Czy naturalne spalacze tłuszczu zmniejszają tkankę tłuszczową?

Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Z artykułu dowiesz się:

 • Jakie są naturalne spalacze tłuszczu
 • Jak działają naturalne spalacze tłuszczu
 • Czy stosowanie naturalnych spalaczy tłuszczu ma sens

Obecnie na rynku można spotkać wiele preparatów, których sprzedawcy gwarantują szybką utratę tłuszczu zmagazynowanego w tkance tłuszczowej, wzmożenie regeneracji organizmu, poprawę odporności, dostarczenie dodatkowej energii, zapobieganie procesom starzenia itd.

Takie preparaty mają hamować apetyt, dawać poczucie sytości, usuwać nadmiar wody z organizmu, ograniczać rozrost komórek tłuszczowych i przyspieszać utratę zbędnych kilogramów. Wśród nich osobną grupę stanowią spalacze tłuszczu.

Jakie są naturalne spalacze tłuszczu? Jak działają naturalne spalacze tłuszczu? Czy naturalny spalacz tłuszczu przyspiesza metabolizm? Czy stosowanie naturalnych spalaczy tłuszczu ma sens? Przeczytaj poniższy artykuł, by się dowiedzieć.

SPIS TREŚCI:
1. L-tyrozyna
2. Ekstrakt z zielonej herbaty
3. Kwas pantotenowy
4. Kawa
5. Ekstrakt z zielonej kawy
6. Esencja korzenia imbiru
7. Ekstrakt z pieprzu kajeńskiego (pieprz cayenne)
8. Ekstrakt z pieprzu czarnego
9. BURN FAT a naturalne spalacze tłuszczu
10. Czy naturalne spalacze tłuszczu to klucz do sukcesu?
11. Naturalne spalacze tłuszczu – podsumowanie

Plan dietetyczny i treningowy online

1. L-tyrozyna

L-tyrozyna wchodzi w skład grupy aminokwasów, które budują białka mięśniowe. To prekursor w syntezie dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny.

To aminokwas, który zaleca się tym, którzy chcą wzmocnić organizm, zredukować zmęczenie i stres, a także osobom, które wykonują obciążające treningi czy są sportowcami.

Tyrozyna bardzo korzystnie wpływa na organizm:

 • uczestniczy w syntezie neurotransmiterów oraz hormonów,
 • jest prekursorem hormonów tarczycowych (tyroksyny i trójjodotyroniny),
 • bierze udział w syntezie melaniny,
 • wspomoże pracę mózgu,
 • jej suplementacja może być pomocna przy fenyloketonurii.

mężczyzna stosuje naturalne spalacze tłuszczu

2. Ekstrakt z zielonej herbaty

Czy ekstrakt z zielonej herbaty może mieć wpływ na odchudzanie? Jak działa naturalny spalacz tłuszczu? Okazuje się, że zielona herbata wpływa na redukcję masy ciała. Obecne w zielonej herbacie polifenole opóźniają starzenie się organizmu, chronią układ krwionośny oraz wspomagają organizm w walce z różnymi chorobami.

Polifenole obecne w zielonej herbacie to głównie katechiny i flawonoidy. Warto tutaj napisać kilka słów o katechinie EGCG (czyli galusanie epigallokatechiny), który posiada właściwości odchudzające. Na skutek działania EGCG w organizmie krąży więcej noradrenaliny, która pobudza spalanie tłuszczu. Ponadto większa ilość noradrenaliny w podwzgórzu może hamować apetyt, a także wywoływać uczucie sytości.

Uważa się też, że znajdujące się w zielonej herbacie polifenole zmniejszają aktywność lipazy trzustkowej, czyli enzymu którego zadaniem jest trawienie tłuszczu. Stosowanie zielonej herbaty może więc zmniejszać wchłanianie tłuszczu w jelitach. Oznacza to, że po spożyciu posiłku bogatego w tłuszcz organizm nie wykorzystuje go w pełni, dzięki czemu ograniczamy ilość dostarczanych kalorii.

zielona herbata jako naturalny spalacz tłuszczu

3. Kwas pantotenowy

Kwas pantotenowy, nazywany także witaminą B5, to substancja, która bardzo korzystnie wpływa na organizm i pełni w nim wiele ważnych funkcji:

 • bierze udział w syntezie związków izoprenoidowych, czyli fosfolipidów, cholesterolu, hormonów sterydowych, witamin A i D, kwasów żółciowych, a także w stymulacji odpowiedzi immunologicznej,
 • jest niezbędny do syntezy podstawowych aminokwasów – leucyny, argininy i metioniny,
 • poprawia pigmentację i stan włosów,
 • pomaga utrzymać jędrność i elastyczność skóry,
 • poprawia strukturę naskórka,
 • ma działanie nawilżające,
 • działa aktywizująco na podziały komórek naskórka,
 • sprawia, że włosy i paznokcie rosną szybciej,
 • reguluje funkcje gruczołów łojowych,
 • ma właściwości przeciwzapalne,
 • działa osłaniająco,
 • łagodzi podrażnienia,
 • przyspiesza gojenie ran,
 • przyspiesza tworzenie melaniny.

kwas pantotenowy korzystnie wpływa na organizm

4. Kawa

Kawa jako naturalny spalacz tłuszczu? Ziarna kawy, jak wiadomo, zawierają kofeinę. Są też bogate w kwas chlorogenowy, który posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i antykancerogenne, a także w kafestol, kahweol oraz trygonelinę.

Czy wspomniane składniki kawy wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej? Hamują one odkładnie się tłuszczu i przyspieszają przemianę materii. Sugeruje się też, że kofeina zmniejsza apetyt i zwiększa uczucie sytości.

Co więcej, kawa jest niskokaloryczna. Nic więc dziwnego, że bywa częstym składnikiem diety. Warto pamiętać, że dodawanie do kawy cukru, mleka, śmietanki czy syropów zwiększa jej kaloryczność. Jeśli zależy nam na tym, by wspomóc proces redukcji tkanki tłuszczowej, starajmy się ograniczać te dodatki.

Jeśli nie przepadasz za smakiem kawy, spróbuj do niej dodać np. cynamon czy kardamon, a cukier zastąp słodzikiem.

kawa jako naturalny spalacz tłuszczu

5. Ekstrakt z zielonej kawy

Ziarna zielonej kawy to, po prostu, ziarna, które nie zostały poddane prażeniu. Zielona kawa zawiera sporo kwasu chlorogenowego. To silny przeciwutleniacz, który zalicza się do polifenoli. W zielonej kawie znajdziemy też, oczywiście, kofeinę (w podobnych ilościach, co w tradycyjnej kawie).

Jak się okazuje, zielona kawa może przyczynić się do obniżenia masy ciała. Jak to możliwe? Otóż zielona kawa zmniejsza odkładanie się w wątrobie trójglicerydów, zmniejsza też aktywność genów, które odpowiadają za powstawanie komórek tworzących tkankę tłuszczową. Zielona kawa zwiększa również aktywność genów, które wspomagają spalanie kwasów tłuszczowych.

Stosowanie ekstraktu z zielonej kawy może więc być pomocnym składnikiem w procesie spalania tkanki tłuszczowej.

zielona kawa jako naturalny spalacz tłuszczu

6. Esencja korzenia imbiru

Z pewnością powszechnie są znane właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne imbiru. Najczęściej sięgamy po niego w okresie jesienno-zimowym. Jakie jeszcze właściwości posiada imbir?

Imbir posiada właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Wpływa też korzystnie na stan jamy ustnej, a dokładniej powstrzymuje rozmnażanie bakterii, które odpowiadają za powstawanie chorób przyzębia.

Wspomniana roślina może łagodzić dolegliwości układu pokarmowego. W kontekście tej właściwości wskazuje się na:

 • łagodzenie zmian wrzodowych,
 • działanie przeciwgorączkowe,
 • nudności,
 • wymioty,
 • działanie przeciwbólowe,
 • działanie wykrztuśne.

Sugeruje się, że imbir posiada także właściwości przeciwnowotworowe. Takie działanie wspomnianej rośliny wiąże się z jej zdolnościami redukcji stanu zapalnego. Suplementacja imbiru polepsza aktywność wielu enzymów, które hamują kancerogenezę. Wskazuje się, że imbir może być pomocny w leczeniu raka jelita grubego, żołądka, trzustki, jajników, prostaty, piersi czy skóry.

imbir jako naturalny spalacz tłuszczu

7. Ekstrakt z pieprzu kajeńskiego (pieprz cayenne)

Pieprz kajeński powstaje z ostrej papryki odmiany Cayenne. Dlaczego więc tę przyprawę nazywa się pieprzem? Okazuje się, że to pozostałość po pomyłce Krzysztofa Kolumba, któremu ostry proszek smakowo skojarzył się z pieprzem. Postanowił więc tak go nazwać. Na marginesie, jeśli chodzi o Cayenne – w tej miejscowości wspomnianej odmiany papryki się nie uprawia.

Pieprzu kajeńskiego używa się na różne dolegliwości układu pokarmowego. Sięga się po niego przy bólach mięśniowych czy reumatoidalnych. Obecna we wspomnianym rodzaju pieprzu kapsaicyna może też obniżać ryzyko nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych.

Wspomniana kapsaicyna może być pomocna osobom w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki niej zwiększa się termogeneza (jest ona termogenikiem).

Zwraca się też uwagę na wpływ kapsaicyny na żołądek, a konkretnie na dolegliwości żołądkowe. Należy zaznaczyć, że ma ona silne właściwości drażniące, dlatego odradza się jej stosowanie osobom, które obserwują u siebie objawy ze strony układu pokarmowego.

pieprz kajeński jako naturalny spalacz tłuszczu

8. Ekstrakt z pieprzu czarnego

W czarnym pieprzu znajduje się piperyna. Posiada ona intensywny smak – ostry i gorzki. Od jakiegoś czasu sugeruje się, że obecna w czarnym pieprzu piperyna może posiadać właściwości przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej. Wynika to z właściwości piperyny – wspomaga ona wydzielanie enzymów trawiennych, polepsza trawienie oraz wchłanianie witamin.

piperyna jako naturalny spalacz tłuszczu

9. BURN FAT a naturalne spalacze tłuszczu

Wszystkie wymienione wyżej naturalne spalacze tłuszczu znajdują się w spalaczu tłuszczu BURN FAT. Dzięki stosowaniu spalacza tłuszczu BURN FAT:

 • zmniejszysz apetyt,
 • będziesz miał więcej energii,
 • zniwelujesz zmęczenie fizyczne,
 • poprawisz funkcjonowanie serca i mózgu,
 • Twoje włosy i skóra będą w lepszej kondycji,
 • szybciej zobaczysz efekty odchudzania,
 • osiągniesz wymarzoną sylwetkę.

spalacz tłuszczu burn fat na odchudzanie

Wyróżniamy 4 etapy działania spalacza tłuszczu BURN FAT:

1 etap: podwyższenie temperatury ciała.

2 etap: eliminacja nadmiaru wody.

3 etap: energia przez cały dzień.

4 etap: spalanie uporczywego tłuszczu.

Nie czekaj! Zacznij działać i zobacz jak zmieni się Twoje ciało!

burn fat spalacz tłuszczu na redukcję tkanki tłuszczowej

10. Czy naturalne spalacze tłuszczu to klucz do sukcesu?

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele produktów, które mają wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej. Wśród nich są spalacze tłuszczu. Należy podkreślić, że spalacze tłuszczu, zwierające w składnie sporo naturalnych spalaczy, są pomocne przy odchudzaniu, jednak ich zażywanie nie wystarczy, żeby skutecznie pozbyć się nadmiernych kilogramów.

By odchudzanie było skuteczne, należy wdrożyć odpowiednio zbilansowaną dietę oraz wysiłek fizyczny. Przed zastosowaniem spalacza tłuszczu z pewnością warto dokładnie przeanalizować jego skład. W razie wątpliwości związanych z redukcją tkanki tłuszczowej nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty.

naturalny spalacz tłuszczu w tabletkach

11. Naturalne spalacze tłuszczu – podsumowanie

Naturalne spalacze tłuszczu to całkiem spora grupa. Zalicza się do nich m.in. L-tyrozynę, ekstrakt z zielonej herbaty, kwas pantotenowy, kofeinę, ekstrakt z zielonej kawy, esencję korzenia imbiru, ekstrakt z pieprzu kajeńskiego (pieprz cayenne) czy ekstrakt z pieprzu czarnego.

Takie naturalne spalacze tłuszczu często wchodzą w skład spalaczy tłuszczu, czyli preparatów, które mają ułatwić spalanie tłuszczu. Jak wspomniano wcześniej, by spalanie tkanki tłuszczowej było skuteczne, należy przede wszystkim wdrożyć zbilansowaną dietę i odpowiednią aktywność fizyczną. Proces spalania tkanki tłuszczowej powinien się opierać przede wszystkim na tych dwóch elementach, a nie jedynie na spalaczach tłuszczu.

Plan dietetyczny i treningowy online

 

Bibliografia:

 1. Czarny Pieprz w walce z tłuszczem i odchudzaniu, online: https://dietetycy.org.pl/czarny-pieprz-walce-tluszczem-odchudzaniu/, dostęp: 6.11.2023.
 2. Grabda M., Imbir – nie tylko przyprawa, online: https://dietetycy.org.pl/imbir-nie-tylko-przyprawa/, dostęp: 6.11.2023.
 3. Grabda M., Pieprz cayenne – ostry i wartościowy, online: https://dietetycy.org.pl/pieprz-cayenne/, dostęp: 6.11.2023.
 4. Kaczmarczyk M., Tyrozyna a zdrowie – kiedy przynosi korzyści, a kiedy jej unikać, online: https://dietetycy.org.pl/tyrozyna-a-zdrowie/, dostęp: 6.11.2023.
 5. Kulczyński B., Co spalacze tłuszczu robią z organizmem człowieka, online: https://www.youtube.com/watch?v=YVBi6-UHy6I&t=299s, dostęp: 6.11.2023.
 6. Rankiewicz-Kopicka N., Kawa i otyłość. Co mówią badania o tym, czy kawa pomaga, czy szkodzi odchudzaniu?, online: https://dietetycy.org.pl/kawa-odchudzanie/, dostęp: 6.11.2023.
 7. Witaminy, red. M. Friedrich, Szczecin 2020.

  Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

  Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

  Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

  Aleksandra Baran

  Dyplomowany dietetyk

  Dietetykiem w teorii i w praktyce zostałam 9 lat temu kończąc tytuł inżyniera, a w późniejszym czasie również i magistra dietetyki na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

  Posted in Odchudzanie, Porady dietetyczne, Zdrowie | Tagged ,

  Najnowsze artykuły:

  Plan dietetyczny i treningowy online