Z artykułu dowiesz się:
- Jaka jest historia pączków
- Jakie rodzaje pączków przygotowuje się w innych krajach
- Ile kalorii ma pączek
- Jak przygotować fit pączki
Pączki, słodkie i puszyste wyroby cukiernicze, które od rozpieszczają podniebienia wielu narodów na całym świecie. W Polsce pączki spożywa się zwłaszcza w tłusty czwartek.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kalorii ma pączek, od czego zależy jego kaloryczność i skąd w ogóle się wziął? Jeśli nie, przeczytaj poniższy artykuł.
Jeśli masz chęć na fit pączki – przepis czeka na Ciebie na końcu tego artykułu.
SPIS TREŚCI:
1. Skąd się wzięły pączki?
2. Kaloryczność jednego pączka – od czego zależy?
3. Czy warto jeść pączki?
4. Ile kalorii ma jeden pączek?
5. Fit pączki – przepis
6. Podsumowanie
1. Skąd się wzięły pączki?
Historia pączków sięga czasów antycznych. Już mieszkańcy starożytnego Rzymu jadali pączki, chociaż nie były one jeszcze wtedy słodkie.
W Polsce pączki początkowo przygotowywano z ciasta chlebowego i smażono na smalcu. Takie specjały pojawiały się na polskich stołach przy zapustach, w towarzystwie gorzałki. Pączki stały się słodkim deserem w XVI wieku.
Z upływem czasu przepis na pączka ulegał zmianom, m.in. do ich przygotowania zaczęto używać drożdży, dzięki czemu ciasto stało się puszyste.
Na czym poleca się smażyć pączki? Na smalcu, na oleju lub na maśle.
Dziś pączki przygotowuje się na całym świecie. Poniżej kilka przykładów:
- beignet – przysmak z Francji. Przygotowuje się go z ciasta drożdżowego i smaży na głębokim tłuszczu,
- berliner – niemiecki wyrób cukierniczy, podobny do tego, który przygotowuje się w Polsce. Przygotowywany z ciasta drożdżowego, smażony na głębokim tłuszczu, nadziewany dżemem czy marmoladą i posypany cukrem pudrem,
- bomboloni – pączki toskańskie. Wypełnia się je kremem od góry i pozostawia warstwę nadzienia na wierzchu,
- churros – „pączek” hiszpański. Przygotowany z ciasta parzonego, smażony na głębokim tłuszczu, posypany cukrem i cynamonem,
- loukoumades – przysmak kojarzony zwłaszcza z Grecją. Smażony na głębokim tłuszczu, polany miodem i posypany cynamonem.
2. Kaloryczność jednego pączka – od czego zależy?
Ilość kalorii w pączku w dużej mierze zależy od jego wielkości, składników i sposobu przygotowania. Jeden pączek – tradycyjny, smażony na oleju roślinnym, wypełniony konfiturą i posypany cukrem pudrem, może zawierać od 300 do 500 kalorii. Poniżej kilka czynników, które wpływają na kaloryczność pączka:
- wielkość: zazwyczaj im większy pączek, tym więcej kalorii,
- nadzienie: wpływ na kaloryczność pączka ma także jego nadzienie. Przykładowo pączek z nadzieniem różanym będzie miał mniej kalorii niż pączek z czekoladą czy bitą śmietaną,
- posypka/polewa: cukier puder, lukier, polewa czekoladowa, kolorowa posypka czy inne dodatki zwiększają kaloryczność pączka,
- sposób przygotowania: pączki mogą być smażone na głębokim tłuszczu, ale mogą być też pieczone w piekarniku. Te czynniki także mają wpływ na kaloryczność wspomnianego wyrobu cukierniczego.
3. Czy warto jeść pączki?
Pod względem kalorii pączki nie są lekkim przysmakiem. Jednak sporadyczne spożycie pączka, zwłaszcza w wyjątkowych okolicznościach (np. w tłusty czwartek), nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. Jak zawsze – należy zachować umiar.
Należy pamiętać, że kalorie to nie jedyny aspekt diety. Pączki, szczególnie te smażone, są bogate w kwasy tłuszczowe trans i cukry, które spożywane w nadmiarze mogą przyczynić się do różnych problemów zdrowotnych.
4. Ile kalorii ma jeden pączek?
Kaloryczność pączków różni się w zależności od ich wielkości, składników, nadzienia i sposobu przygotowania. Ile kalorii może mieć średniej wielkości pączek?
- Tradycyjny – smażony, z konfiturą: 300–500 kalorii.
- Smażony, z kremem czekoladowym: 350–550 kalorii.
- Pieczony (bez nadzienia): 200–350 kalorii.
- Z lukrem: 290–490 kalorii.
- Polany czekoladą: 330–550 kalorii.
- Z cukrem pudrem: 280–480 kalorii.
Ważne: powyższe wartości są podane w przybliżeniu – rzeczywista kaloryczność pączków różni się w zależności od producenta, receptury czy wielkości. Jeśli chcesz wiedzieć, ile dokładnie kalorii ma konkretny pączek, zapoznaj się z informacjami podanymi przez producenta lub, jeśli przygotowujesz pączki samodzielnie, oblicz kaloryczność na podstawie użytych składników.
5. Fit pączki – przepis
Pączek nie musi być tylko bombą kaloryczną. Możesz samodzielnie przygotować pączki, które nie mają dużo kalorii. Co więcej, przygotowuje się je krócej niż „zwykłe” pączki.
Z poniższego przepisu przygotujesz 5 pączków. Każdy z nich będzie zawierał ok. 138 kcal.
Składniki:
- 120 g twarogu półtłustego
- 150 g mąki pszennej
- 1 jajko
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka oleju
- 1 łyżeczka cukru wanilinowego
- 1 łyżeczka śmietany 18%
- szczypta soli
- erytrytol w pudrze (do posypania)
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki (oprócz erytrytolu w pudrze) wrzucamy do miski i zagniatamy ciasto.
Na blaszkę wykładamy papier do pieczenia, a na papier do pieczenia uformowane z ciasta pączki.
Wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 30 min.
Upieczone pączki posypujemy erytrytolem w pudrze.
6. Podsumowanie
Chociaż pączki są kaloryczne, spożywanie ich od czasu do czasu nie powinno niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. Najważniejsze jest świadome podejście do tego, co jemy i pamiętanie, że kluczowy jest umiar. Cieszmy się więc smakiem pączków, ale pamiętajmy o tym, by słuchać swojego ciała i dbać o jego potrzeby.
Bibliografia:
- Kocoł R., Historia pewnego deseru, online: http://wiking1000.historia.org.pl/2015/02/13/historia-pewnego-deseru/, dostęp: 25.09.2023.
- Pączki na świecie. Jak smażą w innych krajach?, online: https://smazymy.com/paczki-na-swiecie-jak-smaza-w-innych-krajach/, dostęp: 25.09.2023.
- Przepis na fit pączki pochodzi od dietetyków Jus be FIT, online: https://justbefit.pl/, dostęp: 25.09.2023.
- Tabela kalorii, online: https://kalkulatorkalorii.net/tabela-kalorii/1/q-?sc=Produkty&query=, dostęp: 25.09.2023.