Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest aerobik
- Jakie są popularne formy aerobiku
- Jakie korzyści dla zdrowia przynosi aerobik
Aerobik to aktywność fizyczna, która opiera się na intensywnej wymianie tlenowej. Ma przede wszystkim pobudzać krążenie i układ oddechowy, by dostarczał i pochłaniał jak największą ilość tlenu.
Ta forma wysiłku pobudza organizm do pracy tlenowej, czyli takiej, która może być wykonywana przez dłuższy czas bez objawów zmęczenia. Angażuje wszystkie grupy mięśni. Co więcej, wspomniana forma ćwiczeń może być modyfikowana. To znaczy, że możesz dostosowywać intensywność ćwiczeń lub ich rodzaj do własnych preferencji.
SPIS TREŚCI:
1. Historia aerobiku
2. Różne formy aerobiku
3. Aerobik – korzyści dla zdrowia
4. Podsumowanie
1. Historia aerobiku
Aerobik został opracowany przez Kennetha Coopera. Stworzył on system ćwiczeń, które miały na celu poprawę wydajności serca i płuc. Początkowo metoda ta była stosowana głównie w treningu kosmonautów, ale z czasem zyskała popularność wśród szerokiej grupy osób.
2. Różne formy aerobiku
Wraz z upływem czasu aerobik stał się tak popularny, że wykształciły się jego różne formy. Czytaj dalej i poznaj te najpopularniejsze.
Fat burning
Aerobik fat burning składa się z ćwiczeń, których zadaniem, jak wskazuje nazwa, jest redukcja tkanki tłuszczowej. W rytm muzyki wykonuje się niezbyt męczący, nieskomplikowany układ choreograficzny. W trakcie tego typu aerobiku należy utrzymywać tętno na poziomie 120-130 uderzeń na minutę. Fat burning to trening o umiarkowanej intensywności. Chcesz uniknąć skoków, wymachów lub energicznych ruchów? Możesz śmiało rozpocząć treningi.
Low impact aerobik
Low impact aerobik składa się z prostych ćwiczeń o stosunkowo małej intensywności – dostosowanych do osób początkujących. Są to ćwiczenia, które angażują dużą grupę mięśni. Tego rodzaju ćwiczenia są oparte na pozycji bazowej ciała (lekko ugięte ramiona i kolana, napięte mięśnie brzucha i pośladków, wysunięta do przodu miednica), co chroni stawy przed obciążeniem.
Low impact aerobik sprawdzi się przykładowo u kobiet w ciąży czy osób starszych.
Step aerobik
W trakcie step aerobiku wykorzystuje się niską platformę (czyli tzw. step). Pozwala on wykonywać różne kombinacje kroków i zwiększa intensywność ćwiczeń. Im wyższy step, tym większa intensywność ćwiczeń.
TBC (Total Body Condition)
TBC pozwala na wymodelowanie sylwetki. Polega na rzeźbieniu mięśni całego ciała. Atutem tego rodzaju aerobiku jest też to, że przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu.
Aerobik wodny (aqua aerobik)
To aerobik wykonywany w wodzie, co czyni go idealnym dla osób z problemami stawowymi lub dla tych, którzy szukają ćwiczeń o niskim wpływie na stawy. I oczywiście dla tych, którzy uwielbiają wodę!
3. Aerobik – korzyści dla zdrowia
Ćwiczenia wykonywane w trakcie aerobiku przynoszą mnóstwo korzyści dla zdrowia! Po przeczytaniu poniższej listy z pewnością przestaniesz się wahać, czy powinieneś rozpocząć przygodę z aerobikiem.
Redukcja masy ciała – aerobik pomaga w spalaniu kalorii, co przyczynia się do utraty nadmiernej ilości tłuszczu i pomaga w kontrolowaniu masy ciała.
Poprawa kondycji sercowo-naczyniowej – regularne ćwiczenia aerobowe wzmacniają serce i płuca, co pozwala na efektywniejsze pompowanie krwi i dotlenienie organizmu.
Zmniejszenie ryzyka chorób – aerobik wzmacnia układ odpornościowy!
Wzrost wytrzymałości – regularne sesje aerobiku zwiększają wytrzymałość mięśniową, co przekłada się na lepszą zdolność do wykonywania codziennych czynności.
Poprawa zdolności umysłowych – regularne ćwiczenia aerobowe mogą pomóc w ochronie mózgu przed procesami starzenia i poprawiają funkcje poznawcze.
Wsparcie dla układu kostnego – niektóre formy aerobiku, takie jak bieganie czy skakanie, mogą pomóc w zwiększeniu gęstości kości.
Poprawa funkcji metabolicznych – regularny aerobik może przyspieszyć metabolizm, co sprzyja efektywniejszemu spalaniu kalorii.
Zwiększenie energii – dzięki poprawie funkcji sercowo-naczyniowych i mięśniowych, osoby ćwiczące aerobik często czują się bardziej energiczne w ciągu dnia.
Poprawa nastroju – ćwiczenia aerobowe stymulują produkcję endorfin, które działają jak hormony szczęścia – przyczyniają się do poprawy nastroju i łagodzą objawy depresji oraz lęku.
Poprawa jakości snu – regularnie uprawiający aerobik często zauważają poprawę jakości snu i łatwiej zapadają sen.
4. Podsumowanie
Aerobik do dziś pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę kondycji fizycznej i zdrowia serca. Jego wszechstronność i różnorodność form sprawiają, że niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. To aktywność fizyczna, która pozwoli nam prowadzić zdrowy styl życia. Włącz ulubioną muzykę, załóż wygodne ubranie i do dzieła!
Bibliografia:
- Radlak K., Aerobik, online: https://fizjoterapeuty.pl/zdrowie/aerobik.html, dostęp: 18.09.2023.
- Żychowska M. et al., Sprawność fizyczna i motywacja kobiet wybierających aerobik jako formę rekreacji ruchowej, „Zeszyty naukowe małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie”, 3/2009.