czerwone policzki - just be fit

Czerwone policzki — czy to objaw choroby?

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Z artykułu dowiesz się:

  • Skąd biorą się czerwone policzki?
  • Kiedy powinny budzić obawy?
  • Jaka choroba może być ich przyczyną?

Mimo że czerwone policzki to naturalna reakcja organizmu na różne bodźce, u niektórych ludzi wypieki na twarzy pojawiają się częściej i przybierają o wiele bardziej widoczną formę. Czasem do tego stopnia, że zaczynają to zauważać znajomi.

Jednak czy jest się czego obawiać? Czy zaczerwienienie wynika z naturalnych przyczyn, czy może ma patologiczne podłoże?

Przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedź.

SPIS TREŚCI:
1. Wypieki na twarzy — przyczyny
2. Kiedy zaczerwienione policzki powinny niepokoić?
3. Podsumowanie
4. FAQ – najczęściej zadawane pytania

Plan dietetyczny i treningowy online

Chcesz skutecznie zadbać o zdrowie i sylwetkę? Zgłoś się do Just be FIT. Dyplomowani dietetycy i trenerzy pomogą ci osiągnąć marzenia skutecznie, szybko i (co najważniejsze) bezpiecznie.

1. Wypieki na twarzy — przyczyny

Dla wielu ludzi czerwone policzki są problemem estetycznym. Szczególnie wtedy, gdy zamiast zarumienienia przybierają formę poważnego zaczerwienienia.

Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy szukać w kilku czynnikach:

  • czerwona twarz po gwałtownej zmianie temperatur,
  • czerwona twarz po jedzeniu,
  • czerwone policzki po alkoholu,
  • czerwona twarz po wysiłku.

Jak już wspomnieliśmy, to normalne, że rumieńce na twarzy pojawiają się w tych sytuacjach. Ponadto będą o wiele bardziej widoczne u ludzi, którzy mają jasną karnację — i to bez względu na płeć. Czerwona twarz u mężczyzn może występować tak samo często, jak u kobiet. Poza tym cera naczynkowa jest bardziej narażona na podrażnienia.

To napisawszy należy zaznaczyć, że są sytuacje, w których rumień na policzkach może być objawem choroby i nie powinniśmy go lekceważyć.

Czytaj dalej, a dowiesz się o tym więcej.

kobieta smarująca twarz kremem

2. Kiedy zaczerwienione policzki powinny niepokoić?

W przypadku objawów, o których pisaliśmy powyżej, bardzo częstą diagnozą jest trądzik różowaty w początkowym stadium. Jednak taka diagnoza nie zawsze jest prawidłowa.

Tak się składa, że w dzisiejszych czasach medycyna doświadcza nadrozpoznawalności tego schorzenia. Co to znaczy? Że rumień na policzku często jest mylnie nazywany trądzikiem różowatym.

Kiedy więc czerwona twarz u dorosłego (lub dziecka) może być objawem tej choroby?

Otóż pierwsze symptomy trądziku różowatego rzeczywiście są podobne do rumienia na twarzy, który pojawia się na skutek różnych czynników. Jednak w przypadku choroby zmiany kolorytu z czasem stają się bardziej trwałe. Ponadto zdarzają się również inne problemy skórne w tych okolicach.

Dlatego zanim udasz się do lekarza ze swoją dolegliwością, obserwuj twarz przez dłuższy okres.

Jeśli to rzeczywiście trądzik różowaty, rozpoczniesz odpowiednie leczenie farmakologiczne. Niestety przyczyn schorzenia nie da się wyleczyć, ale można wyraźnie złagodzić jego objawy.

Czerwona twarz — objawy choroby innej niż trądzik?

Jeśli objawy są niepokojące lub uciążliwe (np. piekący rumień na twarzy), warto udać się do lekarza od razu. Może to być zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i dermatolog.

Co ciekawe, niektóre schorzenia wywołujące nagłe zaczerwienienie twarzy wymagają uwagi reumatologa.

Wśród innych jednostek chorobowych, które mogą wywoływać czerwone plamy na policzkach, znajdują się:

  • łojotokowe zapalenie skóry (oprócz zaczerwienienia na policzkach objawia się nadmiernym wydzielaniem sebum),
  • zapalenie kontaktowe skóry (czerwony rumień na policzku jest wynikiem kontaktu z alergenem lub jakąś substancją podrażniającą),
  • atopowe zapalenie skóry (zwykle wywołuje czerwone policzki u dziecka w wieku niemowlęcym; u dorosłych symptomy pojawiają się w innych miejscach),
  • łuszczyca (objawem jest sucha i czerwona skóra twarzy, która się łuszczy),
  • toczeń (symptomem są charakterystyczne rumienie w kształcie motyla, które nie przekraczają bruzd nosowo-wargowych).

W przypadku cery naczynkowej na skórze widoczne mogą być także charakterystyczne żyłki – są to rozszerzone naczynia krwionośne.

Podejrzewasz którąś z tych chorób u siebie lub bliskiej ci osoby? W takim razie zgłoś się do specjalisty, który dokładnie zbada skórę i zleci niezbędne badania.

Cera naczynkowa kobiety z czerwonymi policzkami

3. Podsumowanie

Nie w każdym przypadku należy niepokoić się zaczerwienieniem na twarzy, zazwyczaj wynika to z dość prostych przyczyn, jednak czasami w naszym organizmie dochodzić może do niepokojących zmian, które unaocznione zostają czerwonymi policzkami. W przypadku utrzymywania się zaczerwienienia, krostek, gorącej skóry, popękanych naczynek na twarzy przez długi czas należy udać się do lekarza, który sprawdzi, czy wszystko z naszym stanem zdrowia w porządku. 

4. FAQ — Najczęściej zadawane pytania

Czerwone policzki u niemowlaka — czym smarować?

Czerwone policzki u niemowlaka smaruje się odpowiednimi kremami lub oliwkami w zależności od tego, co jest przyczyną zaczerwienienia. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań skonsultuj sprawę z lekarzem.

Jak pozbyć się czerwonej twarzy?

Nieodpowiednie zaczerwienienie na twarzy dotyczy raczej cery wrażliwej, skóry naczyniowej. Zaczerwienionych policzków pozbędziesz się często dzięki odpowiedniej, delikatnej pielęgnacji (o ile nie jest objawem choroby). Unikaj podrażniających substancji i posiłków rozszerzających naczynia krwionośne (np. alkohol czy ostre przyprawy), a ponadto stosuj delikatne kosmetyki do cery naczynkowej i kremy z filtrem.

Od czego dziecko może mieć czerwone policzki?

Czerwone policzki u dzieci wynikają z różnych przyczyn. Czasem jest to po prostu przegrzanie. Innym razem rumień na policzkach u dziecka pojawia się w wyniku alergii, podrażnienia, pieluchowego zapalenia skóry czy rumień zakaźny. Pierwszy objaw rumienia zakaźnego to wysypka.

Plan dietetyczny i treningowy online

Potrzebujesz pomocy na drodze do lepszego zdrowia i wymarzonej sylwetki? Zgłoś się do dyplomowanych specjalistów z Just be FIT. Przygotują dla ciebie indywidualny plan treningowy i dietetyczny, dzięki czemu szybciej osiągniesz swoje cele!

Bibliografia

  1. Farage M.A., Katsarou A., Maibach H.I., Sensory, clinical and physiological factors in sensitive skin: a review, “Contact Dermatitis” 2006: 55(1), s. 1–14.
  2. Tanghetti E.A., Split-face randomized treatment of facial telangiectasia comparing pulsed dye laser and an intense pulsed light hand piece, “Lasers in Surgery and Medicine” 2012: 44(2), s. 97–102.
  3. Vanoosthuyze K., Zupkosky P..J, Buckley K., Survey of practicing dermatologists on the prevalence of sensitive skin in men, “International Journal of Cosmetic Science” 2013: 35(4), s. 388–93.
  4. Misery L., Boussetta S., Nocera T. i in., Sensitive skin in Europe, Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology” 2009: 23(4), s. 376–81.

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Dorota Szczypka

Dietetyk kliniczny

Jestem magistrem dietetyki klinicznej z obszerną wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie chorób klinicznych.

Posted in Zdrowie

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online