Zima a włosy

Zima — najcięższy okres dla włosów. Jak je ochronić?

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak wzmocnić włosy.
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze szamponu.
  • Jak chronić włosy w okresie zimowym.

Zimą twoje włosy napotykają szereg nowych przeciwności, z którymi muszą sobie jakoś radzić. Elektryzowanie się czupryny jest najbardziej błahą z nich. Jeśli zaniedbasz sprawę, włosy szybciej się przetłuszczą, a w skrajnych przypadkach pojawi się łupież. Uniknij wstydliwych problemów zawczasu i dowiedz się, jak zabezpieczysz grzywę przed mrozem i innymi zimowymi problemami.

O szczegółach przeczytasz poniżej.

SPIS TREŚCI:
1. Na czym polega ochrona włosów w czasie zimy?
2. Elementy codziennej pielęgnacji męskiej czupryny
3. Szampon i odżywka — na co powinieneś zwrócić uwagę?
4. Wzmacnianie włosów w okresie zimowym
5. Czapka czy goła głowa? Co jest lepsze dla włosów?

Plan dietetyczny i treningowy online

Właśnie rozpoczynasz dbanie o siebie i chcesz to zrobić dobrze? A może już ćwiczysz, ale pragniesz zwiększyć efekty płynące z wysiłku? W obydwu wypadkach potrzebujesz odpowiedniego planu treningowego i żywieniowego.

Zgłoś się do dyplomowanych profesjonalistów z Just be FIT, którzy przygotują indywidualną strategię działania dostosowaną pod Twoje możliwości i cele.

1. Na czym polega ochrona włosów w czasie zimy?

Pierwszą i najważniejszą sprawą, o której musisz wiedzieć, jest elektryzowanie się włosów. W okresie zimowym zdarza się ono o wiele częściej, za co odpowiadają takie elementy ubioru, jak szalik i czapka. Jeśli jesteś jednym z ludzi, którzy nie poruszają się nigdzie bez nich wiedz, że to właśnie one najbardziej elektryzują włosy.

W jaki sposób?

Tworzą elektryczne cząsteczki o ujemnym ładunku. Te zaś przyczepiają się do włosów i jednocześnie odpychają się nawzajem. Stąd bierze się efekt sterczącej lub unoszącej się czupryny.

Jednak to dopiero początek problemów. Z naelektryzowanymi włosami łatwo sobie poradzisz (o tym jak to zrobisz piszemy dalej). Najpierw jednak zajmij się odpowiednią pielęgnacją. Dobrze dobrane kosmetyki oraz odpowiedni sposób suszenia czupryny znacznie wpływają na jej ogólną kondycję.

2. Elementy codziennej pielęgnacji męskiej czupryny

Szybko przetłuszczają ci się włosy? Najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu jest częste mycie. Pozwól, żeby to twoje włosy wyznaczały termin sięgania po szampon. Za każdym razem, gdy się przetłuszczą, umyj je. Niektórzy mężczyźni muszą robić to codziennie, aby cieszyli się atrakcyjną prezencją. Jeśli jesteś jednym z nich — nie przejmuj się. Zadbaj o czuprynę, a odwdzięczy ci się zdrowym i lśniącym wyglądem.

Ważne jest również odpowiednie dbanie o włosy, jeśli modelujesz je za pomocą specjalnych specyfików (żel, pasta, wosk, etc.). Nie zostawiaj ich na głowie na noc. Przed snem dokładnie wyczesz modelujące substancje lub po prostu je zmyj. Ten prosty zabieg sprawi, że twoja fryzura o poranku będzie wyglądała o niebo lepiej.

Jednak wciąż zostaje nam problem włosów, które zimą nadmiernie się elektryzują. Na ten efekt (poza czapką i szalikiem), wpływa także suszarka. Niskie temperatury szczególnie zachęcają do jej użycia, ale lepiej rób to ostrożnie. Nie dość, że dodatkowo naelektryzujesz włosy, to jeszcze zniszczysz je ciepłym powietrzem. Dlatego jeśli już korzystasz z suszarki, wybierz taką, która posiada opcję jonizatora i zimnego nadmuchu. Włosy będą potrzebowały nieco więcej czasu do wyschnięcia, ale za to zachowają zdrowie i dobry wygląd.

3. Szampon i odżywka — na co powinieneś zwrócić uwagę?

Często mówimy, że włosy są ozdobą kobiety. Jednak prawda ta odnosi się również do mężczyzn. Dlatego jeśli chcesz prezentować się dobrze, zadbaj o modną fryzurę i zdrową czuprynę.

Nie tylko długie włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. O krótkie też powinieneś dbać, aby zawsze wyglądały świeżo i atrakcyjnie. Mycie ich byle jakim szamponem nie zawsze wystarcza.

Kosmetyki do włosów dobierasz w zależności od ich typu. Jeśli jesteś blondynem, wybierz szampon do włosów właśnie w tym kolorze. Mało który mężczyzna zwraca na to uwagę, a wbrew pozorom jest to istotna kwestia. Szczególnie zimą, kiedy czupryna wymaga dodatkowej pielęgnacji.

Natomiast jeśli chcesz nadać włosom dodatkowego blasku i odżywić je odpowiednio, sięgnij po odżywkę. Także dobierasz ją pod typ włosa. Jej stosowanie jest bardzo proste — nakładasz ją na krótki czas na głowę i później spłukujesz. W efekcie włosy uzyskują dodatkową objętość, lepiej się układają i wyglądają zdrowo.

4. Wzmacnianie włosów w okresie zimowym

Nie obawiaj się, jeśli nie zapamiętałeś wszystkich informacji, które do tej pory wymieniliśmy. Było ich sporo, więc poniżej zebraliśmy je wszystkie w formie krótkiej i łatwo przyswajalnej listy. Znajdziesz na niej również kilka dodatkowych punktów, dzięki którym lepiej zadbasz o włosy w czasie zimy.

Aby czupryna była zdrowa, musisz:

  • wybrać szampon, który jest odpowiedni dla włosów twojego typu;
  • korzystać z odżywki;
  • suszyć włosy suszarką z opcją jonizacji i zimnego nawiewu (albo pozwolić włosom wyschnąć naturalnie);
  • przed snem pozbyć się wszelkich specyfików, które służą do modelowania fryzury;
  • prowadzić zdrowy tryb życia (przede wszystkim odżywiać się odpowiednio, czyli jeść dużo owoców i warzyw);
  • użyć lekko zwilżonej dłoni, aby przywrócić naelektryzowane włosy do pierwotnej formy.

5. Czapka czy goła głowa? Co jest lepsze dla włosów?

Jeśli zależy ci przede wszystkim na zdrowym i atrakcyjnym wyglądzie czupryny, nie noś czapki. Wszelkie testy i badania wskazują, że znacznie przyczynia się do elektryzowania włosów. Ponadto sprawia, że szybciej się przetłuszczają. Jednak oczywistym minusem tego rozwiązania jest fakt, że wystawiasz głowę na nieraz ogromny mróz.

Takie postępowanie często prowadzi do przeziębienia, a nawet groźniejszych chorób. Dlatego samodzielnie zdecyduj, czy bardziej zależy ci na dobrze wyglądających włosach, czy na ogólnym zdrowiu i samopoczuciu. W ostatecznym rozrachunku ważniejsze jest chyba to drugie.

Jednak gdy czeka cię jakieś przyjęcie lub oficjalne spotkanie, lepiej daruj sobie nakrycie głowy. Szczególnie wtedy, gdy masz pewność, że nie spędzisz wiele czasu na zewnątrz.

Plan dietetyczny i treningowy online

Pamiętaj, że nie tylko włosy decydują o dobrym wyglądzie.

Dlatego jeśli właśnie rozpoczynasz dbanie o siebie i chcesz to zrobić dobrze albo już ćwiczysz, ale pragniesz zwiększyć efekty płynące z wysiłku, skorzystaj z fachowej pomocy. W obydwu wypadkach potrzebujesz odpowiedniego planu treningowego i żywieniowego.

Zgłoś się do dyplomowanych profesjonalistów z Just be FIT, którzy przygotują indywidualną strategię działania dostosowaną pod twoje możliwości i cele.

Bibliografia:

  1. Kempson I.M., Lombi E., Hair analysis as a biomonitor for toxicology, disease and health status. “Chemical Society Review “, 2011: 40(7), s. 3915-40.
  2. Ilyas A., Shah M.H., Chemometric Evaluation of Elemental Imbalances in the Scalp Hair of Valvular Heart Disease Patients in Comparison with Healthy Donors, “Biological Trace Element Research” 2018: 181(1), s. 10-21.

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Aleksandra Baran

Dyplomowany dietetyk

Dietetykiem w teorii i w praktyce zostałam 9 lat temu kończąc tytuł inżyniera, a w późniejszym czasie również i magistra dietetyki na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Posted in Porady dietetyczne, Zdrowie

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online