pogłębiona lordoza lędźwiowa

Lordoza — wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest lordoza
  • Dlaczego lordoza i kifoza są dla nas ważne
  • Jakie rodzaje lordozy wymieniamy

Często spotykamy się z sytuacją, w której ludzie mówią o lordozie jak o czymś złym i obawiają się, że ta sama wada postawy pojawi się u nich. Jednak ile jest w tym prawdy? Czy lordoza rzeczywiście stanowi problem?

Temu zagadnieniu poświęcamy artykuł. Dowiesz się z niego, czym jest lordoza, czy sprawia kłopoty zdrowotne i czy ludzie stosują ten termin prawidłowo.

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest lordoza?
2. Po co kręgosłupowi lordoza i kifoza?
3. Jakie rodzaje lordozy wymieniamy?
4. Podsumowanie

Plan dietetyczny i treningowy online

 

Dzięki odpowiedniemu treningowi nie tylko skorygujesz wady postawy, ale również zawalczysz o sylwetkę marzeń. Jeśli nie wiesz, jak zacząć, skorzystaj z pomocy Just be FIT. Dyplomowani specjaliści ułożą dla ciebie nie tylko indywidualny plan treningowy, ale również dietetyczny. W efekcie o wiele wcześniej osiągniesz swój cel.

1. Czym jest lordoza?

Zanim przejdziemy do rzeczywistych problemów postawy, wyjaśnijmy sobie pojęcie lordozy. Co się za nim kryje? Otóż lordoza to prawidłowe, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa, które znajduje się w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Konkretnie jest to wygięcie w stronę brzuszną, czyli do wewnątrz.

Poza lordozą wyróżniamy również kifozę, czyli wygięcie na zewnątrz. Występuje ona naprzemiennie z lordozą, dzięki czemu kręgosłup nieco przypomina podwójną literę „S”.

Jeśli popatrzysz na kręgosłup od szyi aż do kości ogonowej, zobaczysz, że składa się z 4 wygięć. Są nimi kolejno:

  • lordoza szyjna,
  • kifoza piersiowa,
  • lordoza lędźwiowa,
  • kifoza krzyżowa.

Zarówno lordoza, jak i kifoza są całkowicie naturalne. W ten sposób ukształtowany jest kręgosłup zdrowego człowieka. Dlatego jeśli ktokolwiek mówi, że dana osoba ma lordozę lub kifozę, nie stwierdza niczego odkrywczego. To tak jakby powiedział, że ktoś ma parę oczu, usta i nos.

Jednak w większości wypadków termin „lordoza” potocznie służy jako określenie nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa. Wtedy mówimy o pogłębionej lordozie, czyli sytuacji, w której wygięcie do wewnątrz jest zbyt duże.

Skąd taki problem?

Przyczyna najczęściej leży w dysbalansie mięśniowym.

Jeśli dany staw wspiera określona grupa mięśni, których siły są nierówne, dochodzi do nadmiernego wygięcia. Część mięśni jest zbyt silna, przez co ściąga się. Zaś druga część jest za słaba i ulega wydłużeniu.

naturalne wygięcie kręgosłupa

2. Po co kręgosłupowi lordoza i kifoza?

Kręgosłup człowieka ukształtował się w taki sposób po to, byśmy mogli chodzić na dwóch kończynach. Innymi słowy: wygięcia sprawiają, że zachowujemy pionową postawę.

Jednak to jeszcze nie wszystko.

Dzięki lordozom i kifozom kręgosłup działa trochę jak sprężyna. W efekcie bez większego problemu podnosimy duże ciężary.

Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy naturalne skrzywienie kręgosłupa jest zbyt wielkie lub zbyt spłaszczone. Są to patologie, które określamy jako hiperlordozę (nadmierne wygięcie) lub hipolordozę (sprostowanie wygięcia).

Oczywiście ból pleców nie zawsze będzie oznaczał nadmierne skrzywienie kręgosłupa. Bywa tak, że po prostu jest przeciążony i należy postarać się o jego prawidłowe rozciągnięcie oraz utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

spłycenie lordozy lędźwiowej

3. Jakie rodzaje lordozy wymieniamy?

Wymieniamy dwa rodzaje lordozy ze względu na miejsce jej wystąpienia, czyli lordoza szyjna i lordoza lędźwiowa.

Lordoza szyjna

Lordoza szyjna polega na wygięciu kręgosłupa w odcinku szyjnym, który jest najbardziej ruchomy i narażony na przeciążenia.

Najczęstszymi przyczynami lordozy szyjnej są zmiany zwyrodnieniowe kości i stawów, będące następstwem procesów starzenia. Jej charakterystycznymi objawami są bóle rąk i pleców oraz szyi, obejmujące karki i promieniujące aż do głowy.

Jakie dolegliwości towarzyszą lordozie szyjnej?
  • drętwienie i niedowład rąk,
  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • bóle klatki piersiowej,
  • omdlenia,
  • szumy w uszach,
  • nerwowość,
  • bezsenność,
  • oczopląs,
  • ból gardła.

Możemy wyróżnić kilka metod pomiaru krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym, czyli metodę Cobba, Jacksona, Harrisona. Średnia wartość lordozy szyjnej mierzona metodą Cobba wynosi od 10,5° do 13,9°, metodą Jacksona od 15,6° do 17,5°, zaś metodą Harrisona od 15,9° do 17,7°.

Lordoza lędźwiowa

Lordoza lędźwiowa to nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu w płaszczyźnie strzałkowej, co zaburza i zmienia kształt postawy ciała.

Wiąże się z odczuwaniem bólu kręgosłupa oraz dolegliwościami ze strony układu kostno-szkieletowego.

Przyczynami lordozy lędźwiowej są zaburzenia mięśniowe, sztywność powięzi, nadwaga, wady wrodzone, osteoporoza, zaniki mięśni, działanie chorób zwyrodnieniowych, długotrwałe utrzymywanie nieprawidłowej postawy, zapalenie krążków międzykręgowych oraz brak aktywności fizycznej.

Jakie dolegliwości towarzyszą lordozie lędźwiowej?
  • bóle w dolnej części kręgosłupa (ból krzyża), wywołane nadmiernym obciążeniem,
  • dolegliwości mięśniowo-szkieletowe,
  • przewlekłe bóle pleców,
  • osłabienie mięśni,
  • bóle w trakcie długotrwałego siedzenia i chodzenia,
  • bóle w trakcie dźwigania ciężarów, obejmujące stronę grzbietową,
  • bóle promieniujące na stronę brzuszną,
  • zaburzenia w oddawaniu stolca i moczu,
  • mrowienia i drętwienia kończyn dolnych (tzw. parestezje).

odcinek szyjny kręgosłupa

Wymieniamy także typy lordozy ze względu na stopień zaburzenia, czyli:

Lordoza pogłębiona (tzw. hiperlordoza)

Jak hiperlordoza wygląda w praktyce? Człowiek z tą wadą postawy wygląda, jakby mocno wypinał pośladki. Jest to tzw. „kaczy kuper”. Pojawia się przy zbyt napiętych strukturach niektórych mięśni.

Jeśli nie chcesz chodzić jak kaczka, zapobiegnij hiperlordozie, zanim się pogłębi. Jak? Regularnie rozciągaj przykurczone struktury mięśniowe.

Zrobisz to za pomocą ćwiczeń rozciągających:

Poza rozciąganiem dobrze zrobisz, jeśli wzmocnisz osłabione mięśnie. Zwykle są nimi mięśnie brzucha, grzbietu i pośladków.

Pogłębienie lordozy lędźwiowej polega na postępującym nadmiernym, patologicznym wygięciu kręgosłupa ku przodowi w części lędźwiowej.

Pogłębienie lordozy szyjnej to zaburzenie postawy, które objawia się zgrubieniem karku w okolicy przejścia szyjno-piersiowego.

Do lordozy pogłębionej dochodzi poprzez nadmierne napięcie mięśni prostownika grzbietu, mięśnia czworobocznego lędźwi, mięśnia biodrowo-lędźwiowego i mięśnia prostego uda.

Spłycona lordoza (tzw. hipolordoza)

W tym wypadku mamy do czynienia z odwrotnym problemem. Krzywizna kręgosłupa spłaszcza się, co najczęściej prowadzi do dyskopatii oraz przepuklin.

Jak poradzić sobie ze zmniejszeniem naturalnej krzywizny kręgosłupa?

Regularnie rozciągaj mięśnie:

Ponadto wzmocnij osłabione struktury mięśniowe, którymi w tym wypadku są mięśnie grzbietu oraz pośladkowe.

Do lordozy spłyconej dochodzi po chorobach i zmianach zwyrodnieniowych, stanach zapalnych kręgosłupa szyjnego oraz ubytków tkanki kostnej kręgów.

Na lordozę spłycona narażeni są osoby dorosłe wykonujące pracę siedzącą, w której często przyjmuje się pozycję z wysuniętą do przodu głową lub pochyloną do tyłu.

Spłycenia lordozy lędźwiowej to ustawienie kręgosłupa lędźwiowego w kącie mniejszym niż prawidłowy, naturalny łuk.

Zniesiona lordoza

W skrajnym przypadku hipolordoza przybiera formę zniesionej. Jest to całkowity zanik krzywizny kręgosłupa.

W przypadku lordozy zniesionej szyjnej – do której dochodzi znacznie częściej – głowa względem kręgosłupa staje się nadmiernie ruchoma. Dochodzi do silnego bólu karku.

Zniesienie lordozy szyjnej to poważne schorzenie, towarzyszą mu takie objawy jak drętwienie i mrowienie, niedowład rąk oraz zawroty głowy.

O zniesieniu lordozy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mówimy, kiedy dojdzie do zaawansowanego wypłaszczenia łuku kręgosłupa.

spłycenie lordozy szyjnej

4. Podsumowanie

Wiesz już, że lordoza to termin, który określa prawidłową krzywiznę kręgosłupa. Gdy wskazujesz na patologiczne wygięcie, użyj sformułowania hiperlordoza lub hipolordoza (ewentualnie pogłębienie lub spłycenie lordozy). Obydwie przypadłości są wadami postawy, przez co należy je jak najszybciej skorygować.

Zrobisz to za pomocą odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych, które wymieniliśmy w artykule. Pamiętaj, że w dążeniu do odpowiedniej postawy pomoże ci również fizjoterapeuta.

Plan dietetyczny i treningowy online

Dzięki odpowiedniemu treningowi nie tylko skorygujesz wady postawy, ale również zawalczysz o sylwetkę marzeń. Jeśli nie wiesz, jak zacząć, skorzystaj z pomocy Just be FIT. Dyplomowani specjaliści ułożą dla ciebie nie tylko indywidualny plan treningowy, ale również dietetyczny. W efekcie o wiele wcześniej osiągniesz swój cel.

Bibliografia

  1. Bošnjak K., Kuhta M., Vengust R., Failure to maintain segmental lordosis during posterior interbody fusion for one level degenerative spondylolisthesis negatively affects clinical outcome 5 years postoperatively, 2017.
  2. Gajdziński R. A., Lordoza, “Newsweek Polska”, 2006: 5.
  3. Sariyilmaz K., Ozkunt O. i in., The effect of convex rod derotation on lumbar lordosis in lenke type- 5 adolescent idiopathic scoliosis patients who undergone selective posterior surgery, “The Journal Of Turkish Spinal Surgery”, 2017: 28(2), s. 99-102.
  4. Sastre F. S. i in., Metoda leczenia skolioz, kifoz i lordoz, Ostowiec Świętokrzyski 2008.
  5. Zapałowicz K., Techniki chirurgiczne stosowane w leczeniu kręgosłupa osteoporotycznego: monografia, Łódź 2017.
  6. Zwierzchowaska A., Ocena wpływu krzywizn kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe u młodych osób, 2018.

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Bartłomiej Grześ

Dyplomowany fizjoterapeuta

Jestem dyplomowanym fizjoterapeutą, oraz trenerem medycznym, absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Posiadam również międzynarodowy certyfikat OMI.

Posted in Porady fizjoterapeutyczne, Zdrowie | Tagged

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online