kobieta nie wie dlaczego nie może schudnąć

„Dlaczego nie mogę schudnąć?” – odpowiadamy

Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Z artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego nie możesz schudnąć.
 • Co może blokować redukcję tkanki tłuszczowej.
 • Jaką rolę w czasie odchudzania odgrywają niskiej jakości sen i stres.
 • Jakich składników nie powinna zawierać dieta odchudzająca.

Nadmiar kilogramów to obecnie powszechny problem, który sprzyja rozwojowi różnych chorób metabolicznych. W tym artykule znajdziesz informacje na temat czynników, które często utrudniają odchudzanie. Często mimo stosowania różnych diet i wprowadzania wyrzeczeń, masa ciała pozostaje bez zmian.

Warto poznać przyczyny, przez które trudno jest pozbyć się nadmiaru kilogramów.

SPIS TREŚCI:
1. „Dlaczego nie mogę schudnąć mimo deficytu kalorycznego?” – przez stany zdrowotne (niektóre choroby)
2. Sen – nie zdajesz sobie sprawy, jak jest ważny
3. Bagatelizowanie stresu – jeden z najczęstszych błędów, które popełniasz
4. Dlaczego nie możesz schudnąć? Być może stosujesz te leki
5. Brak efektów odchudzania przez złe nawyki żywieniowe. Co powinna zawierać idealna dieta odchudzająca?
6. „Dlaczego nie mogę schudnąć?” – najczęstsze powody dużej wagi mimo stosowania diety. Podsumowanie

1. „Dlaczego nie mogę schudnąć mimo deficytu kalorycznego?” – przez stany zdrowotne (niektóre choroby)

Na początek kilka informacji o chorobach utrudniających odchudzanie. Nie ulega wątpliwości, że niektóre schorzenia mogą znacząco utrudniać utratę wagi. Skuteczne odchudzanie w takich przypadkach wymaga nie tylko zmagania się z chorobą, ale także zrozumienia, że redukcja masy ciała to nie tylko kwestia odpowiedniego bilansu kalorycznego.

Wysoka waga z powodu niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest jednym z przykładów choroby, która znacznie utrudnia proces odchudzania. W tej chorobie obserwuje się spadek poziomu hormonów takich jak trójjodotyronina i tyroksyna, które są kluczowe dla procesów metabolicznych w organizmie. Zmniejszenie ich aktywności prowadzi do spowolnienia metabolizmu. W rezultacie, składniki odżywcze dostarczane z pożywieniem nie są efektywnie przetwarzane i często są przekształcane w tkankę tłuszczową.

Jak się okazuje, stabilizacja poziomu hormonów tarczycy może ułatwić utratę wagi. Nie oznacza to jednak, że sama regulacja hormonów tarczycy automatycznie prowadzi do spadku masy ciała. Należy podkreślić, że niedobór hormonów tarczycy w przypadku niedoczynności tarczycy może stanowić dodatkową przeszkodę w procesie odchudzania.

waga pokazuje brak efektów odchudzania

Brak efektów odchudzania przez PCOS

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest kolejnym problemem, który może utrudniać odchudzanie u kobiet. PCOS jest schorzeniem związanym z zaburzeniami hormonalnymi, które mogą prowadzić do nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym i owulacji, w tym do ich całkowitego braku.

PCOS, oprócz powodowania nieregularnych miesiączek i przyczyniania się do przyrostu masy ciała, co utrudnia odchudzanie, często wiąże się także z pojawieniem się trądziku i nadmiernym owłosieniem w miejscach typowo męskich, w tym na górnej wardze, plecach, brzuchu i klatce piersiowej.

2. Sen – nie zdajesz sobie sprawy, jak jest ważny

Okazuje się, że niewystarczająca ilość snu ma spory wpływ na odchudzanie. Dotyczy to osób, które śpią zarówno zbyt krótko, jak i zbyt długo, a także tych, których sen jest niskiej jakości. Wykazano, że niejakościowy sen może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała poprzez podniesienie poziomu greliny – hormonu wywołującego uczucie głodu, i równoczesne obniżenie stężenia leptyny – hormonu odpowiedzialnego za zmniejszanie apetytu.

W skrócie, niedobór snu prowadzi do zaburzeń równowagi hormonalnej, co z kolei sprzyja nadmiernemu jedzeniu i przybieraniu na wadze, utrudniając odchudzanie. Ponadto, warto zauważyć, że brak snu zwiększa wydzielanie kortyzolu, znanego jako hormon stresu, którego nadmiar również negatywnie wpływa na proces odchudzania.

kobieta która pozbyła się zbędnych kilogramów

3. Bagatelizowanie stresu – jeden z najczęstszych błędów, które popełniasz

Wysoki poziom kortyzolu, znanego jako hormon stresu, może negatywnie wpływać na proces odchudzania. Potwierdzono, że stres przyczynia się do przyrostu masy ciała.

Należy zaznaczyć, że chociaż krótkotrwały stres może nasilać lipolizę, czyli rozkład tkanki tłuszczowej w organizmie, to długotrwały stres i przewlekłe podwyższenie poziomu kortyzolu prowadzą do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Z tego powodu osoby borykające się z przewlekłym stresem mogą napotkać trudności w procesie odchudzania.

kobieta na wie dlaczego nie może schudnąć

4. Dlaczego nie możesz schudnąć? Być może stosujesz te leki

Ważnym aspektem wpływającym na proces odchudzania jest stosowanie niektórych leków, które mogą przyczyniać się do wzrostu masy ciała. Oczywiście nie należy samodzielnie rezygnować z przyjmowania tych leków.

Zmiana stylu życia na zdrowszy może w niektórych przypadkach pozwolić na redukcję dawek leków lub ich całkowite odstawienie, oczywiście zawsze po konsultacji z lekarzem. Jeżeli nadal jesteśmy zmuszeni przyjmować te leki, to ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że nasze starania wymagają zwrócenia uwagi na inne aspekty odchudzania, aby zwiększyć jego skuteczność.

Przykładowo insulina stosowana w terapii cukrzycy często wiąże się z przyrostem masy ciała. Jest to spowodowane między innymi zwiększeniem magazynowania kwasów tłuszczowych przez insulinę.

Innym przykładem są glikokortykosteroidy stosowane w leczeniu endokrynologicznych i autoimmunologicznych zaburzeń, chorób zapalnych jelit czy ciężkich alergii. Glikokortykosteroidy mogą hamować odchudzanie, ponieważ pobudzają apetyt, stymulują produkcję glukozy i zmniejszają jej zużycie przez tkanki, co skutkuje przyrostem masy ciała.

Beta-blokery, używane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca czy choroby wieńcowej, również mogą przyczyniać się do zwiększenia masy ciała, głównie poprzez spowolnienie tempa metabolizmu.

waga pokazuje brak efektów odchudzania

5. Brak efektów odchudzania przez złe nawyki żywieniowe. Co powinna zawierać idealna dieta odchudzająca?

Omawiając czynniki, które mogą utrudniać odchudzanie, ważne jest zwrócenie uwagi na aspekty dietetyczne. Nieodpowiednie wybory żywieniowe mają największy wpływ na efektywność procesu redukcji wagi. Jakie elementy naszej codziennej diety, które mogą spowalniać utratę masy ciała? Co jeść w trakcie odchudzania, a co ograniczyć?

Cukier – ogranicz, jeśli chcesz redukcji tkanki tłuszczowej

Nadmiar węglowodanów, zwłaszcza cukrów prostych i dwucukrów, przyczynia się do wzrostu masy ciała, głównie tkanki tłuszczowej. Wiadomo, że należy ograniczać spożycie słodyczy, napojów gazowanych i wyrobów cukierniczych w diecie odchudzającej.

Jednak wiele osób starających się schudnąć sięga po produkty, które pozornie nie kojarzą się z wysoką zawartością cukru, a w rzeczywistości mogą go zawierać w dużych ilościach. Przykładem są 100% soki owocowe czy jogurty owocowe.

Inne produkty bogate w cukier to ketchupy niskiej jakości, suszone owoce, napoje energetyczne, wody smakowe czy batoniki zbożowe. Unikanie tych produktów jest ważne dla efektywnej redukcji masy ciała.

zbilansowana dieta która przyspieszy proces odchudzania

Niedobór błonnika a zdrowe odchudzanie

Niedobór błonnika w diecie to kolejny czynnik, który może spowalniać proces odchudzania. Często wskazuje się na korzyści płynące z wysokiego spożycia błonnika dla utrzymania prawidłowej masy ciała oraz ułatwienia zrzucania zbędnych kilogramów.

Błonnik wpływa pozytywnie na regulację apetytu, ogranicza wchłanianie energii i poprzez różnorodne ścieżki metaboliczne wspomaga rozkład tłuszczu, jednocześnie zapobiegając gromadzeniu się jego nadmiernej ilości w tkance tłuszczowej. Dlatego, w trakcie odchudzania warto sięgać po produkty pełnoziarniste, świeże warzywa oraz nasiona, pestki i orzechy.

kobieta zastanawia się jak się pozbyć zbędnych kilogramów

Nadmiar soli w czasie odchudzania

Nadmiar soli w diecie, a dokładniej nadmierna ilość sodu, również stanowi przeszkodę w procesie odchudzania. Istnieje wiele biologicznych mechanizmów odpowiedzialnych za ten efekt. Wykazano na przykład, że spożywanie soli zwiększa produkcję fruktozy w organizmie – cukru prostego, który sprzyja przybieraniu na wadze. Dodatkowo, nadmiar soli prowadzi do zwiększonego wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego i jej akumulacji w postaci tkanki tłuszczowej.

Dieta bogata w sól może również podnosić poziom greliny – hormonu wywołującego głód, jak i obniżać wrażliwość na leptynę – hormon sytości. Warto dodać, że wysokie spożycie soli może zmniejszać termogenezę. Chociaż sama sól nie jest szkodliwa, jej nadmiar może utrudniać efektywne odchudzanie. Dlatego warto unikać w diecie odchudzającej słonych przekąsek niskiej wartości odżywczej i innych niepotrzebnych źródeł soli.

deficyt kaloryczny który można osiągnąć dzięki zbilansowanej diecie odchudzającej

6. „Dlaczego nie mogę schudnąć?” – najczęstsze powody dużej wagi mimo stosowania diety. Podsumowanie

Można by stwierdzić, że odchudzanie sprowadza się po prostu do jedzenia mniejszych porcji, zainteresowania się tym, jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne i „trzymania” deficytu kalorycznego. Chociaż kaloryczność diety ma ogromne znaczenie, to osiągnięcie redukcji masy ciała zależy od wielu różnych, ważnych czynników. Ich zaniedbanie może istotnie wpłynąć na spowolnienie tempa odchudzania, a nawet zahamować ten proces.

W razie wątpliwości nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty – po indywidualną dietę udaj się do dietetyków Just be FIT!

Plan dietetyczny i treningowy online

 

Bibliografia:

 1. Anderson J. W. i in., Long-term weight-loss maintenance: a meta-analysis of US studies, „American Journal of Clinical Nutrition”, 2001: 74(5), s. 579–584.
 2. Czepczor K., Brytek-Matera A., Jedzenie pod wpływem emocji, Warszawa 2017.
 3. Hall K. D., Kahan S., Maintenance of Lost Weight and Long-Term Management of Obesity, „Medical Clinicsof North America”, 2018: 102(1), s. 183–197.
 4. Kulczyński B., 14 rzeczy, które mocno blokują odchudzanie, online: https://www.youtube.com/watch?v=hcUmnHwL1Yo, dostęp: 31.01.2024.

  Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

  Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

  Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

  Aleksandra Baran

  Dyplomowany dietetyk

  Dietetykiem w teorii i w praktyce zostałam 9 lat temu kończąc tytuł inżyniera, a w późniejszym czasie również i magistra dietetyki na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

  Posted in Odchudzanie, Porady dietetyczne | Tagged

  Najnowsze artykuły:

  Plan dietetyczny i treningowy online