych buraków, który jest łagodniejszy dla układu pokarmowego.

przygotowanie napoju który ma właściwości odchudzające i zdrowotne

7. Napój z jarmużu – pij, żeby szybciej zdrowieć!

Koktajl z jarmużu również zasługuje na uwagę jako wartościowy napój. Jarmuż to warzywo o niezwykle korzystnych właściwościach zdrowotnych. Dostarcza łatwo przyswajalnego wapnia, potasu, witaminy C, a także witaminę K1. Jarmuż jest także jednym z najlepszych źródeł luteiny i zeaksantyny, które chronią wzrok i zmniejszają ryzyko chorób oczu, takich jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej czy retinopatia cukrzycowa.

Jako przedstawiciel warzyw krzyżowych, jarmuż wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Jego spożywanie jest powiązane z około 15–20% mniejszym ryzykiem wystąpienia nowotworów żołądka, jelita grubego, trzustki, pęcherza moczowego, piersi i prostaty.

Koktajl z jarmużu może także obniżać ciśnienie krwi, zapobiegać zwapnieniu tętnic i zmniejszać ryzyko miażdżycy. Osoby regularnie spożywające jarmuż charakteryzują się również niższą śmiertelnością z powodu chorób układu krążenia.

kobieta pije napój bogaty w składniki odżywcze

8. Sok z żurawiny

Sok żurawinowy również wykazuje znaczące korzyści zdrowotne, przede wszystkim znany jest ze swojej roli w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych. Jego regularne spożywanie może zmniejszyć ryzyko tych infekcji o 32%, co jest szczególnie istotne dla kobiet borykających się z nawracającymi infekcjami.

Sok żurawinowy ma także pozytywny wpływ na układ krążenia. Stwierdzono, że regularne jego spożywanie może przyczynić się do obniżenia skurczowego ciśnienia krwi oraz do zrównoważenia poziomu lipoprotein HDL („dobrego cholesterolu”) i LDL („złego cholesterolu”). Sok żurawinowy, dzięki tym właściwościom, jest cennym elementem zrównoważonej diety.

kobieta dba o nawadnianie organizmu

9. Sok wiśniowy

Picie soku z wiśni zwiększa poziom melatoniny w organizmie, co pozytywnie wpływa na jakość i długość snu. Obserwowano, że ten napój może poprawić jakość snu. Ponadto sok z wiśni ma właściwości przeciwzapalne i obniża poziom kwasu moczowego, co czyni go pomocnym w łagodzeniu objawów dny moczanowej.

Sok z wiśni jest także polecany osobom aktywnie uprawiającym sport, ze względu na jego właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które pomagają łagodzić ból mięśni po intensywnym wysiłku. Regularne spożywanie soku wiśniowego może poprawiać funkcje poznawcze, takie jak pamięć, koncentracja i zdolność uczenia się. Sok z wiśni, dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom, jest zatem cennym dodatkiem do diety.

sok wiśniowy i jego właściwości zdrowotne

10. Kurkuma, imbir i pomarańcza – jak pić?

Przygotowanie szotu z kurkumy i imbiru, z sokiem pomarańczowym jako bazą, jest świetnym sposobem na zdrowy napój. Kurkuma i imbir są znane ze swoich właściwości zdrowotnych, takich jak obniżanie poziomu trójglicerydów, redukcja ciśnienia krwi, zmniejszanie stężenia glukozy we krwi, łagodzenie bólu i stanów zapalnych stawów, wspieranie pamięci, a także pomaganie w łagodzeniu objawów depresyjnych.

Sok pomarańczowy przyczynia się do zmniejszenia insulinooporności, obniża poziom glukozy i insuliny we krwi oraz zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.

Plan dietetyczny i treningowy online

11. Co pić, żeby schudnąć i poprawić zdrowie? Najlepsze napoje – podsumowanie

Teraz już wiesz, co warto pić, żeby schudnąć i żeby poprawić zdrowie. Woda, woda kokosowa, zielona herbata, sok z pomidorów, sok z buraków, napój z jarmużu, sok z żurawiny, sok wiśniowy i szot kurkuma-imbir-pomarańcza to napoje, które pomogą schudnąć, ale przede wszystkim przyniosą wiele korzyści zdrowotnych.

Nawadnianie się jest ważne, ale trzeba pamiętać, że jakość spożywanych posiłków także ma ogromne znaczenie. Jeśli potrzebujesz pomocy w skomponowaniu indywidualnej diety, zgłoś się do dietetyków Just be FIT – uwzględnią oni wszystkie Twoje potrzeby żywnościowe.

Oczywiście żeby schudnąć należy także wprowadzić aktywność fizyczną. Odpowiedni plan treningowy ułożą dla Ciebie trenerzy Just be FIT. Dzięki nim aktywność fizyczna będzie sprawiać przyjemność!

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Dorota Szczypka

Dietetyk kliniczny

Jestem magistrem dietetyki klinicznej z obszerną wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie chorób klinicznych.

Posted in Odchudzanie, Porady dietetyczne, Zdrowie | Tagged

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online