wysoki puls

Wysoki puls — co oznacza?

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest tętno/puls?
  • Jakie są jego normy?
  • Co może być przyczyną wysokiego pulsu?

Wielu ludzi odczuwa niepokój, kiedy ma za wysoki puls. Taki stan organizmu jest szczególnie nieprzyjemny w sytuacji, gdy rzeczywiście czujemy przyspieszone tętno serca. Wtedy jesteśmy gotowi pomyśleć, że zaraz stanie się coś niedobrego.

Jednak czy wysoki puls serca faktycznie jest groźny?

O tym przeczytasz w artykule. Dowiedz się, jakie są jego normy i kiedy możesz podejrzewać, że dzieje się coś niedobrego.

SPIS TREŚCI:
1. Wysoki puls — objawy (przykład naszego podopiecznego)
2. Co to jest puls?
3. Wysoki puls — przyczyny
4. FAQ — Najczęściej zadawane pytania

Plan dietetyczny i treningowy online

Zadbaj o siebie i już dziś rozpocznij indywidualną, zdrową dietę oraz aktywność fizyczną. Pomogą ci w tym dyplomowani dietetycy i trenerzy z Just be FIT. Zgłoś się do nas, a wesprzemy cię w drodze do wymarzonego celu!

1. Wysoki puls — objawy (przykład naszego podopiecznego)

Swego czasu zgłosił się do nas młody mężczyzna (przed trzydziestką), któremu pomagaliśmy podnieść formę w treningu wyczynowym. Wszystko szło dobrze, ale nasz podopieczny często skarżył się na wysokie tętno po treningu, którego nie potrafił szybko wyrównać.

Częściowym źródłem jego obaw był zegarek mierzący puls. Urządzenie miało taką funkcję, że przy zbyt wysokim pomiarze wydawało charakterystyczny dźwięk.

Nasz podopieczny nie wiedział, jaki jest prawidłowy puls, więc trochę go to niepokoiło. Oczywiście zdawał sobie sprawę, że po wysiłku fizycznym tętno wzrasta. Jednak niepokoił go czas, którego potrzebował, aby je unormować.

Dlatego zapytał nas, czy wysoki puls może być niebezpieczny? Czy może świadczyć o jakichś schorzeniach i czy warto w tej sprawie skonsultować się ze specjalistą?

Co odpowiedzieliśmy? Czytaj dalej, a się dowiesz.

Jednak zanim do tego przejdziemy, wyjaśnijmy sobie krótko, czym w ogóle jest puls.

co to jest puls

2. Co to jest puls?

Puls to wyczuwalny ruch pulsacyjny ściany tętnicy, który powstaje na skutek fali przepływającej krwi. Jego szybkość i siła zależą od skurczów serca oraz elastyczności naczyń tętniczych.

Puls określa się również mianem tętna.

Wyczujesz go metodą palpacyjną, czyli wystarczy, że przyłożysz palce do dużych naczyń tętniczych (najlepiej takich, które znajdują się płytko pod skórą). Jakie tętnice najlepiej się do tego nadają?

Przede wszystkim:

  • promieniowa (wewnętrzna strona nadgarstka, pod kciukiem),
  • szyjna wewnętrzna,
  • ramienna,
  • udowa,
  • podkolanowa,
  • grzbietowa stopy,
  • piszczelowa tylna.

Podczas badania tętna liczy się kilka jego cech, czyli:

  • miarowość,
  • częstotliwość,
  • amplituda,
  • czas trwania fali skurczowej.

O tym, czy puls jest prawidłowy, powinien zadecydować lekarz.

Tętno — norma

Prawidłowe tętno w spoczynku mieści się w przedziale 60-100 (uderzenia serca na minutę). Co, jeśli pomiar znajduje się poza skalą? Puls 100 i więcej określamy mianem tachykardii, zaś poniżej 60 mianem bradykardii.

Jeśli zaś chodzi o zegarki mierzące puls w trakcie ćwiczeń, zwykle określają one tętno maksymalne jako 220 odjąć wiek danej osoby. Co więcej, uznają za prawidłowy taki przedział, który dotyczy treningu o umiarkowanej intensywności (wtedy najlepiej spala się tłuszcz). Ów przedział wynosi od 50% do 70% tętna maksymalnego.

Oczywiście jest to sposób obliczania tętna dla osób zdrowych.

wysoki puls przyczyny

3. Wysoki puls — przyczyny

Istnieje kilka chorób, których objawem może być podwyższony puls. Przyczyny takiego stanu rzeczy lekarze upatrują przede wszystkim w chorobach sercowo-naczyniowych lub chorobie wieńcowej.

Dlatego jeśli badanie na którekolwiek z tych schorzeń wyszło pozytywnie, udaj się na test wysiłkowy. Dzięki niemu określisz swoją wydolność fizyczną.

Natomiast jeżeli nie masz stwierdzonych chorób, obserwuj swój organizm. Gdy podczas wysiłku pojawią się niepokojące objawy w stylu:

  • ból w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca,
  • zawroty głowy,
  • duszności,
  • a nawet omdlenia,

Czym prędzej udaj się do lekarza.

Mimo wszystko na koniec warto zaznaczyć, że systematyczna aktywność fizyczna pozwala zapobiec rozwojowi wielu chorób. Dlatego polecamy ją z całego serca.

4. FAQ — Najczęściej zadawane pytania

Czym grozi wysoki puls?

Wysoki puls grozi ryzykiem udaru, niewydolności lub zatrzymania serca, a w szczególnych przypadkach nawet śmiercią. Jednak zależy to od przyczyny jego wzrostu.

Co oznacza wysoki puls przy normalnym ciśnieniu?

Wysoki puls przy normalnym (lub niskim) ciśnieniu może oznaczać odwodnienie, problemy z sercem, a nawet wstrząs. Taki stan występuje również po niektórych lekach, a także w trakcie nerwicy czy przy nadczynności tarczycy.

Jak obniżyć puls?

Puls obniżysz dzięki odpowiedniemu nawodnieniu i przywróceniu miarowego oddechu. Pomogą również różne techniki relaksacyjne, spacer na łonie natury czy muzyka klasyczna.

Jakie jest prawidłowe tętno?

Prawidłowe tętno mieści się w przedziale 60-100 uderzeń na minutę (w spoczynku).

Jak mierzyć tętno?

Tętno zmierzysz najłatwiej na nadgarstku lub szyi. Po prostu przyłóż palce do tętnicy, włącz stoper i przez 10 sekund licz ilość skurczów. Następnie pomnóż wynik razy 6, a otrzymasz ilość uderzeń na minutę.

Plan dietetyczny i treningowy online

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Anna Świątek

Dyplomowana fizjoterapeutka

Jestem dyplomowaną fizjoterapeutką oraz trenerem personalnym. Ukończyłam Akademie Wychowania Fizycznego w Katowicach na kierunku Fizjoterapii. Swoją przygodę ze sportem rozpoczęłam jako zawodniczka lekkiej atletyki blisko 10 lat temu.

Posted in Porady treningowe, Zdrowie

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online