fbpx

PPM – kalkulator podstawowej przemiany materii

Potrzebujesz indywidualnej opieki dietetyka lub trenera?
Potrzebujesz indywidualnej opieki
dietetyka lub trenera?

PPM kalkulator – podstawowa przemiana materii

Kalkulator PPM — co to jest?

Kalkulator podstawowej przemiany materii, czyli PPM określa ilość kalorii, które musisz codziennie spożywać, aby normalnie funkcjonować! Podstawowa przemiana materii to po prostu ilość energii, której Twój organizm potrzebuje w ciągu doby.

PPM kalkulator od Just be FIT w łatwy sposób wyliczy Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne!

Jak obliczyć PPM?

Twoja podstawowa przemiana materii (PPM) zostanie obliczona w prosty sposób. Specjaliści Just be FIT przyjmują, że średnia jej wartość u zdrowego człowieka wynosi około:
1 kcal / 1 kg masy ciała / 1 godz.

Czyli zakładając, że osoba która ma masę ciała 80 kg powinna spożywać minimum 80 kcal na godzinę, co oznacza, że powinna dostarczać organizmowi minimum 1920 kcal w ciągu doby.

Wypełnij puste pola i poznaj swój PPM teraz!

Indywidualna opieka!
Dietetyka i Trenera

PPM - podstawowa przemiana materii kalkulator wagi

1. Podstawowa przemiana materii (PPM) — co to jest?

Podstawowa przemiana materii to termin, który określa ilość energii niezbędnej organizmowi do utrzymania podstawowych funkcji życiowych. Jakich? Chodzi przede wszystkim o:

 • odbudowę i wzrost komórek,
 • utrzymanie stałej temperatury ciała,
 • prawidłowe działanie narządów wewnętrznych,
 • prawidłową pracę wszystkich układów (oddechowy, nerwowy, hormonalny, krwionośny),
 • utrzymanie napięcia mięśniowego,
 • procesy wydalnicze i wydzielnicze.

Innymi słowy, podstawowa przemiana materii określa ilość kalorii, które musisz codziennie przyjąć z pożywieniem. W przeciwnym wypadku doprowadzisz do zaburzenia pracy organizmu, co na dłuższą metę grozi poważnymi problemami ze zdrowiem.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że jednodniowa głodówka to za mało, aby wywołać wspomniany efekt. Dopiero długotrwała dieta niskokaloryczna, która dostarcza mniej energii, niż wynosi wartość podstawowej przemiany materii (PPM), stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego przy odchudzaniu zawsze dbaj o to, aby kaloryczność diety nie schodziła poniżej PPM.

Specjaliści przyjmują, że średnia wartość PPM u zdrowego człowieka wynosi około 1 kcal / 1 kg masy ciała / 1 godz. Oznacza to, że człowiek posiadający masę ciała 80 kg powinien spożywać minimum 80 kcal na godzinę, czyli 1920 kcal w ciągu doby.

Możesz spotkać się również z angielską nazwą podstawowej przemiany materii, która brzmi: Basal Metabolic Rate (BMR).

Od czego zależy wartość podstawowej przemiany materii (PPM)?

Wartość podstawowej przemiany materii zależy od:

 • płci,
 • wieku,
 • masy ciała,
 • wzrostu,
 • stanu zdrowia,
 • ciąży,
 • czasem od niektórych leków.

Płeć gra tutaj bardzo ważną rolę, ponieważ mężczyźni cechują się mniejszą ilością tkanki tłuszczowej i większą masą mięśniową w porównaniu do kobiet. Dlaczego to takie ważne? Bo mięśnie to tkanka aktywna, która zwiększa PPM. Dlatego mężczyźni zwykle potrzebują większej podaży kalorii dziennie.

Dodatkowo produkcja pokarmu naturalnego prowadzi do wzrostu zapotrzebowania energetycznego kobiety karmiącej, które częściowo pokrywane jest z zapasów tłuszczu zgromadzonego podczas ciąży

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wiek. Wedle szacunków specjalistów po 20. roku życia podstawowa przemiana materii zwalnia o 1-2%. Wydaje się, że to niewiele, ale im więcej lat na karku, z tym mniejszym metabolizmem podstawowym mamy do czynienia. Stąd tak istotnym jest, aby kalkulator podstawowej przemiany materii uwzględniał w swoich obliczeniach wiek.

To jeszcze nie wszystko.

Stan zdrowia też w znacznym stopniu wpływa na metabolizm. Istnieją dolegliwości, które potrafią go albo spowolnić, lub przyspieszyć. Dobrym przykładem są tutaj choroby mające bezpośredni związek z podstawową przemianą materii, jak np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Kobiety powinny również zwracać uwagę na ich szczególny stan, którym jest ciąża i późniejsze karmienie piersią. Zapotrzebowanie kaloryczne w tym okresie wyraźnie się zwiększa.

ppm kalkulator

2. Jak działa kalkulator podstawowej przemiany materii (PPM)?

Kalkulator podstawowej przemiany materii (PPM) działa w oparciu o wzory, które wymyślili specjaliści w tej dziedzinie. Gdy wpiszesz w puste pola swoje dane, program automatycznie podstawi je do wzoru i niemal natychmiast wyliczy podstawową przemianę materii. Dzięki temu szybko i wygodnie dowiesz się, jaka jest minimalna ilość energii, której potrzebuje twój organizm do prawidłowego funkcjonowania.

Weź jednak pod uwagę, że otrzymany wynik to tylko wartość przybliżona i w dużej mierze zależy od rzetelności w podawaniu danych.

kalkulator ppm

3. Z jakich wzorów korzysta kalkulator PPM?

Kalkulator PPM Just be FIT korzysta z dwóch najpopularniejszych wzorów na obliczanie podstawowej przemiany materii. Są nimi:

 • wzór Mifflina,
 • wzór Harrisa-Benedicta.

Poniżej wyjaśniamy, na czym polega każdy z nich. Jeśli chcesz, wybierz któryś i samodzielnie oblicz swoją podstawową przemianę materii.

Wzór Mifflina

Dla mężczyzn:
PPM = [10 x masa ciała (kg)] + [6,25 x wzrost (cm)] – (5 x wiek) +5

Dla kobiet:
PPM = [10 x masa ciała (kg)] + [6,25 x wzrost (cm)] – (5 x wiek) – 161

Wzór Harrisa-Benedicta

Dla mężczyzn:
PPM = 66,5 + [13,75 x masa ciała (kg)] + [5,003 x wzrost (cm)] – (6,775 x wiek)

Dla kobiet:
PPM = 655,1 + [9,563 x masa ciała (kg)] + [1,85 x wzrost (cm)] – (4,676 x wiek)

Podstawowa przemiana materii — wzory dodatkowe

Poza powyższymi istnieją również inne, mniej popularne wzory. Jeśli chcesz, możesz je wypróbować. Oblicz PPM za pomocą każdego z nich i wyciągnij średnią, a uzyskasz najdokładniejszy wynik.

Średnia wartość PPM ze wszystkich wzorów będzie najbliższa prawdy.

Jednak zanim przejdziemy do obliczeń, musimy znać swoją wartość beztłuszczowej masy ciała (BMC). To dlatego, że jest ona częścią poniższych wzorów. Mężczyzna wyliczy ją z następującego działania:
BMC = 1,1 x masa ciała (kg) – 128 x [masa ciała (kg) / wzrost (cm)]2

Kobieta z następującego:
BMC = 1,07 x masa ciała (kg) – 128 x [masa ciała (kg) / wzrost (cm)]2

Znasz już swoje BMC? W takim razie wykorzystaj któryś z poniższych wzorów PPM. Oblicz swoje podstawowe zapotrzebowanie na kalorie.

Wzór Katch-MacArdle:
PPM = 370 + (21,6 x BMC)

Wzór Cunninghama:
PPM = 500 + (22 x BMC)

ppm

4. Kalkulator przemiany materii — jak go wykorzystać w praktyce?

Znajomość własnej podstawowej przemiany materii pozwoli ci lepiej zaplanować dietę odchudzającą tak, aby nie była szkodliwa dla zdrowia. Pamiętaj, aby nigdy nie schodzić poniżej wartości PPM z dzienną podażą kalorii, ponieważ zaburzysz pracę całego organizmu. Może to doprowadzić nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale również do uszczerbku na zdrowiu, a nawet zagrożenia życia.

Jednak aby wprowadzić skuteczną dietę odchudzającą, na masę albo utrzymującą stabilną wagę, będzie ci potrzebna znajomość własnej całkowitej przemiany materii (CPM). Więcej o niej przeczytasz poniżej.

5. Podstawowa (PPM) a całkowita przemiana materii (CPM) — czym się różnią?

Jak już wiesz, podstawowa przemiana materii wskazuje, ile kalorii musisz spożywać, aby utrzymać prawidłowe działanie narządów wewnętrznych oraz podstawowych funkcji życiowych. Jednak PPM nie daje wglądu w to, ile energii ogólnie potrzebuje twój organizm.

W tym celu musisz wyliczyć swoją całkowitą przemianę materii (CPM). Określa ona ilość energii, jaką należy dostarczyć organizmowi nie tylko na utrzymanie funkcji życiowych, ale również na realizację codziennych zadań (np. trening, praca, obowiązki domowe).

Aby wyliczyć wartość całkowitej przemiany materii, określ swój współczynnik aktywności fizycznej (PAL).

Może on wynosić:

 • 1,2 dla braku aktywności fizycznej (ludzie chorzy, leżący);
 • 1,25 przy małej aktywności;
 • 1,5 przy umiarkowanej;
 • 1,75 przy dużej;

oraz 2 dla osób cechujących się bardzo dużą aktywnością fizyczną.

Wzór do obliczenia całkowitej przemiany materii wygląda następująco:

CPM = PPM x PAL

obliczenie ppm

6. Podsumowanie

Wiesz już, jak działa kalkulator podstawowej przemiany materii i w czym ci pomoże. Weź jednak pod uwagę, że wynik obliczeń jest tylko szacunkowy i w dużej mierze zależy od tego, jak dokładnie wprowadzisz dane.

Chcesz mieć pewność w tej sprawie? W takim razie skorzystaj z pomocy naszych dyplomowanych dietetyków i trenerów, którzy z chęcią wesprą cię w dążeniu do celu. Z ich pomocą zdrowo i szybko osiągniesz wymarzoną sylwetkę.

Warto także kontrolować BMI swojego ciała!

7. FAQ — Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest podstawowa przemiana materii człowieka?

Przyjmuje się, że podstawowa przemiana materii wynosi 1 kcal / 1 kg masy ciała / 1 godzinę. Jednak dokładna ilość kalorii, jaką należy dostarczyć organizmowi, zależy od wielu czynników. Dlatego każdy człowiek będzie miał nieco inne PPM. Wzór do obliczeń (kilka znajdziesz w artykule) pomoże ci sprawdzić własne.

Jak obliczyć wskaźnik przemiany materii (PPM)?

Masz do wyboru dwa sposoby do obliczenia, jaka jest twoja podstawowa przemiana materii: kalkulator oraz wzór. Pierwszy zrobi to za ciebie automatycznie, do drugiego samodzielnie podstawiasz dane i wyliczasz PPM.

Co się składa na PPM?

Na PPM składają się liczne procesy zachodzące w organizmie. Chodzi tutaj przede wszystkim u prawidłowe działanie wszystkich narządów i utrzymanie funkcji życiowych.

PPM — kalkulator. Oblicz swoją podstawową przemianę materii!

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak obliczyć PPM?
 • Co to jest wskaźnik PPM?
 • Jakie są normy PPM?
 • Czy da się szybko obliczyć PPM kalkulatorem?

indywidualna dieta online i wsparcie dietetyk

Darmowy ebook dietetyczny

Polecamy artykuły:

1. Indywidualnie czy w parze?

Indywidualnie

Plan indywidualny

W parze

Plan dla par

2. Jaką usługę wybierasz?

Dieta i Trening

Plan dietetyczny i treningowy

Dieta

Plan dietetyczny

Trening

Plan treningowy

3. Wybierz pakiet:

Subskrypcja 1 msc.
159 zł
89 zł

Oszczędzasz: 70 zł
1 miesiąc
159 zł
99 zł

Oszczędzasz: 60 zł
2 miesiące
249 zł
179 zł

89 zł/mc

Oszczędzasz: 70 zł
3 miesiące
349 zł
239 zł

79 zł/mc

Oszczędzasz: 110 zł
6 miesięcy
599 zł
399 zł

66 zł/mc

Oszczędzasz: 200 zł
Subskrypcja 1 msc.
129 zł
79 zł

Oszczędzasz: 50 zł
1 miesiąc
129 zł
89 zł

Oszczędzasz: 40 zł
2 miesiące
219 zł
149 zł

74 zł/mc

Oszczędzasz: 70 zł
3 miesiące
299 zł
199 zł

66 zł/mc

Oszczędzasz: 100 zł
6 miesięcy
499 zł
299 zł

49 zł/mc

Oszczędzasz: 200 zł
Subskrypcja 1 msc.
119 zł
69 zł

Oszczędzasz: 50 zł
1 miesiąc
119 zł
79 zł

Oszczędzasz: 40 zł
2 miesiące
179 zł
129 zł

64 zł/mc

Oszczędzasz: 50 zł
3 miesiące
219 zł
159 zł

53 zł/mc

Oszczędzasz: 60 zł
6 miesięcy
389 zł
239 zł

39 zł/mc

Oszczędzasz: 150 zł
Subskrypcja 1 msc.
259 zł
149 zł

Oszczędzasz: 110 zł
1 miesiąc
259 zł
159 zł

Oszczędzasz: 100 zł
2 miesiące
449 zł
279 zł

139 zł/mc

Oszczędzasz: 170 zł
3 miesiące
569 zł
389 zł

129 zł/mc

Oszczędzasz: 180 zł
6 miesięcy
919 zł
599 zł

99 zł/mc

Oszczędzasz: 320 zł
Subskrypcja 1 msc.
179 zł
129 zł

Oszczędzasz: 50 zł
1 miesiąc
179 zł
139 zł

Oszczędzasz: 40 zł
2 miesiące
309 zł
199 zł

99 zł/mc

Oszczędzasz: 110 zł
3 miesiące
399 zł
299 zł

99 zł/mc

Oszczędzasz: 100 zł
6 miesięcy
769 zł
449 zł

74 zł/mc

Oszczędzasz: 320 zł
Subskrypcja 1 msc.
179 zł
99 zł

Oszczędzasz: 80 zł
1 miesiąc
179 zł
119 zł

Oszczędzasz: 60 zł
2 miesiące
279 zł
189 zł

94 zł/mc

Oszczędzasz: 90 zł
3 miesiące
359 zł
259 zł

86 zł/mc

Oszczędzasz: 100 zł
6 miesięcy
629 zł
399 zł

66 zł/mc

Oszczędzasz: 230 zł