Mamy nadzieję, że spodoba Ci się ten artykuł.Jeżeli potrzebujesz pomocy dietetyka i trenera kliknij tutaj!

Dieta ketogeniczna — 5 najczęstszych błędów

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest dieta ketogeniczna.
  • Dlaczego błonnik jest tak ważny.
  • O okresie przejściowym podczas diety ketogenicznej.

Doszły do ciebie informacje, że z pomocą diety ketogenicznej osiągniesz dużo lepsze efekty w walce z nadwagą, a teraz szukasz ich potwierdzenia? Jesteś w dobrym miejscu. Dieta ketogeniczna rzeczywiście przyspiesza utratę wagi (głównie na początkowym etapie odchudzania) — tak pokazują wyniki badań. Ponadto jej zwolennicy zarzekają się, że mają więcej energii i myślą jaśniej.

Jednak aby dieta przyniosła efekt, musisz stosować ją prawidłowo. Nawet drobne błędy wybijają z ketozy i tym samym osłabiają znaczenie diety.

Dlatego zanim wprowadzisz ten sposób odżywiania u siebie, poznaj 5 najczęstszych błędów początkujących. Dzięki wiedzy z artykułu unikniesz pomyłek, co przełoży się na wyniki twoich starań o zdrowie i dobrą sylwetkę. Stosuj dietę ketogeniczną z głową!

SPIS TREŚCI:
1. Zapominanie o okresie przejściowym
2. Skupianie się na mięsie
3. Ignorowanie błonnika
4. Oszustwa węglowodanowe
5. Brak konsultacji z profesjonalnym dietetykiem

 

Plan dietetyczny i treningowy online

 

Każdą dietę oraz trening dostosuj do własnych możliwości, dzięki czemu osiągniesz maksymalne efekty wysiłku. Pomogą ci z tym dyplomowani specjaliści z Just be FIT, którzy ustalą dla ciebie indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Działaj mądrze, a szybciej zauważysz wyniki!

 

1. Zapominanie o okresie przejściowym

Na dietę ketogeniczną przechodź stopniowo. Jeśli w jednym momencie zmienisz sposób żywienia, nabawisz się tzw. grypy ketonowej. Objawia się wieloma dolegliwościami, a najpopularniejszymi są:

  • bóle głowy,
  • osłabienie,
  • zmęczenie,
  • nudności.

Czasem zdarza się również biegunka lub zaparcia.

Skąd taka reakcja? Dieta ketogeniczna polega na tym, że wprowadzasz ciało w ketozę. Organizm przerzuca się z węglowodanów na tłuszcz, który od tej pory stanowi główne źródło energii. Nagła zmiana rodzaju paliwa sprawia, że ciało potrzebuje czasu na przystosowanie i stąd wymienione dolegliwości.

Organizm otrzymuje sygnał do przejścia na ketozę, gdy podaż węglowodanów w diecie spadnie poniżej 50 g dziennie.

To jeszcze nie wszystkie zmiany, na które musisz się przygotować. Mała ilość węglowodanów w wielu przypadkach sprawia, że częściej chodzisz do toalety, bo organizm pozbywa się nadmiaru płynów. Jest to szczególnie uciążliwe w pierwszej fazie diety, ponieważ ciało usuwa wodę, którą wcześniej magazynowało. Wynika to z faktu, że rozkłada glikogen w mięśniach i wątrobie.

Kiedy wydalasz duże ilości płynów, ryzykujesz odwodnieniem i niedoborem elektrolitów (np. sodu i potasu). Działa to podobnie jak u sportowca, który dużo się poci.

Dlatego nie zapominaj o okresie przejściowym. Dzięki niemu zminimalizujesz efekty uboczne zmiany diety. Ponadto nawadniaj się odpowiednio i uzupełniaj elektrolity poprzez posiłki bogate w potas i magnez. Pomyśl również o suplementacji tych mikroelementów.

2. Skupienie się na mięsie

Niektórzy uważają, że dieta ketogeniczna polega na jedzeniu dużych ilości mięsa. Jeśli myślisz podobnie, jesteś w błędzie.

Dieta keto opiera się w głównej mierze na tłuszczu. Białko stanowi 20% ogólnego zapotrzebowania na kalorie, czyli mniej więcej podobnie, jak w przypadku standardowej diety. Do tego dochodzi maksymalnie 50 g węglowodanów. Resztę energii pobierasz z tłuszczu.

Jak widzisz, talerz pełen mięsa nie załatwi sprawy.

Gdy przygotowujesz posiłek zgodny z dietą keto, upewnij się, że zawiera umiarkowaną ilość białka, warzywa (niskoskrobiowe, czyli głównie zielone) i odpowiednią porcję tłuszczu (w mięsie lub w formie oliwy/oleju albo awokado).

3. Ignorowanie błonnika

Jesteś na diecie ketogenicznej i pojawiły się wzdęcia lub problemy z wypróżnianiem? Zapewne nie jesz odpowiedniej ilości błonnika.

To dość częsty problem.

Zmiana diety na wysokotłuszczową wiąże się z wieloma nowymi nawykami, które często pochłaniają całą uwagę. W efekcie ludzie zapominają o błonniku. Nie popełnij tego błędu i zadbaj jego obecność w posiłkach.

Dieta ketogeniczna nieco utrudnia to zadanie, ponieważ wiele produktów bogatych w błonnik zawiera jednocześnie spore ilości węglowodanów (np. fasola czy owoce). Jednak są inne sposoby, dzięki którym osiągniesz cel.

Postaw na warzywa niskowęglowodanowe, ale nadal wysokobłonnikowe. Zaliczają się do nich m.in. karczochy, brokuły czy brukselka. Zaprzyjaźnij się też z awokado. Poza dużą ilością tłuszczu zawiera również błonnik.

4. Oszustwa węglowodanowe

Węglowodany uzależniają — i to bardzo. Dlatego tak wielu ludzi ma problem z utrzymaniem diety ketogenicznej. Oszukują i czasem jedzą ciasto, pizzę lub jakąś słodką przekąskę. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, lepiej uważaj, bo utracisz pozytywny efekt diety.

Dlaczego?

Wedle badań organizm potrzebuje około miesiąca, aby w pełni przystosował się do tłuszczu jako głównego źródła paliwa. Jeśli w tym czasie złamiesz się i zjesz coś węglowodanowego, wyjdziesz z ketozy. W efekcie nie tylko utracisz jej zalety, ale również ponowisz cały proces wchodzenia w nią. Wiąże się to z nawrotem nieprzyjemnych dolegliwości „grypy ketonowej”.

Jeśli jednak trwasz w ketozie odpowiednią ilość czasu (minimum miesiąc, a najlepiej dwa), drobne oszustwa ci nie zaszkodzą.

Gdy ciało przyzwyczai się do ketozy, nie wyjdzie z niej z powodu jednego wysokowęglowodanowego posiłku. Dlatego jedno ciastko od czasu do czasu nie zrobi wielkiej różnicy. Jednak zanim wprowadzisz oszustwa, odczekaj odpowiednią ilość czasu.

5. Brak konsultacji z profesjonalnym dietetykiem

Mimo że dieta keto ma swoje zalety, nie każdy dietetyk jej ufa. Wielu ekspertów podejrzewa, że trwanie w ketozie na dłuższą metę może być szkodliwe. Jednak nikt nie odmawia jej sukcesów na polu walki z nadwagą.

Nieufność bierze się m.in. stąd, że na diecie eliminujesz wszystkie produkty wysokowęglowodanowe. Wiele z nich zawiera ważne składniki odżywcze, których organizm potrzebuje.

Dlatego zanim zdecydujesz się na zmianę diety na keto, najlepiej skonsultuj się z profesjonalnym dietetykiem. Podpowie, czy to dieta dla ciebie (nie każdy może na nią przejść) i czy tak drastyczna zmiana w danym czasie jest sensowna.

Zastanawiasz się, co czas ma z tym wspólnego?

Zmiana diety wywołuje wiele stresu w organizmie. Jeśli aktualnie mierzysz się też z dużą ilością stresu w życiu prywatnym lub zawodowym, lepiej przełóż przejście na ketozę na luźniejszy okres.

W przypadku intensywnych treningów ketoza również bywa problematyczna. Węglowodany pełnią ważną rolę w wysiłki fizycznym. Jeśli jesteś sportowcem i je ograniczysz, prawdopodobnie odnotujesz spadek formy. Jednak w większości wypadków jest on tymczasowy.

 

Co chcesz osiągnąć?

Wybierz swój cel, który chcesz wspólnie z nami osiągnąć

Pamiętaj: każdą dietę oraz trening dostosuj do własnych możliwości, dzięki czemu osiągniesz maksymalne efekty wysiłku. Pomogą ci z tym dyplomowani specjaliści z Just be FIT, którzy ustalą dla ciebie indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Działaj mądrze, a szybciej zauważysz wyniki!

 

Bibliografia:
1. hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-weight/diet-reviews/ketogenic-diet

2. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29607218

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Regina Czubak

Dyplomowany dietetyk

Cześć! Jestem magistrem, inżynierem dietetyki. Studia ukończyłam na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie na Wydziale Technologii Żywności. Od 2012 roku pomagam osobom dietetycznie w poprawie jakości życia i zdrowia. Dietetyka i wpływ żywienia na zdrowie są dla mnie ogromną pasją. Jest to niesamowicie dynamiczna dziedzina nauki, dlatego ciągle się rozwijam i biorę udział w szkoleniach i praktykach poszerzających moje kompetencje.

Posted in Odchudzanie, Porady dietetyczne, Zdrowie