trening w domu just be fit mity

Trening w domu — 7 mitów, w które wierzymy

Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie mity krążą wokół treningu w domu?
  • Dlaczego każdy z nich jest kłamstwem?
  • Jakie są efekty treningu w domu

Mimo że trening w domu zyskuje coraz większą popularność, w wyobraźni wielu osób wciąż tkwią błędne przekonania na jego temat. Jednym z najpopularniejszych mitów jest domniemany brak efektywności takiej formy ćwiczeń.

Oczywiście jest to błędne stwierdzenie, o czym przekonasz się podczas lektury artykułu.

W tekście obalamy najpopularniejsze mity na temat treningu domowego. Mamy nadzieję, że po wyklarowaniu sytuacji więcej osób zdecyduje się na taką aktywność — szczególnie wtedy, gdy nie mają dostępu do siłowni.

SPIS TREŚCI:
1. Duży koszt sprzętu
2. Mniejsza motywacja do ćwiczeń
3. Gorszy efekt
4. Trudność w nauce prawidłowej techniki ćwiczeń
5. Trudniejsze odchudzanie
6. Trening w domu dobry tylko dla początkujących
7. Brak rzeźby
8. Trening w domu – Podsumowanie

Plan dietetyczny i treningowy online

Chcesz rozpocząć trening w domu, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zgłoś się do Just be FIT. Nasi dyplomowani trenerzy i dietetycy przygotują dla ciebie indywidualny plan, dzięki któremu zmaksymalizujesz efekty wysiłku. Z naszą pomocą dużo szybciej i bezpieczniej osiągniesz swoje cele!

1. Duży koszt sprzętu

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że trening w domu wymaga znacznej początkowej inwestycji. W końcu musisz kupić wszystkie niezbędne sprzęty, prawda?

Otóż niekoniecznie. W przypadku osób początkujących w zupełności wystarczą podstawowe akcesoria, takie jak np. gumy oporowe czy hantle. Nie wydasz na nie wiele, a znacznie zwiększysz zakres ćwiczeń, które będą dla ciebie dostępne.

Poza tym zawsze masz do dyspozycji wyobraźnię i wyposażenie domu. Ustaw dwa krzesła blisko siebie, a zastąpią ci poręcze do dipów. Napełnij plastikowe butelki wodą lub piaskiem, a uzyskasz prowizoryczne hantle.

Pomysłów tego typu jest mnóstwo, zaś każdy z nich sprawi, że zminimalizujesz wydatki związane z treningiem.

Finalnie warto dodać, że praca z ciężarem własnego ciała nawet bez sprzętu przynosi bardzo dobre efekty. Wystarczy odpowiedni plan treningowy i trochę motywacji.

2. Mniejsza motywacja do ćwiczeń

Dla wielu osób trening domowy wydaje się trudny do zrealizowania również pod względem motywacji. W końcu ćwiczą w bezpośrednim towarzystwie kanapy, telewizora czy jeszcze innych rzeczy, które wydają się w danym momencie przyjemniejsze.

Jednak jeśli podejdziesz do aktywności z jasno określonym celem, będzie ci o wiele łatwiej rozpocząć, a także ćwiczyć regularnie.

Ponadto postaraj się przygotować plan działania tak, aby był dla ciebie przyjemny. Jeżeli interesuje cię rozwój masy mięśniowej, postaw na trening siłowy i oporowy. Jeśli chcesz zwiększyć ogólną sprawność i spalić tłuszcz, wybierz trening obwodowy, itd.

Pamiętaj, że aktywność fizyczna powinna sprawiać radość.

3. Gorszy efekt

Wspominaliśmy już o tym we wstępie. Mnóstwo ludzi uważa, że ciężar ciała to za mało, aby skutecznie rozbudować mięśnie czy wyrzeźbić sylwetkę.

To nieprawda.

Trening w domu może być równie skuteczny, co regularne wizyty na siłowni. Wystarczy, że przygotujesz odpowiedni plan i wprowadzisz progresję, czyli będziesz stopniowo utrudniać ćwiczenia.

Ponadto zacisze własnego domu ma również swoje zalety. Po pierwsze — w spokoju skupisz się na realizacji własnych celów. Po drugie — oszczędzasz czas i pieniądze, ponieważ nie musisz dojeżdżać na siłownię.

trening w domu z hantelkami

4. Trudność w nauce prawidłowej techniki ćwiczeń

Dla wielu osób wadą ćwiczenia w domu jest również fakt, że w trakcie treningu nie mogą poprosić kogoś doświadczonego (np. trenera personalnego) o kontrolę ich techniki. Mimo że to poniekąd prawda, problem rozwiążesz w inny sposób.

Podczas treningu skup się, tak aby czuć pracujące mięśnie. Jeśli to zrobisz, w trakcie nauki nowego ćwiczenia łatwo dostrzeżesz, czy wykonujesz je dobrze. Gdy dany mięsień pracuje i się męczy, oznacza to, że aktywność jest skuteczna.

Oczywiście nie musisz trwać w skupieniu cały czas. Wystarczy, że zrobisz tak przy pierwszych próbach nowego ćwiczenia. Gdy już je opanujesz, reszta pójdzie z górki.

Drugą opcją jest nagrywanie siebie podczas konkretnych ćwiczeń. Dzięki krótkim filmikom tego typu łatwo sprawdzisz, co robisz źle, więc będziesz też wiedzieć, jak poprawić technikę.

Finalnie zawsze masz do dyspozycji filmiki instruktażowe z naszego atlasu ćwiczeń Just be FIT. Trener z ekranu podpowie ci, co masz robić. Dzięki komendom takim jak: “unieś biodra, napnij pośladki”, etc. nauczysz się, jak wygląda prawidłowa technika.

Zachowaj cierpliwość, a prędzej czy później opanujesz podstawy.

trening w domu bez sprzetow

5. Trudniejsze odchudzanie

Kolejny popularny mit wiąże się z utratą wagi, a dokładniej — jej brakiem. Bowiem niektórzy uważają, że trening w domu nie pomaga w odchudzaniu.

Powyższe przekonanie zwykle bierze się z niewiedzy na temat tego, na czym polega redukcja masy ciała. Liczy się przede wszystkim deficyt kaloryczny, który osiągasz dietą i/lub aktywnością fizyczną. Tak się składa, że niektóre treningi domowe (np. intensywny trening interwałowy) spalają bardzo dużo kalorii, czyli wyraźnie pogłębiają deficyt.

Dlatego regularne wykonywanie dobrze zaplanowanych ćwiczeń przynosi zadowalające efekty. Nawet w domu.

6. Trening w domu dobry tylko dla początkujących

Wydaje ci się, że trening w domu nie nadaje się dla bardziej zaawansowanych osób? Błąd!

Ćwicząc we własnym pokoju również dostosujesz intensywność treningu do własnych możliwości — tak samo jak na siłowni. Aktywność domową możesz modyfikować na różne sposoby, dzięki czemu stanie się większym wyzwaniem.

Szukasz wersji trudniejszej dla swoich ćwiczeń? Nie musisz od razu sięgać po dodatkowe obciążenie. Dla przykładu: gdy wykonujesz pompki, ustaw lewą nogę i prawą nogę wyżej (np. na krześle). Dzięki temu przeniesiesz większy ciężar na klatkę piersiową.

Inny przykład: ćwiczenie zwykłych przysiadów jest za proste? Wypróbuj przysiady pistoletowe. Ustaw się w pozycji, wyprostuj nogi, a następnie jedną (np. prawą) unieś przed siebie i rób przysiad lewą nogą. Wtedy cały ciężar przeniesiesz na nią. Następnie zmień nogi i powtórz ćwiczenie.

Jeżeli odpowiednio zaplanujesz wysiłek, trening z ciężarem własnego ciała powali cię na kolana nawet wtedy, gdy jesteś zaawansowanym sportowcem.

ćwiczenia w domu mity

7. Brak rzeźby

Są osoby, które nie wierzą nie tylko w skuteczność treningu domowego pod kątem rozbudowy mięśni, ale również uważają, że w ten sposób się nie da się wyrzeźbić sylwetki. Jest to kolejny mit — do tego bardzo łatwy do obalenia.

Wystarczy, że spojrzymy na osoby, które ćwiczą przy wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Mają wyraźnie zarysowane mięśnie brzucha, klatkę piersiową, plecy… praktycznie całe ciało umięśnione. Na tym polu szczególnie wyróżniają się osoby praktykujące kalistenikę.

Jednak w celu ujędrnienia i poprawy wyglądu sylwetki możesz posłużyć się zarówno treningiem siłowym, jak i wzmacniającym.

Jedynym problemem jest rozwój masy mięśniowej. Wtedy dodatkowe obciążenie bardzo się przydaje, bo daje mięśniom bodziec do wzrostu. Jednak w przypadku osób początkujących efekty pojawią się nawet przy ćwiczeniach na ciężarze własnego ciała. Dopiero w dalszym rozwoju warto postawić na dodatkowy sprzęt.

8. Trening w domu — podsumowanie

Jako że nie wszyscy mają możliwość regularnych wizyt na siłowni, coraz większą popularność zyskują rozwiązania alternatywne. Najpopularniejszym z nich jest właśnie trening w domu.

Jednak aby był skuteczny, odpowiednio przygotuj się do aktywności, czyli:

  • ustal swój cel,
  • zaplanuj działanie,
  • przygotuj plan treningowy.

Dzięki temu łatwo możesz śledzić swoje osiągnięcia. Będziesz wiedzieć, jak rozwinęła się twoja siła albo zmieniła sylwetka. Ponadto będziesz mieć pod kontrolą objętość treningową, którą co jakiś czas możesz zwiększyć dla lepszych efektów.

Spróbuj przygotować trening w domu tak, aby sprawiał ci przyjemność. Dzięki temu wzrośnie również twoja motywacja, a razem z nią regularność ćwiczeń.

No i finalnie nie wierz w mity krążące wokół takiej formy aktywności. Jest równie skuteczna, co praca na siłowni.

Szukasz sposobu na poprawę zdrowia i wyglądu? Postaw na zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną! Zgłoś się do Just be FIT, a dyplomowani specjaliści ułożą dla ciebie indywidualny plan żywieniowy i treningowy.

Plan dietetyczny i treningowy online

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Anna Świątek

Dyplomowana fizjoterapeutka

Jestem dyplomowaną fizjoterapeutką oraz trenerem personalnym. Ukończyłam Akademie Wychowania Fizycznego w Katowicach na kierunku Fizjoterapii. Swoją przygodę ze sportem rozpoczęłam jako zawodniczka lekkiej atletyki blisko 10 lat temu.

Posted in Odchudzanie, Porady treningowe | Tagged ,

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online