Kalkulator kalorii
Kalkulator kalorii — co to jest?
Kalkulator kalorii Just be FIT to prosty w obsłudze program, dzięki któremu każdy może obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne swojego organizmu. Ponadto przyda Ci się, gdy masz w planach:
- redukcję tkanki tłuszczowej,
- zwiększenie masy mięśniowej,
- utrzymanie stałej wagi.
Co równie ważne, kalkulator zapotrzebowania kalorycznego wykona za Ciebie wszelkie niezbędne obliczenia. To spore ułatwienie, ponieważ wzór i ilość zmiennych sprawiają, że działania własnoręczne byłyby dość skomplikowane.
Jak obliczyć BMR?
Zapotrzebowanie kaloryczne to po prostu ilość energii, której Twój organizm potrzebuje w ciągu doby.
Kalkulator kcal (BMR) pomoże Ci w prosty i szybki sposób zadbać o modelowanie sylwetki! W tym miejscu warto wspomnieć, że w zależności od organizmu ilość dostarczanych kalorii będzie inna.
Wpisz odpowiednie dane w kalkulator BMR, zapoznaj się z rezultatem obliczeń i zdecyduj się na zmianę swojego wyglądu i zdrowia z pomocą naszych planów dietetyczno – treningowych.
Indywidualna opieka!
Dietetyka i Trenera
SPIS TREŚCI:
1. Kalkulator kalorii — co to takiego?
2. Co to jest zapotrzebowanie kaloryczne?
3. Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego
4. Jak pomoże ci kalkulator kcal (BMR)?
5. Czym różnią się kalkulator BMR i licznik kalorii?
6. Podsumowanie
7. FAQ — Najczęściej zadawane pytania
1. Kalkulator kalorii — co to takiego?
Kalkulator kalorii Just be FIT to prosty w obsłudze program, dzięki któremu każdy może obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne swojego organizmu. Wiedza ta jest kluczowa, jeśli chcesz utrzymać jego funkcje w optymalnym stanie.
Ponadto przyda ci się, gdy masz w planach:
- redukcję,
- zwiększenie masy mięśniowej,
- utrzymanie stałej wagi.
Co równie ważne, kalkulator zapotrzebowania kalorycznego wykona za ciebie wszelkie niezbędne obliczenia.
Wprowadzając w życie parametry podane przez kalkulator nie mamy jednak całkowitej pewności, że dostarczamy organizmowi wystarczającą ilość kalorii, ponieważ organizm każdego człowieka jest inny i wiele aspektów ciała wpływa na nasze indywidualne zapotrzebowanie. Nie można zawierzać bezwzględnie kalkulatorowi, bo to tylko wzór matematyczny, który nie określa w sposób prawidłowy rzeczywistości.
Podane przez kalkulator wyniki należy brać jako ogólna norma. Może to być pewne badanie wstępne, jednak, aby poznać w pełni nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne, musimy zbadać się u lekarza i skonsultować z dietetykiem.
Dokładny kalkulator zapotrzebowania kalorycznego wylicza także naszą podstawową przemianę materii, dlatego potrzebne są w nim takie parametry jak wiek, płeć, waga, wzrost, aktywność fizyczna i planowany cel. To także nie jest w pełni precyzyjne.
To spore ułatwienie, ponieważ wzór i ilość zmiennych sprawiają, że działania własnoręczne byłyby dość skomplikowane.
W naszym kalkulatorze kalorii podajesz tylko kilka danych — reszta dzieje się automatycznie!
Pamiętaj jednak, że rzetelność jest tutaj istotna. Im więcej informacji zgodnych z prawdą podasz, tym dokładniej obliczysz zapotrzebowanie kaloryczne organizmu.
2. Co to jest zapotrzebowanie kaloryczne?
Zapotrzebowanie kaloryczne to termin, o którym już kilkukrotnie wspominaliśmy. Jeśli nie wiesz, na czym polega, powyższy opis kalkulatora może wydać się niejasny.
Znaczenie terminu wypadło ci z głowy? Żaden problem — już wyjaśniamy!
Zapotrzebowanie kaloryczne to po prostu ilość energii, której twój organizm potrzebuje w ciągu doby.
Organizm wydatkuje energię przede wszystkim na trzy procesy, a są nimi:
- podstawowa przemiana materii – najniższy poziom przemian energetycznych – czyli PPM/BMR (basal metabolic rate) — dzienna ilość kalorii niezbędna do zachowania podstawowych funkcji życiowych;
- termogeneza;
- aktywność fizyczna.
W tym miejscu warto wspomnieć, że w zależności od organizmu ilość dostarczanych kalorii będzie inna.
Poza PPM należy wziąć pod uwagę również całkowitą przemianę materii (CPM), a także takie czynniki, jak ilość aktywności fizycznej, karmienie piersią czy okres rekonwalescencji.
Skoro znasz już odpowiedź, śmiało skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź, jakie dzienne zapotrzebowanie kaloryczne ma twój organizm. Wystarczy, że wypełnisz puste pola.
Albo wstrzymaj się jeszcze na chwilę i czytaj dalej, a dowiesz się więcej o samym kalkulatorze i sposobie liczenia wskaźnika BMR.
3. Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego — jak wygląda?
Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego wygląda w ten sposób, że podstawiasz do wzoru swoje dane — lub korzystasz z wygodnego kalkulatora Just be FIT. Jest to dokładny kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, dzięki któremu łatwo sprawdzisz, ile kalorii musisz codziennie dostarczać organizmowi.
Liczenie kalorii jest ważne dlatego, że sprawdzamy tym nasze dzienne potrzeby na ilość kalorii. Ważne jest także sprawdzenie, jakie wartości odżywcze powinniśmy dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem.
Polecamy sprawdzić także swoje BMI.
Wzorów, za pomocą których określisz swoje zapotrzebowanie energetyczne, jest co najmniej kilka. My przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym:
- Mifflina,
- Harrisa i Benedicta.
Wzór Mifflina:
Z tym wzorem spotkasz się najczęściej.
- Tutaj PPM/BMR oblicza się następująco u mężczyzny:
SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny w kcal) = (10 x masa ciała w kg) + (6,25 x wzrost w cm) – (5 x wiek w latach) + 5 - Zaś u kobiety:
SWE (kcal) = (10 x masa ciała w kg) + (6,25 x wzrost w cm) – (5 x wiek w latach) – 161
Wzór Harrisa i Benedicta:
Na drugim miejscu pod względem popularności, ale z nieco bardziej zagmatwanymi liczbami, plasuje się wzór Harrisa i Benedicta.
- Zakłada on, że PPM/BMR u mężczyzny wynosi:
SWE (kcal) = 66,5 + (13,75 x masa ciała w kg) + (5,003 x wzrost w cm) – (6,775 x wiek w latach) - Zaś u kobiety:
SWE (kcal) = 655,1 + (9,563 x masa ciała w kg) + (1,85 x wzrost w cm) – (4,676 x wiek w latach)
Całkowita przemiana materii (CPM)
Powyższe wzory to nie koniec obliczeń. Samo PPM nie wystarczy, abyśmy wiedzieli, ile powinniśmy spożywać kalorii.
Dlatego gdy wiemy już, jaką mamy podstawową przemianę materii, możemy przejść do wyliczania całkowitej. To kompletne, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
U zdrowych osób wystarczy uproszczony wzór, który uwzględnia aktywność fizyczną. Jest prosty, bo wynik poprzednich działań wystarczy pomnożyć przez współczynnik aktywności fizycznej (Physical Activity Level — PAL).
Wynosi on:
- 1,4 (siedzący tryb życia),
- 1,6 (umiarkowana aktywność),
- 1,75 (aktywny tryb życia),
- 2,0 (bardzo aktywny tryb życia),
- 2,2-2,4 (wyczynowo/profesjonalnie uprawiany sport).
Jak widzisz po powyższych wyjaśnieniach, dużo prościej jest skorzystać z kalkulatora kalorii.
Osoby o niskiej aktywności fizycznej będą potrzebowały znacznie mniejszej ilości kalorii do podtrzymanie funkcji życiowych niż osoby, które intensywnie ćwiczą.
4. Jak pomoże ci kalkulator kalorii (BMR)?
Kalkulator kcal (BMR) pomoże ci w wielu działaniach, które skupiają się na szeroko pojętym modelowaniu sylwetki.
Poniżej przeczytasz więcej o każdym z nich.
Kalkulator kalorii a odchudzanie
Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że w procesie odchudzania najważniejszy jest deficyt kaloryczny. Innymi słowy: dostarczasz organizmowi mniej kalorii, niż wynosi twoje zapotrzebowanie energetyczne.
Jako że obliczysz je na kalkulatorze kalorii, stanowi on ogromną pomoc przy redukcji wagi. Pomoże on w jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej i zadbaniu o zdrowie.
Aktywność fizyczna czy trawienie pokarmów sprawiają, że organizm człowieka się rozgrzewa, więc potrzebne jest utrzymanie stałej temperatury ciała, za co odpowiada termoregulacja.
Aby skutecznie schudnąć, polecamy preparat, który zwiększy ciepłotę ciała, a co za tym idzie, zwiększy potliwość i ilość traconych kalorii.
Weź jednak pod uwagę, że deficyt kaloryczny nie może być drastycznie duży, ponieważ wtedy będzie zagrożeniem dla zdrowia (szczególnie, jeśli zejdzie poniżej zapotrzebowania podstawowej przemiany materii). Nie powinien też być zbyt mały, bo wtedy odchudzanie będzie nieskuteczne.
O przyjemnościach płynących z odchudzania przeczytacie tutaj.
Jeśli nie chcesz samodzielnie wprowadzać deficytu, skorzystaj z pomocy dyplomowanego dietetyka. On doskonale zna tajniki diety i kalkulator kalorii, redukcja wagi będzie więc skuteczniejsza.
Pamiętaj również, że w posiłkach nie liczy się wyłącznie ich kaloryczność, ale również zróżnicowanie i duża wartość odżywcza. Ponadto w odchudzaniu pomoże także regularna aktywność fizyczna.
Budowanie masy mięśniowej z pomocą kalkulatora kalorii
Oprócz redukcji, kalkulator BMR pomoże ci również w rozwoju masy mięśniowej. Tutaj zasada jest odwrotna, ponieważ zamiast deficytu, stosujesz nadwyżkę kaloryczną. Do tego również będzie ci potrzebna wiedza, ile kalorii dziennie powinieneś spożywać.
Ogólne zasady to:
- Aby mięśnie miały energię i motywację do wzrostu, potrzebują więcej budulca, czyli m.in. składników odżywczych.
- Jednak kalorii nie powinno też być zbyt dużo, ponieważ w ten sposób doprowadzisz do odkładania się tkanki tłuszczowej.
Ponadto (co oczywiste) przy budowie mięśni równie ważnym elementem jest odpowiedni trening siłowy oraz podaż białka, a także różnych odżywek (np. z kreatyną).
Polecamy skuteczną dietę na masę przygotowaną przez naszych dietetyków!
Jak obliczyć nadwyżkę kaloryczną? Do podstawowego zapotrzebowanie kalorycznego dodaj ok. 300-500 kcal, aby organizm prawidłowo funkcjonował i aby zdrowo przytyć.
Utrzymanie wagi a kalkulator BMR
Nie każdy planuje odchudzanie lub rozbudowę masy mięśniowej. Ktoś, kto właśnie zakończył dietę redukcyjną, będzie raczej szukał sposobu, aby utrzymać aktualną masę ciała i uniknąć efektu jojo.
Ten ostatni zwykle pojawia się przy powrocie do starych nawyków lub gdy forma odchudzania była niezdrowa.
Jednak z pomocą kalkulatora kalorii unikniesz tego problemu. Jako że jasno określa twoje ramy energetyczne, masz świadomość, na ile możesz sobie pozwolić.
Dokładnie sprawdzisz, ile kalorii potrzebuje twój organizm, więc podaż posiłków w tych granicach pozwoli ci utrzymać aktualną wagę.
Rekompozycja sylwetki z kalkulatorem
Do tej pory opisaliśmy trzy główne sytuacje, w których przyda ci się wiedza, ile wynosi twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Kalkulator pomoże ci jednak w jeszcze jednej kwestii.
Termin “rekompozycja sylwetki” odnosi się do działania, które łączy w sobie odchudzanie oraz budowę mięśni.
W tym celu opierasz swoją dietę na:
- niewielkim deficycie kalorycznym (sprawia, że tkanka tłuszczowa zamienia się w energię),
- progresującym treningu siłowym (motywuje mięśnie do rozrostu).
Rekompozycja wymaga cierpliwości i dokładniejszego podejścia do diety, dlatego pomoc przelicznika kalorii jest tu bardzo przydatna.
Pamiętaj jednak, że dla bardziej zaawansowanych osób budowa mięśni w taki sposób może być niemożliwa, ponieważ ich zapotrzebowanie na kalorie jest na tyle duże, że na deficycie nie rozwiną tkanki mięśniowej.
Przy rekompozycji pomocny będzie kalkulator PPM.
Ważne przy każdym z wyżej wymienionych działań jest chociaż umiarkowana aktywność fizyczna, dlatego zapraszamy do kontaktu z profesjonalnych trenerem personalnym online!
5. Czym różnią się kalkulator BMR i licznik kalorii?
Kalkulator BMR i licznik kalorii różnią się w zależności od tego, co rozumiesz pod drugim hasłem. W praktyce, gdy wpisujesz je w Google, w wielu przypadkach będą oznaczało to samo.
Jednak pod nazwą licznika kalorii ukrywa się jeszcze jeden program, który służy do sumowania kalorii zjedzonych w ciągu dnia.
Wpisujesz do niego swoje posiłki, a on pokazuje nie tylko, ile kalorii zawierały, ale również ich skład pod względem makroskładników (węglowodany, tłuszcze, białka).
Innymi słowy: kalkulator zapotrzebowania kalorii (BMR) obliczy twoje wydatki energetyczne w ciągu dnia, zaś licznik kalorii (również “tabele kalorii”) pomogą ci sprawdzić, ile kalorii przyjmiesz z jedzeniem.
6. Podsumowanie
Wiesz już, jak działa kalkulator kalorii i w jakim celu się go stosuje.
Pamiętaj, że obliczenia w nim wykonane będą dokładniejsze, jeśli rzetelnie podasz wymagane informacje.
W przeciwnym wypadku (np. gdy błędnie określisz poziom aktywności fizycznej), wynik całkowitego zapotrzebowania na kalorie może okazać się fałszywy.
Ponadto (jeżeli zależy ci na skutecznej diecie lub modelowaniu sylwetki) skorzystaj z pomocy dyplomowanych dietetyków i trenerów Just be FIT. Dostosujemy jadłospis i trening indywidualnie pod twoje cele, dzięki czemu dużo szybciej spełnisz swoje marzenia.
Obliczanie kalorii jest ważne w kilku przypadkach, jednak nic nam nie da, jeżeli nie stosujemy odpowiedniej diety i regularnego treningu.
Trenerzy personalni stosują jeszcze inną metodę, mianowicie do wyniku z kalkulatora dodają określoną wartość, zależną od typu budowy ciała.
Jak zachowywać się przy określonych typach budowy ciała? Przy:
- budowie ektomorficznej – oznaczającej ciało szczupłe, o wąskich ramionach, chudych nogach, mające problemy z przytyciem – powinniśmy dodać 700–900 kcal do codziennego jadłospisu;
- budowie endomorficznej – oznaczającej ciało z szerokimi stawami, grubymi kośćmi, łatwo nabierające masę mięśniową i trudno chudnące – powinniśmy dodać 200–400 kcal do jadłospisu;
- budowie mezomorficznej – oznaczającej ciało o przeciętnej sylwetce (dużo masywniejszej niż ektomorficznej), bez problemów z chudnięciem, ale z możliwymi problemami z przybraniem masy – powinniśmy dodać 400–500 kcal do codziennego jadłospisu.
Zapotrzebowanie kaloryczne wyliczane przez kalkulator jest wartością czysto orientacyjną. Zależy ono od wielu jeszcze czynników, np. stanu naszego zdrowia, dlatego najlepiej skontaktować się w tej sprawie z dietetykiem.
7. FAQ — Najczęściej zadawane pytania
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?
Zapotrzebowanie kaloryczne najłatwiej obliczysz za pomocą kalkulatora Just be FIT, który znajdziesz na stronie. Jest prosty w obsłudze i automatycznie obliczy ilość energii, której potrzebuje twój organizm.
Możesz też obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne samodzielnie ze wzoru Mifflina albo Harrisa i Benedicta, które opisujemy w artykule.
Co to jest wskaźnik BMR/kalkulator BMR?
Wskaźnik BMR (Basal Metabolic Rate) to inaczej podstawowa przemiana materii (PPM), czyli zapotrzebowanie energetyczne twojego organizmu niezbędne do utrzymania podstawowych funkcji życiowych.
Zaś kalkulator BMR pomoże ci ją obliczyć.
Ile kalorii jeść w ciągu doby?
Każdego dnia jedz tyle kalorii, ile potrzebuje twój organizm.
Więc ile?
Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnej osoby, ponieważ zapotrzebowanie kaloryczne różni się w oparciu o wiek, szybkość metabolizmu, aktywność fizyczną, etc.
Jednak wedle ogólnej zasady rekomendowana ilość kalorii dla kobiet wynosi 2000, a dla mężczyzn — 2500.
Co się stanie, gdy będę jeść mniej, niż wynosi mój wskaźnik BMR?
Jeśli będziesz jeść mniej kalorii, niż wynosi twój wskaźnik BMR, spowolnisz swój metabolizm i sprawisz, że organizm zacznie się żywić masą mięśniową.
W efekcie nie tylko trudno ci będzie utrzymać proces odchudzania, ale również wpłyniesz negatywnie na swoje zdrowie.
Co to jest deficyt kaloryczny?
Deficyt kaloryczny to sytuacja, w której spożywasz w posiłkach mniej kalorii od swojej całkowitej przemiany materii (CPM). Dzięki temu organizm zaczyna wykorzystywać odłożoną tkankę tłuszczową w formie energii, co skutkuje redukcją wagi.
Niektórzy błędnie myślą, że samo zdrowe odżywanie wywoła odchudzający efekt.
To nieprawda.
Bez deficytu kalorycznego nie zrzucisz nadmiarowych kilogramów.
CPM pomoże ci obliczyć znajdujący się na naszej stronie kalkulator kalorii. Zapotrzebowanie kaloryczne poznasz, gdy wpiszesz w puste pola swoje dane.
Co to jest nadwyżka kaloryczna?
Nadwyżka kaloryczna to sytuacja, w której przyjmujesz z jedzeniem więcej kalorii, niż wynosi twoja całkowita przemiana materii. Jako że wtedy dostarczasz organizmowi więcej energii, niż potrzebuje, zaczyna ją odkładać w formie tkanki tłuszczowej.
Jednak nadwyżkę stosujesz również wtedy, gdy budujesz masę mięśniową.
Organizm potrzebuje do tego procesu większej ilości energii i składników odżywczych.
Co to jest zero kaloryczne?
Zero kaloryczne to termin, który określa kalorie niezbędne do utrzymania wagi.
Innymi słowy: jesz tyle, ile wynosi twoja całkowita przemiana materii. To trzeci termin stosowany w dietetyce obok nadwyżki i deficytu kalorycznego.
Bibliografia
- Kalkulator kalorii, online: https://justbefit.pl/kalkulator-kalorii/, dostęp 07.11.2022.
- Zapotrzebowanie kaloryczne – jak obliczyć i co na nie wpływa?, online: https://odzywianie.hellozdrowie.pl/zapotrzebowanie-kaloryczne-jak-obliczyc-i-co-na-nie-wplywa/, dostęp 07.11.2022.
- Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, online: https://www.medme.pl/kalkulatory/zapotrzebowanie-kaloryczne, dostęp 07.11.2022.
- Huth P. J., Fulgoni V.L. et al. Major food sources of calories, added sugars, and saturated fat and their contribution to essential nutrient intakes in the U.S. diet: data from the National Health and Nutrition Examination Survey (2003-2006), ,,Nutrition journal”, 2013.
- Lach T., Co to są ujemne kalorie?, online: https://akademiasmaku.pl/artykul/co-to-sa-ujemne-kalorie,203, dostęp 07.11.2022.
- Rożek T., Na co komu kalorie? Cała prawda o liczeniu, online: https://www.focus.pl/artykul/na-co-komu-kalorie-caa-prawda-o-liczeniu, dostęp 07.11.2022.
Polecamy artykuły:
Krok 1 Wybierz wariant planu
Dieta i Trening
Dieta
Trening
informacja W planie dla par otrzymacie dwa jadłospisy oraz dwa plany treningowe. Możecie mieć różne cele, przepisy, posiłki, ćwiczenia. Albo takie same, wybór zależy od Was.
Krok 2 Wybierz czas trwania
Płatność comiesięczna. Popularne
Krok 3Wybierz pakiet