Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są rodzaje płatków owsianych
- Jakie wartości odżywcze i lecznicze mają płatki owsiane
- Jak zrobić płatki owsiane
- Czy płatki owsiane to dobry kosmetyk
Nie da się ukryć, że płatki owsiane są bardzo popularnym posiłkiem. Znamy je aż tak dobrze, że na co dzień często ignorujemy potrzebę uwzględnienia ich w diecie. To duży błąd! Chociażby dlatego, że stanowią bogate źródło węglowodanów, białka, witamin, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Jednak to nie jest ich jedyna zaleta.
Z racji swoich wartości odżywczych, płatki owsiane mają też właściwości lecznicze. Ciekawi cię, jakie? Przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedź. Ponadto dowiesz się wielu innych ciekawych informacji o płatkach owsianych.
SPIS TREŚCI:
1. Jakie płatki owsiane można kupić? Rodzaje płatków
2. Płatki owsiane — wartości odżywcze
3. Płatki owsiane — właściwości lecznicze
4. Płatki owsiane — przepisy
5. Płatki owsiane w kosmetyce
6. FAQ — Najczęściej zadawane pytania
Rozglądasz się za zdrową dietą lub treningiem dla zdrowia i pięknej sylwetki? Nie szukaj dłużej! Zgłoś się do Just be FIT, a dyplomowani dietetycy oraz trenerzy przygotują dla ciebie odpowiedni plan żywieniowy i treningowy. Z naszą pomocą osiągniesz cel łatwo, szybko i bezpiecznie!
1. Jakie płatki owsiane można kupić? Rodzaje płatków
Na rynku znajdziesz kilka rodzajów płatków owsianych, które różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem obróbki. Na tej podstawie wyróżniamy trzy gatunki:
- płatki owsiane zwykłe — są produkowane z całych ziaren owsa, dlatego przed jedzeniem trzeba je ugotować;
- płatki owsiane górskie — powstają z połówek ziaren owsa, dzięki czemu ich przygotowanie trwa krócej. Ten gatunek wystarczy zagotować;
- płatki owsiane instant (błyskawiczne) — produkuje się je z krojonego owsa, który dodatkowo przeszedł obróbkę termiczną. W efekcie jest to produkt gotowy do spożycia. Można zrobić płatki owsiane błyskawiczne na wodzie, mleku, z jogurtem, etc.
Co ciekawe, na rynku znajdziesz również płatki owsiane bezglutenowe i witaminizowane. Te ostatnie powstają z owsa słodowanego, czyli kiełkującego. Od pozostałych różnią się tym, że posiadają dodatkowo dużą ilość witaminy C.
2. Płatki owsiane — wartości odżywcze
W 100 g płatków owsianych znajduje się 366 kcal, na które składają się:
- 54 g węglowodanów,
- 13,5 g białka,
- 7 g tłuszczu (z tym, że mamy tu do czynienia ze zdrowymi tłuszczami nienasyconymi).
Poza powyższymi produkt zawiera bardzo dużo błonnika pokarmowego, a także witaminy z grupy B, witaminę E, żelazo i wapń.
3. Płatki owsiane — właściwości lecznicze
Jako że płatki owsiane zawierają wiele prozdrowotnych makro- i mikroelementów, nie powinno dziwić, że mają również właściwości lecznicze. Jakie? Czytaj dalej, a wszystko ci wyjaśnimy.
Łatwiejsze odchudzanie
Płatki owsiane mogą być wsparciem w walce z nadwagą. Wynika to z faktu, że zawierają beta-glukan (rodzaj błonnika rozpuszczalnego w wodzie). Tak się składa, że zmniejsza on stężenie hormonu głodu w organizmie, czyli równocześnie obniża apetyt.
Jednak to nie jedyna zaleta beta-glukanu.
Kolejną jest to, że tworzy w przewodzie pokarmowym lepką warstwę, która działa probiotycznie. Innymi słowy: wspomaga rozwój zdrowych bakterii.
Poza tym błonnik sam w sobie działa sycąco i wspomaga układ trawienny.
Niższy poziom cholesterolu
Badania wskazują, że obecność płatków owsianych w diecie obniża poziom cholesterolu. W jaki sposób? Dzięki rozpuszczalnemu błonnikowi, którego zawierają bardzo dużo.
Wedle specjalistów już 3 g rozpuszczalnego błonnika na dobę wystarczą, aby stężenie cholesterolu spadło nawet o 23%! Taką ilość znajdziesz w ¾ szklanki płatków owsianych.
Wspomniany wyżej beta-glukan również ma tutaj znaczenie. Lepka warstwa, którą pokrywa jelita, opóźnia wchłanianie tłuszczów i pomaga usuwać cholesterol z organizmu.
Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające
Amerykańscy naukowcy uważają, że obecne w owsie (więc również w płatkach owsianych) awentramidy działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco.
Istnieje również szansa, że w połączeniu z dużą ilością błonnika zmniejszają ryzyko pojawienia się raka jelita grubego.
Stabilizacja poziomu glukozy we krwi
Produkty żywnościowe o wysokim indeksie glikemicznym sprawiają, że gwałtownie rośnie stężenie glukozy we krwi, a co za tym idzie — organizm produkuje bardzo dużo insuliny. Z jednej strony ułatwia to magazynowanie tłuszczu, a z drugiej przyspiesza pojawienie się uczucia głodu, ponieważ początkowy “rausz glukozowy” szybko znika.
W przypadku płatków owsianych jest inaczej.
Mają niski indeks glikemiczny, co powoduje, że cukier uwalnia się do krwi stopniowo. W efekcie organizm produkuje insulinę wolniej i dłużej czuje się nasycony.
Co to oznacza?
Że dzięki płatkom owsianym zadbasz o odpowiedni poziom glukozy we krwi.
Poprawa wydolności fizycznej
Istnieją dwa pola, na których płatki owsiane wspierają osoby ćwiczące:
- badania udowodniły, że spożycie owsianki na ok. godzinę przed wysiłkiem rozwija wytrzymałość i usprawnia metabolizm;
- magnez zawarty w płatkach owsianych wspiera mięśnie.
Nic dziwnego, że hodowcy karmią sportowe konie owsem.
Zapobieganie astmie
Kolejną zaletę płatków owsianych odkryli fińscy dietetycy. Podczas badań doszli do wniosku, że dodanie owsa do diety dziecka przed 6 miesiącem życia zmniejsza ryzyko pojawienia się astmy. Ponadto w późniejszych latach dziecko rzadziej choruje na alergiczny nieżyt nosa.
Wedle badań ryzyko rozwoju astmy spada nawet o ⅔, jeśli młody człowiek je owsiankę od najwcześniejszych miesięcy życia. Wszystko wskazuje na to, że płatki owsiane dla niemowlaka również są źródłem zdrowia.
Łatwiejszy sen
Mimo że płatki owsiane raczej kojarzą nam się z porankiem niż wieczorem, wiele wskazuje na to, że ich spożycie ułatwia zasypianie. Dlatego osoby, którym sen nie przychodzi łatwo, powinny rozważyć płatki owsiane na kolację.
Skąd taka właściwość?
Owies zawiera dużo witaminy B6, magnezu, potasu i tryptofanu, co sprzyja produkcji serotoniny. Ta zaś w ciemności zmienia się w melatoninę, która stabilizuje zegar biologiczny, a zatem pomaga zasnąć.
Inne właściwości
Poza właściwościami wymienionymi wyżej, płatki owsiane pomagają także w:
- obniżaniu ciśnienia krwi (są w tym niemal równie skuteczne, co leki);
- zapobieganiu atakom serca i udarom mózgu, zmniejszaniu ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, a także depresji (wszystko dzięki dużej zawartości magnezu w płatkach);
- zwalczaniu zaparć (pomaga w tym duża ilość błonnika).
4. Płatki owsiane — przepisy
Najprostszym przepisem są płatki owsiane na wodzie. Wystarczy je ugotować lub zalać wrzątkiem (w zależności od rodzaju) i już. Później można wzbogacić je różnymi dodatkami.
Jednak płatki owsiane gotowane na wodzie nie będą tak pożywne, jak płatki owsiane na mleku. Dlatego drugi sposób przygotowania produktu będzie lepszy. Dodatkowo, jeśli masz do dyspozycji płatki błyskawiczne, wypróbuj przepis na płatki owsiane z jogurtem.
W każdym przypadku możesz uzupełnić danie owocami czy bakaliami, dzięki czemu z jednej strony urozmaicisz jego smak, a z drugiej zwiększysz ilość prozdrowotnych substancji odżywczych.
Jednak owsianka to nie jedyny sposób na przyrządzenie płatków.
Możesz też zrobić ciasteczka owsiane. Potrzebujesz jedynie płatków, owoców, orzechów i miodu. Przygotujesz z nich zdrową i smaczną przekąskę, która z powodzeniem zastąpi batony czy ciastka ze sklepu.
5. Płatki owsiane w kosmetyce
Jedzenie to nie jedyny sposób na wykorzystanie prozdrowotnych właściwości płatków owsianych. Działają również od zewnątrz.
Może cię to zaskoczy, ale płatki owsiane to jeden z najpopularniejszych naturalnych kosmetyków. Dlaczego? Ponieważ bardzo pozytywnie oddziałuje na skórę.
Przede wszystkim:
- opóźnia procesy starzenia się dzięki obecności przeciwutleniaczy;
- łagodzi podrażnienia;
- oczyszcza i odświeża;
- nawilża skórę za pomocą kwasów tłuszczowych.
Tak się składa, że w bardzo prosty sposób przygotujesz maseczkę z płatków owsianych. Potrzebujesz do niej jedynie łyżki miodu i mleka oraz kilku łyżek ciepłej wody. Połącz wszystko w całość, a uzyskasz prosty i skuteczny środek na rewitalizację skóry.
Na półkach sklepowych znajdziesz wiele kosmetyków, które zawierają płatki owsiane. Są one dobrym wyborem przede wszystkim dla osób ze skórą wrażliwą.
Popularnością cieszą się również peelingi z płatkami owsianymi. Nadają się dla każdej cery i ułatwiają złuszczenie martwego naskórka oraz oczyszczanie porów.
Znane są też kąpiele w owsiance. Taka forma relaksu doskonale ukoi ciało po ciężkim dniu.
6. FAQ — Najczęściej zadawane pytania
Czy płatki owsiane mają gluten?
Płatki owsiane mogą zawierać gluten. Co prawda w samym owsie go nie znajdziesz, ale poprzez kontakt z innymi zbożami może znaleźć się w finalnym produkcie. Jednak na rynku znajdziesz również specjalne płatki owsiane bez glutenu.
Ile kalorii mają płatki owsiane?
Płatki owsiane mają 366 kcal w 100 g.
Jak zrobić płatki owsiane?
Płatki owsiane zrobisz w następujący sposób: zalej je wodą lub mlekiem i dodaj szczyptę soli, następnie postaw na ogień i gotuj przez 5 minut.
Czy płatki owsiane są zdrowe?
Tak, płatki owsiane są zdrowe. Zawierają bardzo dużo składników, a ponadto przeciwdziałają rozwojowi wielu chorób.
Jak jeść płatki owsiane, żeby schudnąć?
Żeby schudnąć, jedz płatki owsiane gotowane na wodzie lub chudym mleku (błyskawiczne ew. z jogurtem). Nie dodawaj do nich cukru i nie przesadzaj z porcjami.
Czy płatki owsiane można jeść codziennie?
Tak, płatki owsiane można jeść codziennie. Nawet warto, bo są bardzo zdrowym posiłkiem.
Czy płatki owsiane zakwaszają organizm?
Tak, płatki owsiane zakwaszają organizm (tak jak większość produktów zbożowych).
Kiedy jeść płatki owsiane: rano czy wieczorem?
Płatki owsiane możesz jeść zarówno rano, jak i wieczorem. O poranku dodadzą ci energii i zapewnią niezbędne składniki odżywcze, zaś wieczorem ułatwią zasypianie.
Czy płatki owsiane tuczą?
Nie, płatki owsiane nie tuczą.
Czy płatki owsiane można jeść na surowo?
Tak, płatki owsiane można jeść na surowo. Jednak w tym przypadku najlepiej wybierać wersję błyskawiczną, ponieważ jest najsmaczniejsza w takiej formie.
Szukasz sposobu na poprawę zdrowia i wyglądu? Postaw na zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną! Zgłoś się do Just be FIT, a dyplomowani specjaliści ułożą dla ciebie indywidualny plan żywieniowy i treningowy.