ćwiczenia dla par

Ćwiczenia dla par! Czy warto trenować w parze?

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Z artykułu dowiesz się:

 • Co dają ćwiczenia w parze.
 • Jakie są podstawowe zasady dobrych ćwiczeń.
 • Jakie rodzaje ćwiczeń można wykonywać wspólnie.

Ćwiczenia w pojedynkę mogą szybko się znudzić, ponieważ nie mamy z kim porozmawiać i brak nam wsparcia drugiej osoby.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty profesjonalnego trenera personalnego, który na pewno wesprze nas w treningu i doda motywacji.

Jest jeszcze jeden sposób – ćwiczenie z drugą osobą!

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, czy warto ćwiczyć w parze.

SPIS TREŚCI:
1. Dlaczego warto trenować razem?
2. Jakie ćwiczenia wykonywać w parze?
3. Podstawowe zasady dobrych ćwiczeń
4. Podsumowanie ćwiczenia dla par

Plan dietetyczny i treningowy online

Chcesz zachować szczupłą sylwetkę po zakończeniu kuracji odchudzającej? Postaw na racjonalną dietę i aktywność fizyczną! W przygotowaniu odpowiednich planów żywieniowych i treningowych pomogą ci dyplomowani specjaliści z Just be FIT. Z ich pomocą osiągniesz cel szybko i zdrowo.

1. Dlaczego warto trenować razem?

Treningi w parach to większa motywacja, ponieważ nie chcemy zawieść drugiej osoby i staramy się jak możemy. Wspólne motywowanie się do działania to także droga do szybszych efektów. Można też na przykład podjąć z drugą osobą zdrową rywalizację o szybsze rezultaty treningów.

Ćwiczenia w parze są znacznie przyjemniejsze i zabawniejsze, dlatego treningi stają się przyjemnością. Możliwe jest znużenie jednostajnymi ćwiczeniami w pojedynkę, przez co szybko traci się chęci do chodzenia na siłownię. Z drugą osobą można porozmawiać, dzięki czemu czas leci szybciej.

Niektórzy preferują jednak ćwiczenie osobno. Nie ma się co dziwić. Chcą jak najbardziej skupić się na treningu i nie mieć obok kogoś, kto mógłby ich rozpraszać. Druga osoba jest w stanie w łatwy sposób rozproszyć, a przez to możliwe jest wykonywanie ćwiczeń niepoprawnie.

Popularne stały się treningi także z drugą połówką, a ich zaletami są:

 • większy poziom motywacji.
 • pogłębienie relacji – relacja pogłębia się, bo drugiej osobie trzeba zaufać podczas wspólnych treningów. Dzięki nim buduje się więź, która pokazuje, że na drugiej osobie można polegać.
 • wspólnie spędzony czas – zwiększa się ilość spędzonego wspólnie czasu.
 • brak oddalenia spowodowanego osobnymi treningami – jeżeli dwie osoby w związku ćwiczą, to możliwe jest mijanie się podczas dni treningowych.

Ponadto druga osoba zawsze jest pomocna przy asekuracji, np. przy przysiadach ze sztangą lub wyciskaniu sztangi na ławeczce.

Partner może też kontrolować technikę wykonywania ćwiczeń i ewentualnie poprawiać braki. Źle wykonywane techniki prowadzić mogą do kontuzji.

Ćwiczenie z drugą osobą na siłowni jest o wiele bezpieczniejsze, szczególnie dla niedoświadczonych.

Warto dobrać takiego partnera, który dąży do podobnych celów i jest na podobnym stopniu zaawansowania.

Istnieją także treningi grupowe, takie jak fitness, jazda na rowerze, jogging, sesja jogi czy jazda na rolkach.

Dzięki ćwiczeniom na świeżym powietrzu nie tylko trenujemy ciało, ale także umysł. Dotleniamy organizm, dlatego lepiej funkcjonuje. Ruch wpływa na wytwarzanie serotoniny, przez co mamy lepszy nastrój.

Dzięki treningom grupowym poznajemy nowe osoby i jesteśmy bardzo zmotywowani do ćwiczeń.

cwiczenia dla par w domu

2. Jakie ćwiczenia wykonywać w parze?

Zaczynamy od rozgrzewki, która powinna trwać ok. 15 minut. Powinna ono obejmować rozciąganie dynamiczne chroniące ciało przed kontuzjami oraz ćwiczenia zwiększające tętno, które rozgrzewają mięśnia i przygotowują je do intensywnej pracy.

Treningi dla par w domu to dobra zabawa, są to proste ćwiczenia, które urozmaicone zostają obecnością drugiej osoby.

Mogą to być na przykład:

 • Wykroki, w których partnerzy podają sobie obciążenie
 • Zbijanie piątek w podporze. Jest to ćwiczenie angażujące wiele partii ciała. Przybijamy sobie piątki z partnerem, będąc naprzeciwko siebie.
 • Padnij – powstań – piątka. Jest to sposób na szybkie spalenie tłuszczu i przyspieszenie metabolizmu.
 • Przysiad i pompka na triceps. Jedna osoba robi przysiad, druga odwrócona jest do niej plecami i wykonuje na jej kolanach pompkę na triceps.
 • Pompki w oparciu. Jedna osoba stoi i chwyta nogi partnera, kładąc je na swoich biodrach, a druga wykonuje w tym czasie pompki.
 • Przysiad z wyciśnięciem. Jedna osoba stoi prosto i łapie nogi osoby wykonującej podpór przodem, po czym wykonuje przysiad. Wraz z wstawaniem wyciska nogi partnera w górę.

Ćwicząc na siłowni z partnerem dobrze jest wykonywać takie ćwiczenia jak: wyciskanie hantli na ławce skośnej, rozpiętki na ławce, wiosłowanie hantlem, wyciskanie sztangę nad głowę, wyciskanie sztangi na ławeczce, przysiad ze sztangą.

Do wszystkich tych ćwiczeń dobrze jest mieć asekurację.

3. Podstawowe zasady dobrych ćwiczeń

Trzeba uważać, aby wykonywać wszystkie ćwiczenia poprawnie technicznie, ponieważ wtedy efekty są znacznie szybciej widoczne i nie dojdzie do kontuzji. Druga osoba kontroluje, jak ćwiczymy i może nas poprawiać, bo nie zawsze widzimy, że wykonujemy jakieś ćwiczenie niepoprawnie.

W ćwiczeniach na siłowni należy bezwzględnie pamiętać o:

 • prawidłowym oddechu,
 • prostych plecach przy treningu mięśni grzbietu,
 • nawodnieniu i regeneracji,
 • prawidłowej pozycji ciała podczas ćwiczeń,
 • podstawowych zasadach zachowania się na siłowni, czyli np. o tym, że nie jesteśmy na niej sami i powinniśmy po sobie sprzątać, czy nie puszczać głośnej muzyki.

Bardzo dobrym pomysłem na wprowadzenie nawyków treningowych w życie jest konsultacja z trenerem personalnym, który ustali odpowiednie ćwiczenia dla obojga na każdy dzień tygodnia, sprawdzi, czy ćwiczenia wykonujecie prawidłowo i pomoże we wszystkich innych kwestiach dotyczących treningu.

najlepsze cwiczenia dla par

4. Podsumowanie ćwiczenia dla par

Ćwiczenia w parze mają wiele zalet, ale nie są dla wszystkich. Niektórzy z nas wolą trenować w samotności, bo mogą skupić się w pełni na technice wykonywania danych ćwiczeń lub po prostu twierdzą, że druga osoba tylko by przeszkadzała.

Ćwiczenia w parze mogą być dobrą zabawą połączoną z nauką. Jeżeli osoba, z którą postanowiliśmy trenować ma większy od nas staż w treningach, przejmujemy od niej wiedzę praktyczną dotycząca poprawności wykonywania danego ćwiczenia. Jest to dobry sposób, aby zdobyć szybko i skutecznie niezbędną wiedzę, jak poprawnie trenować, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

Druga osoba może nas asekurować podczas cięższych ćwiczeń i motywować do działania w chwilach słabości.
To, czy wybierzemy ćwiczenia osobno, czy w parze, zależy wyłącznie od nas.

Plan dietetyczny i treningowy online

Bibliografia

 1. „Trening dla par. Jak ćwiczyć ze swoją drugą połówką?”, MyFitness 26.02.2019, online: https://myfitness.gazeta.pl/myfitness/7,166737,24494819,trening-dla-par-jak-cwiczyc-ze-swoja-druga-polowka.html, dostęp: 29.07.2022.
 2. „Trening w parach”, online: https://aniamatusik.pl/oferta-treningowa/trening-parach/, dostęp: 29.07.2022.
 3. „Trening w parze – propozycja ćwiczeń”, HelloZdrowie, online: https://zycie.hellozdrowie.pl/blog-trening-w-parze-podwojna-moc/, dostęp: 29.07.2022.
 4. Osiecki A., „Trening w parach jako motywacja. Dlaczego warto trenować razem?”, Wpfitness, online: https://adrian-osiecki.fitness.wp.pl/20634,trenujcie-razem-trening-w-parze-jako-motywacja, dostęp: 29.07.2022.

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Marcin Lubera

Trener personalny

Jestem personalnym trenerem medycznym, legitymowanym instruktorem sportu oraz wielkim promotorem aktywności fizycznej.

Posted in Porady treningowe | Tagged

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online