Z artykułu dowiesz się:
- Jakie objawy towarzyszą wzdęciom?
- Skąd biorą się wzdęcia?
- Jak je leczyć?
Wzdęty brzuch to dość częsta dolegliwość, która objawia się twardością lub nawet bólem. Mimo że w wielu przypadkach nie ma się czego obawiać, czasem zdarza się, że dolegliwości są uciążliwe — a nawet niebezpieczne.
Dlatego dzisiaj przyglądamy się temu problemowi.
Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, skąd biorą się wzdęcia brzucha? Czy mogą być groźne? Jak sobie z nimi radzić?
SPIS TREŚCI:
1. Wzdęcia — objawy
2. Wzdęcia — przyczyny
3. Co na wzdęty brzuch?
4. FAQ — Najczęściej zadawane pytania
Zadbaj o odpowiednią dietę, a wiele dolegliwości (w tym wzdęcia) przestaną być dla ciebie problemem. Zgłoś się do dyplomowanego dietetyka Just be FIT i już dziś zadbaj o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie!
1. Wzdęcia — objawy
Wzdęcia bardzo często pojawiają się nagle, a ich objawami są ból w podbrzuszu oraz twardość.
Jedna z naszych klientek miała podobny problem. Najpierw wieczorem poczuła lekki ból w podbrzuszu, a już następnego dnia rano (po śniadaniu) pojawiły się twardość i wzdęcie. Kobieta była zaniepokojona, ponieważ stosowała lekkostrawną dietę, więc nie widziała powodu dla takich objawów.
Myślała, że wzdęte podbrzusze może być skutkiem zbliżającego się okresu, mimo że wcześniej nie miała podobnych problemów.
Finalnie do obaw dołączył też stan zdrowia dziecka. Nasza klientka była mamą i karmiła piersią, więc obawiała się, że wzdęcia i ból brzucha pojawią się również u niemowlaka.
Myślisz, że jej obawy były słuszne? A może masz podobne problemy?
Czytaj dalej, a wszystko ci wyjaśnimy.
2. Wzdęcia — przyczyny
Na początku należy zaznaczyć, że dość popularną dolegliwością jest wzdęty i spuchnięty brzuch. Przyczyny takiego stanu rzeczy przede wszystkim upatrujemy w jedzeniu, bo to właśnie błąd dietetyczny zwykle bywa głównym winowajcą.
Nawet spożywanie lekkostrawnych posiłków nie wyeliminuje całkowicie ryzyka wzdęć.
Ponadto wzdęty dół brzucha i bóle w tych okolicach jak najbardziej mogą być objawami zbliżającej się miesiączki. Nie jest to nic dziwnego — wiele kobiet miewa takie problemy.
Poza tym warto zastanowić się, czy częste wzdęcia nie idą w parze z zaparciami. Problemy z wypróżnianiem nieraz skutkują właśnie takimi objawami.
Na koniec wspomnimy o najmniej przyjemnym, czyli o chorobach. Oczywiście istnieją schorzenia, przy których jednym z symptomów jest ciągle wzdęty brzuch. Dobrym przykładem jest tutaj zespół jelita drażliwego, który objawia się pojawiającymi się na przemian zaparciami i biegunkami. Czasem towarzyszy im ból w dolnej części brzucha.
3. Co na wzdęty brzuch?
Na wzdęty brzuch powszechnie stosuje się lek symetikon. Zazwyczaj szybko przynosi ulgę.
Jeżeli jednak ani dieta, ani lek nie pomogą na napompowany brzuch, udaj się do lekarza. Zleci on odpowiednie badania, dzięki którym sprawdzi, czy podłożem dolegliwości nie jest jakieś poważniejsze schorzenie.
Tak samo należy postąpić w przypadku dziecka.
4. FAQ — Najczęściej zadawane pytania
Wzdęcia — co to?
- Wzdęcia to nieprzyjemne uczucie pełności w jamie brzusznej, które zazwyczaj pojawia się po posiłku. Często jest subiektywne i nie ma nic wspólnego z nadmiarem gazów jelitowych.
Co powoduje wzdęcia?
- Wzdęcia powoduje spożywanie niewłaściwych posiłków (najczęściej), ale również gromadzenie się gazów w jelitach czy różne choroby przewodu pokarmowego.
Co jeść przy wzdęciach i zaparciach?
- Przy wzdęciach i zaparciach najlepiej jeść produkty, które nie powodują tworzenia się w jelitach nadmiaru gazów, a także pomagają w formowaniu stolca. Ckodzi tutaj przede wszystkim o maślankę, kefir, jogurty naturalne czy otręby pszenne.