długi sen

Zbyt długi sen — szkodliwy czy nie?

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie problemy powoduje zbyt krótki sen
  • O badaniu autorstwa The Nurses Health Study
  • Czy zbyt długi sen powoduje bóle głowy

Eksperci od zdrowego stylu życia raz po raz przypominają nam, że sen jest zbawienny dla zdrowia i prawidłowej pracy organizmu. Jednocześnie alarmują, że zbyt krótki wypoczynek szkodzi i często prowadzi do poważnych chorób. To oczywiście prawda, ale gdy skupiamy się na niedoborze snu, przemilczamy drugą połowę dyskusji.

Przyszło ci kiedyś do głowy: „no dobra, a co w przypadku zbyt długiego snu? Jest dobry dla organizmu, czy nieszczególnie?”

Jak się okazuje, nadmiar wypoczynku również szkodzi. Równowaga, o której często słyszymy, powinna być zachowana także w tym zakresie. Inaczej narażamy się na szereg niebezpiecznych problemów zdrowotnych.

Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie zagrożenia wynikają ze zbyt długiego i zbyt krótkiego snu.

SPIS TREŚCI:
1. Czym ryzykujesz, gdy śpisz zbyt długo?
2. Jakie problemy powoduje zbyt krótki sen?
3. Podsumowanie

Plan dietetyczny i treningowy online

O dobrą jakość snu zadbasz dzięki zbilansowanej diecie i wysiłkowi fizycznemu. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, skorzystaj z pomocy dyplomowanych specjalistów z Just be FIT. Ułożą dla ciebie indywidualny plan żywieniowy i treningowy, dzięki czemu dużo skuteczniej sięgniesz po marzenia.

1. Czym ryzykujesz, gdy śpisz zbyt długo?

Optymalna długość snu dla osoby dorosłej wynosi około 7-8 godzin. Mówimy tu o śnie dobrej jakości, więc dokładny czas wypoczynku waha się w zależności od konkretnej osoby. Mimo to znaczne przekraczanie tych granic w którąkolwiek stronę sprawia, że wzrasta ryzyko niektórych chorób.

Poniżej znajdziesz listę problemów zdrowotnych, które powoduje zbyt długi sen.

Ból głowy

Wiele ludzi, którzy pozwalają sobie na długi sen, skarży się na bóle głowy (czasem naprawdę silne). To nie przypadek. Nadmierna ilość snu oddziałuje na neuroprzekaźniki w mózgu, co czasem wywołuje nieprzyjemne dolegliwości.

Ponadto istnieje tutaj ryzyko błędnego koła. Długi sen powoduje ból głowy, zaś ból głowy sprawia, że pojawiają się problemy z zasypianiem i pogarsza się jakość snu. W efekcie spędzasz więcej czasu w łóżku.

Choroby serca

W przypadku chorób serca temat wymaga większej ilości testów. Jednak badanie autorstwa The Nurses Health Study pozwala wyciągnąć wnioski, że długi sen może im sprzyjać.

W testach wzięło udział ponad 72.000 kobiet. Te, które spały 9-11 godzin każdej doby, podniosły u siebie prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca. Zaś u tych, które spały odpowiednią ilość godzin, ryzyko pozostało w normie.

Cukrzyca

Wedle specjalistów ponad 8 godzinny wypoczynek sprzyja narodzinom cukrzycy.

Skąd taki wniosek?

Jak czytamy w jednym z badań, które pojawiło się na łamach The American Diabetes: „dłuższy sen sprawia, że człowiek z trudem wstaje z łóżka”. Jeśli śpisz dłużej, jednocześnie dłużej się wylegujesz. Wiercisz się, budzisz i zasypiasz, czym znacznie wydłużasz okres wypoczynku.

Na czym polega problem takiej praktyki?

Wszystko wskazuje na to, że nadmierne codzienne wylegiwanie się sprzyja cukrzycy typu II (zwiększa ryzyko jej narodzin).

Depresja

Zazwyczaj gdy słyszysz o depresji i śnie, chodzi o związek między tą chorobą i zbyt krótkim wypoczynkiem. Okazuje się jednak, że aż 15% ludzi z depresją śpi dłużej, niż powinni.

Skąd taka tendencja?

Wedle psychologów chory śpi coraz więcej, bo jest to dla niego ucieczka od problemów. Niestety długi sen nie pomaga. Wręcz przeciwnie — wpędza w jeszcze gorszy nastrój i pogłębia chorobę. Dlatego wielu specjalistów mówi, że gdy chory pilnuje optymalnej długości snu, sprawniej radzi sobie z depresją.

Krótszy czas życia

Wszystkie powyższe punkty składają się na jeden wniosek: dłuższy sen odbierze ci lata życia — nie tylko dlatego, że je przesypiasz. Zwiększone ryzyko narodzin wielu chorób przyczynia się do prawdopodobieństwa przedwczesnej śmierci. Poza tym — paradoksalnie — organizm przy nadmiernym wypoczynku jest osłabiony.

Otyłość

W jaki sposób długi sen powoduje otyłość? Odpowiedź na to pytanie jest prozaiczna. Jeśli śpisz dłużej niż 7-8 godzin, z automatu pozostaje ci mniej czasu na aktywność w ciągu dnia.

Pamiętaj: leniuchowanie jest bliskim przyjacielem nadwagi.

2. Jakie problemy powoduje zbyt krótki sen?

Wiesz już, co dzieje się, gdy śpisz zbyt długo. Jednak — jak zapewne się domyślasz — za mało wypoczynku ma równie (a może nawet bardziej) destrukcyjny wpływ na organizm.

Poniżej znajdziesz listę problemów zdrowotnych, które wiążą się z niedoborem snu.

Cukrzyca po raz drugi

Zastanawiasz się, o co tu chodzi? Dlaczego zarówno nadmiar snu, jak i jego niedobór wywołuje cukrzycę typu II?

Poziom hormonu insuliny, która odpowiada za regulację ilości cukru we krwi, jest bardzo wrażliwy. Wszelkie zmiany i zaburzenia w pracy organizmu powodują, że stężenie insuliny ulega zmianie. Zaś niedobór snu zalicza się do poważnych zaburzeń.

Wysypiaj się, a uregulujesz poziom hormonu.

Drażliwość

Zdarzyła ci się zarwana noc? Na pewno wiesz, jak wygląda dzień po niej. Brakuje ci energii i humoru, przez co łatwo się denerwujesz. Wahania nastroju są nieodłącznym objawem zbyt krótkiego wypoczynku.

Niemożność zajścia w ciążę

Każda kobieta, która chce być mamą, powinna dbać o odpowiednią ilość snu. To dlatego, że kiedy się nie wysypiasz, organizm produkuje mniej niezbędnych hormonów. Jeśli więc nie masz innych problemów zdrowotnych, a ciąża nie następuje, problem prawdopodobnie leży w niedostatecznym wypoczynku.

Niższa odporność

Osłabiony układ immunologiczny jest pierwszym i najbardziej oczywistym objawem niedostatecznej regeneracji. Dlatego jeśli często chorujesz i łatwo łapiesz przeziębienie, może powód leży w niedoborze snu? Organizm nie zwalcza skutecznie wirusów i innych ciał obcych, jeśli nie odbuduje się należycie po poprzednim dniu.

Zrobi to tylko wtedy, kiedy zapewnisz mu odpowiednią ilość wypoczynku.

Obniżone libido

Człowiek zmęczony nie jest zainteresowany seksem — to oczywiste. Dlatego zbyt krótki sen (szczególnie, gdy zdarza się nagminnie) obniża libido. Efekt jest taki sam u mężczyzn i kobiet.

Otyłość po raz drugi

Nie tylko nadmiar, ale również niedobór snu prowadzi do otyłości. U podłoża obydwu leżą inne przyczyny, ale efekt jest ten sam.

Jeśli chodzi o zbyt krótki sen, sprawia on, że w twoim organizmie obniża się poziom greliny. Jest to hormon, który odpowiada za uczucie głodu. Właśnie dlatego po zarwanej nocy ciągle chce ci się jeść, ale żaden posiłek nie zaspokaja organizmu. Mimo to jesz dalej.

W ten sposób nabywasz kolejne kilogramy.

3. Podsumowanie

Równowaga w życiu jest niezbędna. Ta maksyma, która równie dobrze odnalazłaby się wśród buddyjskich mądrości, odnosi się też do ilości snu. Jeśli nie chcesz narażać się na nieprzyjemne problemy zdrowotne, zadbaj o odpowiedni wypoczynek. Nie pozwól, by było go za mało lub zbyt dużo.

Gwoli przypomnienia: organizm dorosłego człowieka potrzebuje 7-8 godzin snu na dobę.

Plan dietetyczny i treningowy online

Pamiętaj: o dobrą jakość snu zadbasz dzięki zbilansowanej diecie i wysiłkowi fizycznemu. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, skorzystaj z pomocy dyplomowanych specjalistów z Just be FIT. Ułożą dla ciebie indywidualny plan żywieniowy i treningowy, dzięki czemu dużo skuteczniej sięgniesz po marzenia.

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Marcin Lubera

Trener personalny

Jestem personalnym trenerem medycznym, legitymowanym instruktorem sportu oraz wielkim promotorem aktywności fizycznej.

Posted in Porady dietetyczne, Zdrowie | Tagged

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online