Mamy nadzieję, że spodoba Ci się ten artykuł.Jeżeli potrzebujesz pomocy dietetyka i trenera kliknij tutaj!
kreatyna

Czy kreatyna na redukcji ma sens? – Trener podpowiada!

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Z artykułu dowiesz się:

 • Czym jest kreatyna?
 • Jak działa kreatyna?
 • Czy można brać kreatynę na redukcji?

Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów. Z powodzeniem stosują ja osoby ćwiczące na siłowni i zawodowi sportowcy, którzy rozwijają siłę i masę mięśniową. Co ciekawe, niektórzy przyjmują ją także w trakcie odchudzania.

Stąd rodzi się pytanie: czy kreatyna na redukcji ma sens?

Ktoś mógłby powiedzieć, że rozwój masy mięśniowej nie idzie w parze z likwidacją tkanki tłuszczowej. Czy miałby rację?

O tym przeczytasz w artykule.

SPIS TREŚCI:
1. Co to jest kreatyna?
2. Jakie są źródła kreatyny w pożywieniu?
3. Suplementacja kreatyną
4. Co daje kreatyna?
5. Kreatyna na redukcji — czy to ma sens?
6. Podsumowanie

Plan dietetyczny i treningowy online

Marzysz o pięknej sylwetce, ale nie wiesz, jak ją osiągnąć? Sięgnij po pomoc dyplomowanych dietetyków i trenerów Just be FIT. Przygotują dla ciebie indywidualny plan ćwiczeń i diety, dzięki czemu skutecznie i szybko sięgniesz po swoje cele.

1. Co to jest kreatyna?

Kreatyna jest substancją organiczną, która występuje naturalnie w organizmie. Jej największe stężenie znajduje się w komórkach mięśniowych, ale znajdziesz ją również w mózgu i w jądrach.

Organizm ludzki wytwarza kreatynę samodzielnie z aminokwasów (argininy, metioniny i glicyny), ale w niewystarczających ilościach. Dlatego około połowa jej zapotrzebowania musi pochodzić z diety.

Specjaliści mówią, że podaż kreatyny powinna wynosić między 1-3 g dziennie, aby jej zapas pozostał na odpowiednim poziomie. W organizmie człowieka waha się on w przedziale 120-140 g.

Kreatyna jest syntezowana w kilku miejscach:

 • w trzustce,
 • w wątrobie,
 • w nerkach,
 • w mózgu i jądrach (rzadziej).

Jej nadmiar organizm usuwa razem z moczem w postaci keratyniny, więc trudno ją przedawkować.

2. Jakie są źródła kreatyny w pożywieniu?

Jak już wspomnieliśmy, kreatyna występuje naturalnie w pożywieniu, a dokładniej: w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jej najlepszymi źródłami są czerwone mięso i ryby.

Poniżej zebraliśmy kilka przykładów produktów żywnościowych, które zawierają kreatynę.

Oto one:

 • wołowina i wieprzowina (0,67-1,11 g/100 g);
 • łosoś (również 0,67-1,11 g/100 g);
 • śledź (0,89-1,8 g/100 g);
 • mleko (0,02 g/ 100 g).

Poza pożywieniem bardzo popularnym źródłem kreatyny są suplementy.

Sprawdź według nas najpopularniejszą:

kreatyna jak działa

3. Suplementacja kreatyną

Suplement to forma kreatyny, którą polecamy przede wszystkim sportowcom i regularnym bywalcom siłowni. Ma on udowodnioną skuteczność, co potwierdzają liczne badania.

Jednak suplement diety z kreatyną może zawierać tę substancję w różnych wersjach. Są to:

 • monohydrat kreatyny (najpopularniejszy i najlepiej sprawdzony rodzaj),
 • jabłczan kreatyny,
 • chlorowodorek kreatyny,
 • pirogronian kreatyny,
 • orotan kreatyny,
 • cytrynian kreatyny.

Jako że każdy organizm jest inny, warto wypróbować różne rodzaje kreatyny. Dzięki temu dowiesz się, jaka kreatyna działa na ciebie najlepiej.

Jeżeli interesuje cię stosowanie kreatyny w formie suplementu, dla lepszego efektu rób to po treningu. Badania wskazują, że w ten sposób możesz spodziewać się większego przyrostu masy mięśniowej.

Warto dodać, że kreatyna szybciej się wchłania, jeśli spożyjesz ją razem z posiłkiem składającym się z węglowodanów i białka.

kreatyna co to jest

4. Co daje kreatyna?

Kreatyna daje przede wszystkim większy potencjał energetyczny w treningach siłowych. Co więcej, zmniejsza zakwaszenie w komórkach mięśni, ponieważ ogranicza produkcję mleczanu. Dzięki temu umożliwia bardziej intensywny trening.

Jej dodatkowe funkcje to:

 • zwiększenie wytrzymałości mięśniowej w treningach dłuższych niż 150 minut,
 • zapobieganie urazom,
 • usprawnione procesy regeneracyjne.

Jednak zalety kreatyny nie ograniczają się jedynie do aktywności fizycznej. Odpowiednia podaż tej substancji przyczynia się także do poprawy ogólnego zdrowia. Dlaczego?

Ponieważ kreatyna:

 • obniża cholesterol i trójglicerydy we krwi,
 • poprawia parametry glikemii,
 • zmniejsza stężenie homocysteiny,
 • ogranicza utratę masy kostnej z biegiem lat,
 • polepsza pamięć i procesy myślowe,
 • redukuje zmęczenie psychiczne.

Podsumowując, kreatyna wykazuje bardzo skuteczne działanie w schorzeniach związanych z sercem, fizycznych urazach oraz problemach nerwowo-mięśniowych.

Czy kreatyna ma skutki uboczne?

Jak już wspomnieliśmy, kreatynę trudno przedawkować, więc zarówno krótko-, jak i długoterminowa suplementacja jest bezpieczna dla zdrowia. Jedynym skutkiem ubocznym może być zwiększenie masy ciała, o czym więcej przeczytasz poniżej.

W tym miejscu warto dodać, że wedle badań kreatyna daje największe korzyści zdrowotne, gdy stosujemy ją regularnie i w małych dawkach (1-3 g dziennie).

co daje kreatyna

5. Kreatyna na redukcji — czy to ma sens?

Przyjmowanie kreatyny zwiększa siłę i masę mięśni. Dochodzi do tego m.in. poprzez lepsze uwodnienie komórek, co skutkuje zwiększoną ilością wody podskórnej.

Efekt jest taki, że ogólna masa ciała zwiększa się.

Znajduje to potwierdzenie w badaniach. Wedle testów wykonanych na dużej grupie osób (ponad 350) w wyniku suplementacji kreatyną masa ciała zwiększa się. Jednak warto dodać, że chodzi tu o masę beztłuszczową, która przekłada się również na ogólny wynik na wadze.

Możemy stąd wyciągnąć wniosek, że suplementacja kreatyny nie ma sensu podczas redukcji tkanki tłuszczowej — w końcu odchudzanie nie przekłada się na ogólną liczbę kilogramów.

Mimo że to prawda, weź pod uwagę, iż sama masa ciała nie jest najważniejsza. Dużo większą rolę gra odpowiednia proporcja tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej. Przypominamy, że tłuszcz zajmuje więcej miejsca niż mięśnie. Dlatego istnieje możliwość, że proporcje ciała (np. obwód talii) zmniejszą się, mimo że wynik na wadze nie ulegnie zmianie.

6. Podsumowanie

Jak widzisz, kreatyna pozytywnie wpływa nie tylko na efekty treningu, ale również regenerację organizmu i ogólny stan zdrowia. Ponadto spalanie tłuszczu podczas jej suplementacji wciąż jest możliwe, mimo że całkowita masa ciała może sugerować co innego.

Jaki stąd wniosek?

Połączenie kreatyny z dietą odchudzającą i treningiem sprawi, że lepiej wyrzeźbisz sylwetkę i pozbędziesz się tkanki tłuszczowej.

Co chcesz osiągnąć?

Wybierz swój cel, który chcesz wspólnie z nami osiągnąć

Bibliografia:

 1. Szewczyk P.B., Poniewierka E., Kreatyna – zastosowanie w sporcie i medycynie, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2015, 5(4), 409–416.
 2. Devries M., Phillips S., Creatine supplementation during resistance training in older adults – a meta-analysis, „Medicine & Science in Sports & Excercise” 2014, 46(6), 1194–1203.
 3. Kreider R.B. et al., International Society of Sports Nutrition position stand: safety and efficacy of creatine supplementation in exercise, sport, and medicine, „Journal of the International Society of Sports Nutrition” 2017, 14, 18.
 4. Frączak B., Grzelak A., Suplementacja kreatyną w grupie młodych mężczyzn podejmujących rekreacyjnie trening siłowy, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2012, 93(1), 425–431.
 5. Nastaj M., Wpływ suplementacji monohydratem kreatyny diety mężczyzn uprawiających sporty siłowe, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2012, 45(3), 936–942.
 6. Antonio J., Ciccone V., The effects of pre versus post workout supplementation of creatine monohydrate on body composition and strength, „Journal of the International Society of Sport Nutrition” 2013, 10, 36.

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Marcin Lubera

Trener personalny

Jestem personalnym trenerem medycznym, legitymowanym instruktorem sportu oraz wielkim promotorem aktywności fizycznej.

Posted in Porady treningowe, Witamy i minerały | Tagged , , , , , ,

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online