Z artykułu dowiesz się:
- Co jeść, by schudnąć z twarzy.
- Jak sen wpływa na twarz.
- Jakie są skutki wykonywania masażu twarzy.
- Jakie ćwiczenia wykonywać, by schudnąć z twarzy.
Tkanka tłuszczowa gromadzi się nie tylko w okolicy brzucha, ud i ramion, ale też na twarzy. To, jak wygląda nasza twarz, często zależy od prowadzonego przez nas stylu życia. Zdarza się, że przybieramy kilka kilogramów, a nasze rysy twarzy ulegają zmianie. Są też sytuacje, gdy budzimy się z napuchnięta buzią lub zauważamy obrzęk twarzy. Jak temu zapobiec?
Chcesz pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej z twarzy? Przeczytaj poniższy artykuł. Zawarte w nim wskazówki sprawią, że nadmiar tkanki tłuszczowej na twarzy nie będzie Cię dotyczył!
SPIS TREŚCI:
1. Dlaczego tyjemy na twarzy (i nie tylko)?
2. Dieta – co jeść, by schudnąć z twarzy?
3. Wysmuklenie twarzy a sen
4. Masaż twarzy – czy warto go wykonywać?
5. Jak schudnąć z twarzy – ćwiczenia wyszczuplające twarz
6. Zdrowy wygląd twarzy – podsumowanie
1. Dlaczego tyjemy na twarzy (i nie tylko)?
Nadmiar cukru i soli
Chodzi przede wszystkim o cukier, który jest obecny w słodyczach, wyrobach cukierniczych, jogurtach owocowych, płatkach śniadaniowych, napojach gazowanych czy nawet sokach owocowych. Nie da się ukryć, że im mniej cukru w diecie, tym lepiej.
Większa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie może wynikać ze zbyt wysokiej ilości soli w diecie. Nadmiar soli w organizmie nasila procesy, które wiążą się z odkładaniem tłuszczu. Co więcej, wysoka ilość soli w diecie sprawia, że w organizmie zostaje uwolniona większa ilość greliny. Grelina to hormon, który odpowiada za wywoływanie uczucia głodu. Nadmiar soli w diecie będzie więc skutkował podjadaniem.
Niskie spożycie białka i błonnika
Odpowiednia ilość białka w diecie zapewni uczucie sytości i obniży chęć podjadania. Co więcej, ochroni mięśnie przed rozkładem. Warto więc wprowadzić do diety produkty bogate w białko: drób, jagnięcinę, wołowinę, ryby morskie, nabiał i strączki.
Dieta bogata w błonnik wspomaga proces odchudzania. Błonnik zapewnia uczucie sytości, a także sprzyja obniżeniu cukru we krwi. Błonnik można znaleźć m.in. w płatkach owsianych, orzechach lub śliwkach. Jego dobrym źródłem są także pełnoziarniste produkty zbożowe.
Rzadkie nawadnianie organizmu
Picie odpowiedniej ilości wody lub napojów niekalorycznych lub niskokalorycznych przyspiesza metabolizm, ułatwia uzyskanie deficytu kalorycznego i zwiększa uczucie sytości.
Niewłaściwa obróbka żywności
Jeśli chodzi o obróbkę żywności, najlepszym rozwiązaniem będzie gotowanie na parze lub duszenie (bez dodatku tłuszczu). Zdecydowanie odradza się smażenie na głębokim tłuszczu. Taka żywność jest bardzo kaloryczna. Po co dokładać sobie kalorii?
Brak ruchu
Aktywność fizyczna pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jaka aktywność fizyczna pozwoli schudnąć z twarzy? Taka, po której będziesz czuć się dobrze. Jeśli będziesz wykonywać ćwiczenia, których nie lubisz, szybko się zniechęcisz i stracisz motywację.
Niska jakość snu i ciągły stres
Jak się okazuje, osoby, które nie dbają o jakość swojego snu, mają większe szanse na rozwój otyłości (nawet o 55%) w porównaniu do osób, które sypiają dobrze.
Pozbycia się nadmiaru tłuszczu z twarzy nie ułatwi też ciągły stres. Stres powoduje wzrost stężenia hormonu stresu (kortyzolu), który przyczynia się m.in. do zwiększenia apetytu.
2. Dieta – co jeść, by schudnąć z twarzy?
Często słyszy się, że nadmierna tkanka tłuszczowa „zniknie”, jeśli będziemy „po prostu” jeść mniej. Czy stosowanie się do tej rady na pewno pozwoli schudnąć z twarzy i odchudzić inne części ciała?
Należy mieć na uwadze, że oprócz deficytu kalorycznego bardzo ważna jest jakość produktów, które spożywamy. Gdy ograniczamy kalorie, jednocześnie dostarczamy organizmowi mniej składników odżywczych.
Co więc jeść, by dostarczyć organizmowi jak najwięcej składników odżywczych, a jednocześnie zapanować nad apetytem i kalorycznością diety?
Na szczupłą buzię – włącz te produkty do diety
Warzywa. Im więcej warzyw w diecie, tym lepiej! Warzywa wzmacniają odporność, zawierają mnóstwo minerałów i składników mineralnych, mają niską wartość kaloryczną, wspomagają pracę układu trawiennego i zapewniają uczucie sytości.
Jakie warzywa będą pomocne na odchudzanie twarzy? Poniżej kilka przykładów.
- Marchew – jest bogata w błonnik. Co więcej, posiada właściwości przeciwnowotworowe.
- Ziemniaki – wbrew powszechnie panującemu mitowi, nie są wysokokaloryczne. Posiadają wysoki indeks sytości. Ich spożywanie zachowa sytość na dłużej, co będzie skutkować do spożyciem mniejszej ilości kalorii.
- Papryka, cukinia, ogórki i sałata – to warzywa niskokaloryczne i posiadają niską zawartość węglowodanów (na marginesie warto dodać, że zaleca się ograniczenie spożycia węglowodanów prostych i większe spożycie węglowodanów złożonych).
- Rośliny strączkowe – są bogate w białko i błonnik, posiadają też niski indeks glikemiczny.
Owoce. Są bardziej kaloryczne od warzyw, jednak nie oznacza to, ze należy wykluczyć je z diety. Do niskokalorycznych owoców zalicza się:
- maliny,
- jeżyny,
- truskawki,
- borówki,
- porzeczki.
Orzechy. Zarzuca się im nadmiar tłuszczu, jednak ich regularne spożycie sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej. Zawierają białko, tłuszcz oraz błonnik, dzięki czemu zwiększają uczucie sytości i zmniejszają chęć na podjadanie. Co więcej, orzechy są bogate w składniki odżywcze.
Ryby. Są bogate w białko i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dodatkowo dostarczają witaminę D i B12. Warto wprowadzić do diety np. łososia, pstrąga, śledzie czy sardynki.
Jajka. Zawierają sporo składników odżywczych: witaminę A, B2 i B12, kwas pantotenowy, kwas foliowy, białko, selen i żelazo. Dodatkowo jajka są bardzo sycące, dlatego spożywanie ich pomoże zapanować nad podjadaniem.
3. Wysmuklenie twarzy a sen
Czy wiesz, że sen ma ogromny wpływ na skórę? Zdrowy sen pozwala zredukować stany zapalne, regeneruje naskórek, wpływa na produkcję kolagenu i elastyny, poprawia krążenie krwi, redukuje ciemne kręgi pod oczami i sprawia, że skóra jest promienna.
Co wprowadzić do diety, by polepszyć jakość snu?
Melatonina – hormon snu, który reguluje rytm dobowy. Jej zażywanie przyspieszy zasypianie, wydłuży czas snu i zwiększy jego jakość. Zaleca się zażywać melatoninę około godzinę przed planowanym udaniem się na spoczynek.
Tryptofan – aminokwas, którego nasz organizm nie produkuje samodzielnie. Bierze udział przy wytwarzaniu wspomnianej wcześniej melatoniny, przyspiesz zasypianie i wydłuża sen. Do źródeł tryptofanu zalicza się: mięso drobiowe i wołowe, jajka, nasiona słonecznika i pestki dyni.
Witamina D – uczestniczy w procesach, w których dochodzi do produkcji melatoniny. Co więcej, receptory witaminy D są rozmieszczone w kilku obszarach mózgu, które biorą udział w regulacji snu.
Melisa – jedno z bardziej znanych ziół o uspokajających właściwościach. Dodatkowo relaksuje i odpręża. Udowodniono, że melisa lekarska może zmniejszyć bezsenność nawet o 42%. Melisę można pić w postaci herbaty, a także zażywać w postaci ekstraktu lub wyciągu w formie kapsułek.
Ashwagandha – posiada potencjalne działanie nasenne. Zastosowanie 300–600 mg ekstraktu z korzenia tej rośliny może pomóc w walce z bezsennością.
Co zrobić, by polepszyć jakość snu?
Zrezygnuj z drzemek w ciągu dnia, ponieważ zaburzają one nocny sen. Zwykle prowadzą do spłycenia i przerywania snu. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez drzemki, zrób jedną, nie później niż siedem godzin przed planowanym snem nocnym.
Ogranicz światło niebieskie. To prawdziwy pogromca dobrego snu. Dezorientuje mózg, któremu zaczyna się wydawać, że jest dzień, gdy tak naprawdę panuje noc. Skutkuje to mniejszą produkcją melatoniny w organizmie.
Zrezygnuj z picia kawy przed snem. Kofeina, jak wiadomo, pobudza organizm. Ostatnią kawę zaleca się wypić najpóźniej sześć godzin przed planowanym snem. W przeciwnym wypadku trudniej będzie nam zasnąć, a to będzie skutkować skróconym czasem snu i obniży jego jakość.
Nie jedz kolacji byt późno. Kolację dobrze jest zjeść nie później niż trzy godziny przed snem. Postaraj się też, by składała się ona z lekkostrawnych produktów spożywczych.
4. Masaż twarzy – czy warto go wykonywać?
Masaż twarzy to zabieg, który zapobiegnie powstawaniu zmarszczek i poprawi wygląd skóry. Pobudzi mięśnie i komórki skóry do pracy, zniweluje obrzęki na twarzy i worki pod oczami, a także poprawi owal twarzy. Dodatkowo zmniejszy napięte mięśnie twarzy i zrelaksuje. Dzięki masażowi twarzy Twoja skóra będzie wyglądała promiennie i świeżo.
Jak wykonać masaż twarzy?
W przypadku twarzy, masaż najlepiej wykonać wieczorem. Powinien trwać około 10 min. Zanim przystąpisz do wykonywania masaży twarzy, najpierw oczyść twarz i dłonie, a następnie je osusz. Nałóż krem nawilżający i przystąp do masażu:
- wykonaj delikatne ruchy palcem środkowym i wskazującym od żuchwy do policzków i czoła,
- delikatnie uciskaj skroń, łuki brwiowe, okolice dolnej i górnej wargi oraz brodę,
- wykonaj okrężne ruchy palcami od żuchwy do czoła, od brody do policzków, od nosa do uszu, od środka czoła do skroni,
- wykonaj okrężne ruchy palcami na dolnej powiece od wewnętrznego do zewnętrznego kącika, a następnie na górnej powiece w przeciwnym kierunku,
- delikatnie stukaj opuszkami palców w twarz.
5. Jak schudnąć z twarzy – ćwiczenia na wyszczuplanie twarzy
Systematycznie wykonuj poniżej wymienione ćwiczenia, a zauważysz wyszczuplenie twarzy i jędrniejszą skórę. Poniżej wymienione ćwiczenia pozwolą też wzmocnić mięśnie twarzy. Jeśli dręczy Cię podwójny podbródek, chcesz wysmuklić podbródek, zmienić rysy twarzy – spróbuj.
- Wyraźne wymawianie samogłosek – wymawiaj samogłoski głośno i mocno rozciągaj usta.
- Nabierz powietrze w usta. Policzki powinny być mocno wypchnięte. Przesuwaj powietrze z jednego policzka do drugiego.
- Odchylanie głowy, skręcanie głowy na boki, koliste ruchy głowy – to ćwiczenia na mięśnie szyi.
- Unieś podbródek do góry (skieruj spojrzenie w sufit) – to ćwiczenie na pozbycie się drugiego podbródka.
6. Zdrowy wygląd twarzy – podsumowanie
Podsumowując – zastosuj zbilansowaną dietę, zadbaj o jakość swojego snu, a także wykonuj masaże i ćwiczenia twarzy. Te czynności sprawią, że Twoja twarz będzie wyglądać zdrowo i promiennie, poprawią też koloryt skóry! Pamiętaj, że na rysy twarzy wpływają też geny. To one determinują budowę szczęki, wydatne kości policzkowe, długi podbródek czy wielkość czoła. Nie warto ślepo podążać za obecnie obowiązującymi standardami piękna.
Bibliografia:
- Hilgers A., Hofmann I., Melatonina – pigułka zdrowia i wiecznej młodości?, Warszawa 1997.
- Jak wykonać masaż twarzy? Jakie daje efekty?, online: Masaż twarzy – jak go wykonać? Jakie daje efekty? | Cetaphil, dostęp: 22.11.2023.
- Kulczyński B., Aby ZDROWO schudnąć, jedz TE produkty – zdrowa dieta odchudzająca, online: Aby ZDROWO schudnąć, jedz TE produkty – zdrowa dieta odchudzająca | Dr Bartek Kulczyński – YouTube, dostęp: 22.11.2023.
- Kulczyński B., Nie rób tego przed snem! 14 nawyków, które niszczą zdrowy sen, online: Nie rób tego przed snem! 14 nawyków, które niszczą zdrowy sen | Dr Bartek Kulczyński – YouTube, dostęp: 22.11.2023.
- Kluczyński B., Przez to tyjesz i prawdopodobnie nigdy nie schudniesz. Co zmienić?, online: Przez to tyjesz i prawdopodobnie nigdy nie schudniesz. Co zmienić? – YouTube, dostęp: 22.11.2023.