łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty – objawy, diagnostyka i leczenie choroby

Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest łokieć tenisisty
  • Jakie są objawy schorzenia
  • Co jest przyczyną schorzenia
  • Jakie są metody leczenia łokcia tenisisty

Niech nazwa tego schorzenia cię nie zmyli. Wnioskując na jej podstawie, gotowyś pomyśleć: “mnie to nie dotyczy, nie jestem tenisistą.”

Nic bardziej mylnego!

Łokieć tenisisty, mimo swojej nazwy, przydarza się nie tylko sportowcom. Ryzyko choroby jest równie duże u pracowników biurowych i technicznych, u których zdarzają się przeciążenia czy mikrourazy łokcia.

Dlatego nie ignoruj niebezpieczeństwa i już teraz sprawdź, co to za choroba. Dzięki temu unikniesz poważnych uszkodzeń bardzo istotnej części ręki.

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest łokieć tenisisty?
2. Łokieć tenisisty – objawy schorzenia
3. Przyczyny choroby
4. Jak leczyć łokieć tenisisty?
5. Profilaktyka

Plan dietetyczny i treningowy online

W przygotowaniu odpowiednich planów żywieniowych i treningowych pomogą Ci dyplomowani specjaliści z Just be FIT. Z ich pomocą osiągniesz cel szybko i zdrowo!

1. Czym jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty, czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to schorzenie, które wynika ze zmian degeneracyjnych w strukturze włókien kolagenowych ścięgien. Skąd owe zmiany się biorą? Są efektem przeciążeń i mikrourazów.

Jak już wspomnieliśmy, potoczna nazwa choroby potrafi zmylić.

W końcu nie tylko tenisiści na nią cierpią. Ba! Wedle statystyk stanowią oni tylko 10% wszystkich chorych. A pozostałe 90%? W tej grupie znajdują się pracownicy biurowi, informatycy, mechanicy itp.

Bardzo podobną chorobą jest łokieć golfisty, jednak nie należy ich mylić – w przypadku łokcia tenisisty to mięśnie prostownika nadgarstka są uszkodzone, z kolei w przypadku łokcia golfisty są to mięśnie zginaczy.

Dlatego wielu ludzi w jeszcze jeden sposób określa łokieć tenisisty — choroba zawodowa.

mężczyzna wskazujący łokieć tenisisty

2. Łokieć tenisisty — objawy schorzenia

Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból nadgarstka, później dopiero ból łokcia czy w obrębie stawu łokciowego. Pojawia się za każdym razem, gdy chory wykorzystuje nadgarstek do pracy, czyli np. przy:

  • podnoszeniu,
  • ściskaniu czegoś,
  • chwytaniu.

Dlatego choroba jest uciążliwa — przeszkadza w codziennym życiu.

Co więcej, objawy łokcia tenisisty będą się nasilać, jeżeli pozostanie nieleczony. W stanie zaawansowanym nadgarstek boli nawet w spoczynku.

Dopiero rezonans magnetyczny da nam pewność, że cierpimy na to schorzenie kłykcia bocznego kości ramiennej.

3. Przyczyny choroby

Pierwotnie lekarze podejrzewali, że łokieć tenisisty wynika ze stanu zapalnego ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Jednak z biegiem czasu okazało się, że to mylne przeświadczenie.
Dziś medycyna uznaje, że przyczyną łokcia tenisisty są zmiany degeneracyjne.

Tak się składa, że każde (nawet mikroskopijne) urazy czy przeciążenia naruszają budowę włókien kolagenowych ścięgien, a także niszczą ukrwienie w strefie przyczepu. Tam, gdzie doszło do urazu, pojawia się znacznie słabsza tkanka. W efekcie kolejne przeciążenie często skutkuje naderwaniem ścięgna.

Jeśli zaś chodzi o ból, jego przyczyną są białka, które wydzielają się wraz z procesem degeneracyjnym. Podrażniają one pobliskie tkanki, co kończy się bolesnością. Ponadto dodatkową przyczyną bólu mogą być nieprawidłowo rozwijające się nerwy oraz naczynia krwionośne.

Co ciekawe, nie tylko przeciążenia, ale również ich brak może stać za narodzinami schorzenia.

Jak to możliwe? Otóż jeśli nie obciążasz należycie ręki, dochodzi do zaniku mięśni oraz ścięgien. Właśnie tutaj leży przyczyna łatwych urazów u ludzi, którzy bez odpowiedniego przygotowania fizycznego zabierają się za ciężką pracę.

praca przy komputerze jako powód łokcia tenisisty

4. Jak leczyć łokieć tenisisty?

Leczenie łokcia tenisisty odbywać może się kilkoma metodami, o których więcej przeczytasz poniżej.

Są to:

  • masaże,
  • terapia wstrząsowa,
  • ultradźwięki,
  • sterydy.

Warto zaznaczyć, że leki przeciwzapalne tutaj nie pomogą, ponieważ choroba nie wynika ze stanu zapalnego. Zaś środki przeciwbólowe co prawda stłumią skutki schorzenia (dolegliwości bólowe w stawie łokciowym), ale nie leczą łokcia tenisisty.

A więc co stosować na łokieć tenisisty? Co pomaga w leczeniu łokcia tenisisty?

Sprawdźmy!

Sterydy

Mimo że ostrzykiwanie steroidami czasem wykorzystuje się w leczeniu łokcia tenisisty, w rzeczywistości zabieg jest nieskuteczny. Dlaczego? Ponieważ sterydy tylko łagodzą ból.
To jeszcze nie wszystko.

Sterydy działają destrukcyjnie na kolagen, co prowadzi do dalszych zmian degeneracyjnych. W efekcie stan choroby jeszcze się pogarsza.

Nie polecamy tej metody.

Masaż

Jeśli przyczyną schorzenia jest przeciążenie, lekarze często zalecają choremu masaż rozluźniający mięśnie w połączeniu z odpoczynkiem. Wystarczą już 2-3 zabiegi, a pojawi się ulga.

Co ciekawe, nie tylko terapeuta może w ten sposób zwalczać łokieć tenisisty. Leczenie domowe też jest możliwe, jeśli tylko nauczysz się odpowiedniej techniki.

Terapia wstrząsowa

Jeżeli okaże się, że źródłem choroby jest przyczep, chory powinien udać się na ultrasonografię. Wtedy łatwiej wdrożyć odpowiednie leczenie.

W wielu przypadkach jest nim terapia wstrząsowa. Co to takiego? Zabieg, podczas którego na ciało oddziałują fale uderzeniowe. Motywują one tkanki do regeneracji.

Terapia wstrząsowa najczęściej znajduje zastosowanie w początkowych stadiach choroby, kiedy przyczep jeszcze się nie naderwał.

Co w razie ubytków?

Kiedy dojdzie do zerwania przyczepu i w ścięgnie wystąpią ubytki, należy je uzupełnić. W jaki sposób? Zabieg na łokieć tenisisty polega na tym, że lekarz wstrzykuje w naruszone ścięgno tzw. “czynniki wzrostu”, które uprzednio pobrał z krwi pacjenta. Wszystko odbywa się pod nadzorem USG.

Skutkiem zabiegu jest tworzenie się blizny, która uzupełnia ubytki. Jednak aby do tego doszło, pacjent musi oszczędzać rękę i nie nadwyrężać jej przez pewien czas.

Operacja

Jeżeli łokieć tenisisty jest w tak zaawansowanym stadium, że terapia nie ma już sensu, jedynym wyjściem staje się zoperowanie urazu. W trakcie zabiegu lekarz po prostu odcina przyczep i wybrakowaną tkankę okostną.
Skutek operacji to osunięcie się ścięgna o jakieś 0,5 cm.

Ponadto po zabiegu ręka musi być unieruchomiona przez 3 tygodnie. Zaś do normalnych zajęć zawodowych chory wróci dopiero po 3 miesiącach.

Ćwiczenia

Łokieć tenisisty wymaga ćwiczeń. Bardzo ważne jest, żeby w przypadku podejrzenia tej choroby starać się wzmocnić mięśnie przedramienia. Możemy wykonywać ćwiczenia, takie jak np. rozciąganie prostowników nadgarstka czy uciskanie miejsca bolącego.

badanie łokcia tenisisty

5. Profilaktyka

Istnieje co najmniej kilka sposobów, dzięki którym profilaktycznie zadbasz o swoje łokcie. Jeśli pracujesz przy komputerze, bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie rąk. Jakie?
Jeden — trzymaj ramiona na blacie biurka.  Dwa — staw łokciowy umieść poza powierzchnią blatu, aby nie uciskał ci nerwów. Trzy — nie odchylaj dłoni za bardzo do góry (pomoże w tym płaska klawiatura). Dzięki tym trzem zasadom unikniesz przeciążenia mięśni.

Co jeszcze pomoże?

Dla sportowców bardzo dobrym rozwiązaniem będą skuteczne maści na łokieć tenisisty oraz opaski uciskowe. Dzięki temu ochronią to miejsce przed przeciążeniami, a ponadto poprawią lokalne mikrokrążenie.
Do profilaktyki możemy zaliczyć również tabletki, które zmniejszają dolegliwości z okolicy stawu łokciowego.

Weź jednak pod uwagę, że jeśli nabawisz się tego schorzenia, wybór odpowiedniego leczenia zależy od lekarza. Kiedy zapozna się z przyczyną choroby i jej przebiegiem, zaleci ci odpowiednie działanie. Jednym z jego elementów na pewno będzie oszczędzanie ręki.

Plan dietetyczny i treningowy online

Bibliografia

  1. Dakowicz A., Niewiński A. i in., Ocena skuteczności leczenia fizykalnego pacjentów z tzw. łokciem tenisisty, 2015.
  2. Gniatowski R., Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku łokcia tenisisty, 2022.
  3. Goguł P., Karczewska E., Szlachta P., Metody terapii manualnej i kinezyterapii stosowanie w leczeniu łokcia tenisisty, 2016.
  4. Klupiński K., Fizjoterapia w leczeniu łokcia tenisisty, 2019.
  5. Kozielewicz P., Łokieć tenisisty, 2012.
  6. Nagraba Ł., Mitek T. i in., Łokieć tenisisty: perspektywy nowej metody leczenia, 2008.

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Bartłomiej Grześ

Dyplomowany fizjoterapeuta

Jestem dyplomowanym fizjoterapeutą, oraz trenerem medycznym, absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Posiadam również międzynarodowy certyfikat OMI.

Posted in Porady fizjoterapeutyczne | Tagged

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online