Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są przyczyny zapalenia ścięgien nadgarstka
- Jakie są objawy
- Jak leczyć zapalenia
Spójrz na swoje nadgarstki. Może nie wyglądają okazale, ale to dzięki nim poruszasz dłońmi na tyle różnych sposobów. Jednak elastyczność i ogromne możliwości ruchowe niekiedy słono kosztują, ponieważ nadgarstki są narażone na wiele kontuzji.
Jedną z nich jest zapalenie ścięgien nadgarstka.
Tak potocznie nazywamy chorobę, która atakuje pochewki ścięgniste, czyli struktury nadgarstków. Pochewki otaczają ścięgno, dzięki czemu łatwiej się przemieszcza, ponieważ nie trze o kości ani inne ścięgna. Działa to na tej samej zasadzie, jak hamulec w rowerze. Linka hamulcowa kryje się w ochronnym wężyku.
Niestety przy zapaleniu pochewki ścięgniste kurczą się, przez co ścięgno trze o swoją własną osłonę. Efektem jest ból. Z artykułu dowiesz się, skąd bierze się ta choroba, jak przebiega i jak ją wyleczysz.
SPIS TREŚCI:
1. Zapalenie ścięgien nadgarstka — przyczyny
2. Zapalenie ścięgien nadgarstka — objawy
3. Zapalenie ścięgien nadgarstka — leczenie
4. Podsumowanie
Potrzebujesz pomocy w ustaleniu planu treningowego lub żywieniowego? Zgłoś się do Just be FIT! Dyplomowani specjaliści stworzą dla ciebie indywidualną drogę do sukcesu — niezależnie od celu, jaki ci przyświeca.
1. Zapalenie ścięgien nadgarstka — przyczyny
Większość chorób zapalnych ma wspólne źródło. Wynikają z powtarzalnych czynności, które obciążają nadgarstki. To właśnie one są przyczyną przewlekłych stanów zapalnych. Dlatego niektóre zawody zwiększają ryzyko choroby.
Do czynności powodujących zapalenie ścięgien nadgarstka zaliczamy:
- pisanie na klawiaturze (komputerowej, telefonu, etc.),
- pisanie ręczne,
- granie w gry wideo,
- rąbanie drewna,
- kopanie łopatą,
- zawody lub sporty, które wymagają pracy nadgarstka.
Również nagłe, silne bodźce wywołują stan zapalny. Są nimi np. rzut piłką bez rozgrzewki, czy mocne szarpnięcie ręką.
2. Zapalenie ścięgien nadgarstka — objawy
Pierwszą oznaką stanu zapalnego jest oczywiście ból. Pojawia się albo nagle, albo narasta powoli lub podczas ruchu nadgarstkiem. Często miejsce zapalenia staje się sztywne z powodu rosnącego obrzęku.
Wśród innych objawów znajdują się:
- uczucie ciepła i zaczerwienienia,
- wrażenie zgrzytania i skrzypienia stawów,
- spadek siły w nadgarstku.
3. Zapalenie ścięgien nadgarstka — leczenie
Dobrze zrobisz, jeśli udasz się do specjalisty. Wdroży odpowiednie leczenie. Jednak zanim to nastąpi, odciąż nadgarstek. Na jakiś czas ogranicz czynności, które doprowadziły do zapalenia ścięgien. W innym wypadku choroba będzie się pogłębiać.
Lekarze zwykle zalecają kilka metod leczniczych. Są nimi:
- szyny ortopedyczne, które unieruchamiają nadgarstek;
- zimne okłady z lodu lub opatrunków żelowych, które łagodzą stan zapalny;
- leki przeciwzapalne.
Jeśli jednak chodzi o farmaceutyki, w wielu wypadkach skutecznie zastąpisz je naturalnymi zamiennikami. Wzbogać dietę kurkumą, kwasami tłuszczowymi omega-3 oraz boswellią albo postaw na suplement diety MSM. Naturalnie złagodzisz stan zapalny.
Kiedy już ustąpi, nie zapomnij o odpowiednich ćwiczeniach mobilizacyjnych. Wybierz kilka, dzięki którym rozciągniesz stawy nadgarstka i przywrócisz go do pełnej sprawności. Poza tym ćwiczenia tego typu pełnią również funkcję zapobiegawczą, ponieważ zmniejszają ryzyko kolejnych zapaleń.
4. Podsumowanie
Nadgarstek to jeden z tych elementów ciała, którego uraz poważnie ograniczy twoją zdolność do normalnego funkcjonowania. Dlatego dbaj o niego prewencyjnie i przejdź odpowiednią rekonwalescencję, jeśli zdarzy ci się zapalenie ścięgien. Dzięki temu zachowasz pełną sprawność na długie lata.
Potrzebujesz pomocy w ustaleniu planu treningowego lub żywieniowego? Zgłoś się do Just be FIT! Dyplomowani specjaliści stworzą dla ciebie indywidualną drogę do sukcesu — niezależnie od celu, jaki ci przyświeca.
Zapalenie ścięgien nadgarstka
Zwięźle i na temat, wszystko o zapaleniu w jednym miejscu. Dzięki!
Kamila