Mamy nadzieję, że spodoba Ci się ten artykuł.Jeżeli potrzebujesz pomocy dietetyka i trenera kliknij tutaj!
trener personalny polska - just be fit

Trener personalny, dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak zostać trenerem personalnym.
 • Czym zajmuje się trener.
 • Jak rozpoznać profesjonalistę.

Osoba ucząca się nowych rzeczy ma zasadniczo dwie możliwości rozwoju – może szukać wiedzy na własną rękę lub skorzystać z usług eksperta w danej dziedzinie. Niezależnie od tego czy ktoś chce naprawić samochód, zrobić remont czy nauczyć się grać na instrumencie muzycznych zawsze może znaleźć w sieci niezbędną wiedzę i spróbować ją wykorzystać. Dlaczego więc dalej istnieją zawodowi nauczyciele, instruktorzy i wszelkiej maści fachowcy, skoro tyle informacji jest na wyciągnięcie ręki?

Samo posiadanie wiedzy nie sprawi, że osiągniesz zamierzony cel. Trzeba ją umiejętnie wdrożyć. Z tego właśnie powodu skorzystanie z usług fachowca to przede wszystkich zabezpieczenie się przed utratą bezcennego czasu na nieskuteczne działania. Wraz z rozwojem branży fitness i popularyzacją zdrowego stylu życia pojawiło się wiele mitów i przesądów, które w skrajnych przypadkach mogą okazać się niebezpieczne.

Trener personalny jest osobą, która sprawi, że Twoja droga do osiągnięcia wymarzonego efektu treningowego będzie maksymalnie efektywna i bezpieczna.

SPIS TREŚCI:
1. Kto to jest trener personalny? Jak można nim zostać?
2. Czym zajmuje się trener i jak wygląda współpraca?
3. Czy można rozpoznać profesjonalistę?
4. Podsumowanie

Plan dietetyczny i treningowy online

1. Kto to jest trener personalny? Jak można nim zostać?

Zawód trenera personalnego jest zawodem wolnym. Oznacza to, że nie trzeba posiadać wykształcenia kierunkowego, licencji ani żadnego prawa wykonywania zawodu. Teoretycznie więc trenerem personalnym może zostać każdy. Na szczęście, rzeczywistość pokazuje, że nie jest to takie proste.

Początkiem kariery jest podstawowy kurs trenera personalnego, w czasie którego zdobywa się wiedzę umożliwiającą bezpieczne i efektywne prowadzenie treningów indywidualnych. Porządny trener musi posiadać wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki, dietetyki oraz metodyki nauki ruchu. Należy mieć na uwadze, że wraz z rozwojem kariery wielu trenerów się specjalizuje.

Znajdziemy specjalistów zajmujących się kształtowaniem sylwetki, treningiem osób z dolegliwościami bólowymi, aktywnością kobiet w ciąży lub nawet osoby nastawione na pracę ze sportowcami. Warto jest więc wybrać fachowca dla siebie.

2. Czym zajmuje się trener i jak wygląda współpraca?

Podstawowym zadaniem trenera jest przygotowanie i realizacja indywidualnego planu treningowego. To w nim zawarty jest cel podopiecznego oraz działania mające umożliwić jego osiągnięcie. W oparciu o dokładny wywiad i stan funkcjonalny trener dobiera narzędzia i metody treningowe w taki sposób, aby trening był bezpieczny i efektywny.

Współpraca może mieć różne formy. Najpowszechniejsze są wspólne godzinne treningi, w czasie których podopieczny ćwiczy pod okiem specjalisty. Jest to często najlepsza forma treningu, gdyż mając trenera u boku to właśnie jego zadaniem jest kontrola techniki ćwiczeń, dobór obciążeń, zapewnienie bezpieczeństwa oraz motywacja. Podopieczny może w całości skupić się na działaniu. Jest to forma treningu polecana dla osób, którym zależy na najwyższej jakości opieki.

Treningi z trenerem u boku polecaną są szczególnie jeśli:

 • Jesteś początkujący i chcesz uchronić się przed błędami
 • Masz problemy zdrowotne lub dolegliwości bólowe
 • Próbowałeś kiedyś ćwiczyć, ale brakło Ci motywacji do samodzielnych treningów lub nie wiedziałeś, jak się za to zabrać

Coraz większą popularność zyskuje współpraca zdalna. Polega ona na samodzielnej realizacji planu treningowego przez podopiecznego, bez trenera u boku. Plan treningowy jest dalej przygotowywany w oparciu o indywidualne potrzeby klienta, ale jego wdrożenie nie spoczywa już na barkach trenera. Podopieczny musi samodzielnie ćwiczyć w oparciu o otrzymane zalecenia.  Taka forma współpracy może przebiegać całkowicie zdalnie, ale często spotykane jest też rozwiązanie hybrydowe, polegające na okazjonalnych spotkaniach z trenerem w celu kontroli efektów i poprawy ewentualnych błędów.

Treningi zdalne polecane są, jeśli:

 • Masz wystarczająco silną motywację do samodzielnych, regularnych treningów
 • Potrafisz ćwiczyć w bezpieczny i efektywny sposób, ale potrzebujesz planu działania
 • Potrzebujesz okazjonalnej konsultacji ze specjalistą

Standardem w branży są bezpłatne treningi testowe, dzięki którym możliwe jest otrzymanie próbki pracy danego trenera bez narażania się na niepotrzebne koszty. W czasie takiego spotkania trener zbiera informacje odnośnie stanu zdrowia potencjalnego podopiecznego, zapoznaje się z jego oczekiwaniami, przeprowadza analizę składu ciała i prowadzi przykładowy trening. Pod koniec przedstawia plan realizacji celu podopiecznego oraz możliwe formy współpracy.

3. Czy można rozpoznać profesjonalistę?

Jako laik mamy ograniczone możliwości oceny jakości świadczonej przez trenera usługi. Nie jesteśmy często w stanie zweryfikować zasadności doboru ćwiczeń i obciążenia, ale nie znaczy to, że nie jesteśmy w stanie ocenić pewnych aspektów pracy trenera. Często już podczas treningu testowego lub nawet rozmowy telefonicznej, jesteśmy w stanie wyrobić sobie pogląd odnośnie danego specjalisty.

Czym powinien cechować się trener personalny?

 1. Jest przygotowany do swojej pracy

Trener nie może marnować czasu podopiecznego. Musi być punktualny a jego praca musi być uporządkowana i dobrze zaplanowana. Nieprzygotowanego i wymyślającego na bieżąco ćwiczenia trenera można poznać od razu.

 1. Skupia się na podopiecznym i spełnia jego oczekiwania

Trener cały czas ma być przy podopiecznym. Jego zadaniem jest nadzorowanie ćwiczeń i zapewnienie bezpieczeństwa. Sytuacja, w której trener zamiast skupiać się na swoich obowiązkach bawi się telefonem lub rozmawia ze znajomymi jest niedopuszczalna.

 1. Działa w sposób zaplanowany i kontroluje efekty

Podstawą jest plan treningowy. Jeśli trener go nie przygotował, a na treningach wymyśla ćwiczenia na bieżąco, to osiągnięcie celu podopiecznego jest niemal niemożliwe.

 1. Jest szczerym realistą

Trener nie jest cudotwórcą i już podczas treningu testowego powinien jasno przedstawić Ci co, i w jaki sposób można osiągnąć poprzez treningi. Jeśli do wakacji został miesiąc, a trener przekonuje Cię, że uda Ci się zrzucić 10kg nadwagi samymi ćwiczeniami, to po prostu Cię oszukuje. Profesjonalista często musi studzić zapał podopiecznych, nawet jeśli tym samym pozbawia się potencjalnego klienta. W tej prac najważniejsza jest szczerość i uczciwość.

 1. Najpierw słucha, potem działa

Żeby osiągnąć cel podopiecznego, trener najpierw musi o nim usłyszeć. Często zdarza się, że doświadczeni specjaliści poświęcają większość treningu testowego na rozmowę i poznanie oczekiwań potencjalnego podopiecznego. Do przygotowania skutecznego planu treningowego potrzeba wielu informacji, a działanie bez przygotowania jest skazane na porażkę.

4. Podsumowanie

Wybierając trenera dla siebie musimy liczyć się z tym, że jest to osoba, z którą spędzimy wspólnie wiele godzin. Warto zaufać swojej intuicji i jeżeli, z jakiegoś powodu, nawet potencjalnie błahego, czujemy się źle w jego towarzystwie albo nie budzi naszego zaufania, to warto poszukać innego specjalisty.

Każdy z nas jest inny i nie ma jednego trenera, który spełni oczekiwania każdego klienta. Na szczęście, profesjonalnych trenerów z każdym rokiem przybywa i każdy prędzej czy później trafi na specjalistę, który spełni jego oczekiwania.

Co chcesz osiągnąć?

Wybierz swój cel, który chcesz wspólnie z nami osiągnąć

Bibliografia:
1. 2019 Trener Personalny Źródło Marcin Lubera

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Marcin Lubera

Trener personalny

Jestem personalnym trenerem medycznym, legitymowanym instruktorem sportu oraz wielkim promotorem aktywności fizycznej.

Posted in Porady treningowe | Tagged , , , ,

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online