Choroba Haglunda - just be fit

Choroba Haglunda — co to? Objawy, diagnostyka i leczenie

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest Choroba Haglunda.
  • Jak wygląda leczenie i diagnostyka.
  • Poznasz objawy choroby.

Duża część chorych, którzy cierpią z powodu choroby Haglunda, jest źle diagnozowana. Schorzenie cechuje się popularnymi objawami, dlatego lekarze nieraz mylą je z innymi dolegliwościami kończyn dolnych. Jeśli więc cierpisz z powodu choroby Haglunda, istnieje ryzyko, że będzie mylnie rozpoznana.

Uchroń się przed tym i poszerz swoją wiedzę. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o pięcie Haglunda. Nauczysz się czym jest, jak się objawia i w jaki sposób ją wyleczysz.

SPIS TREŚCI:
1. Choroba Haglunda — co to takiego?
2. Objawy choroby Haglunda
3. Choroba Haglunda a diagnostyka i leczenie

Plan dietetyczny i treningowy online

Dzięki odpowiedniej diecie i treningowi nie tylko skutecznie przeciwdziałasz wielu dolegliwościom, ale również dbasz o swoją sylwetkę i samopoczucie. Zgłoś się do Just be FIT, a dyplomowani specjaliści stworzą dla Ciebie indywidualne plany dietetyczne i treningowe. Dzięki nam zaobserwujesz efekty wysiłku o wiele szybciej.

1. Choroba Haglunda — co to takiego?

Nigdy wcześniej nie słyszałeś o tej chorobie albo dowiedziałeś się o niej niedawno? Nic dziwnego. Pięta Haglunda jest mało popularna w masowej świadomości, ale wbrew pozorom występuje u ludzi regularnie.

Czym się charakteryzuje?

Medycyna zalicza ją do dużej grupy chorób, które objawiają się jałową martwicą kości. Co widzisz w samej nazwie, schorzenie dotyczy kości piętowej. Zdradza się tym, że stopniowo obumiera guz piętowy, który znajduje się na powierzchni tej kości.

Jak postępuje choroba?

Schorzenie stopniowo niszczy warstwę podchrzęstną tkanek kostnych. Po czasie szkody stają się na tyle duże, że kość traci ochronę, a jej powierzchnia całkowicie się odsłania. W efekcie pięta łatwiej się ściera, gdy chodzisz. Struktura stopniowo ulega destrukcji i postępuje deformacja jej tylno-górnej powierzchni.

Jako że rozwija się poważny stan zapalny, doświadczasz ogromnego bólu w okolicy pięty.

Na chorobę Haglunda cierpią przede wszystkim osoby, które ćwiczą. Drugą grupą ryzyka są też dzieci w okresie dorastania, ponieważ ich kości jeszcze nie rozwinęły się w pełni. Zwiększoną podatność na schorzenie lekarze zaobserwowali również u kobiet w wieku od 15 do 35 lat.

Co przyczynia się do powstania pięty Haglunda?

Choroba Haglunda pojawia się najczęściej wtedy, gdy długotrwale i nadmiernie uciskasz piętę. Dlatego wyżej pisaliśmy, że dotyczy osób ćwiczących. Aktywność fizyczna (przede wszystkim bieganie, taniec i podobne) w dużej mierze przyczynia się do narodzin schorzenia.

Pięta Haglunda pojawia się także wskutek urazów albo wtedy, gdy nosisz niedopasowane obuwie. W drugim przypadku szkodzą przede wszystkim buty zbyt ciasne lub takie, które mają za twardy zapiętek.

Istnieją również przyczyny niezależne od aktywności. Piętę Haglunda wywołuje np. upośledzenie wzrostu kośćca albo nieprawidłowy rozwój guza piętowego (znajduje się wtedy poniżej ścięgna Achillesa).

Do innych ważnych zaliczamy:

  • nadwagę,
  • płaskostopie,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • upośledzenie gospodarki hormonalnej.

Mimo że choroba Haglunda może dotyczyć obydwu stóp jednocześnie, rzadko się z tym spotykamy. Zazwyczaj uszkadza się tylko jedna pięta.

2. Objawy choroby Haglunda

Ból w obrębie pięty jest głównym objawem. Pulsuje i narasta z czasem, co ma bezpośredni związek z jego lokalizacją.

Ponadto u chorego stopniowo upośledza się ruchomość kończyny dolnej. Rozwija patologiczny chód i nowe wzorce poruszania. Wszystko to wynika z faktu, że nie potrafi w pełni oprzeć stopy na podłożu.

Ból nieraz tak się nasila, że chory nie jest w stanie założyć i nosić obuwia. Ponadto na piętach rozwija się obrzęk, powstają pęcherze i bolesne zgrubienia skórne. Stan zapalny sprawia, że w wielu przypadkach tylna część stopy zniekształca się.

Nieleczona pięta Haglunda prowadzi do różnych powikłań. Ciągłe drażnienie uszkodzonego miejsca powoduje, że pojawiają się inne zwyrodnienia, np. w ścięgnie Achillesa czy w kaletkach maziowych.

3. Choroba Haglunda a diagnostyka i leczenie

Jest wiele schorzeń, które objawiają się bólami w pięcie. Dlatego liczy się odpowiednia diagnostyka. Dzięki niej unikniesz groźnej pomyłki i wdrożysz leczenie, które pomoże w przypadku pięty Haglunda.

Najlepiej, gdy przed rozpoczęciem leczenia lekarz zleci badanie RTG. Jeśli wykaże ono, że pojawiły się zmiany o charakterze martwicy guza piętowego, uzyskasz pewność. Wtedy masz do czynienia z chorobą Haglunda.

Bez badań często mylimy ją ze schorzeniami takimi jak ostroga piętowa czy kontuzje ścięgna Achillesa.

Leczenie pięty Haglunda

Terapia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby.

Jeśli jest w początkowym stadium, lekarze zalecają choremu zmianę obuwia. Dobrze dopasowane buty, które posiadają amortyzację (przede wszystkim dla pięty), w dużym stopniu zapobiegają rozwojowi pięty Haglunda. Dobrym pomysłem jest też inwestycja w odpowiednie wkładki ortopedyczne.

Fizjo- i fizykoterapia

Chorobie w zaawansowanym stadium przeciwdziałaj leczeniem fizjoterapeutycznym. Dobre efekty daje masaż pięty za pomocą kostek lodu. Tradycyjnego masaż dłońmi, który skupia się na ścięgnie Achillesa i łydkach, również się sprawdza.

Wiedz jednak, że rehabilitacja opiera się także na twojej pracy. Dzięki specjalnym ćwiczeniom manualnym rozciągniesz nadmiernie napięte ścięgna i uelastycznisz je. W efekcie patologiczny guz piętowy nie będzie tak bardzo drażnił ścięgien Achillesa.

Ostatnia, ale niemniej ważna jest fizykoterapia. Za jej pomocą zmniejszysz ból, który wywołuje choroba. Wśród najchętniej wybieranych zabiegów znajdują się:

  • krioterapia,
  • ultradźwięki,
  • fala uderzeniowa,
  • jonoforeza.

Operacja chirurgiczna

Zdarzają się przypadki, gdy profilaktyka i rehabilitacja nie przynoszą skutków. Wtedy pozostaje tylko jedno wyjście — leczenie chirurgiczne. Specjaliści decydują się na ten zabieg przeważnie wtedy, gdy zwyrodnienie i martwica osiągnęły zaawansowane stadium.

W przypadku choroby Haglunda chirurdzy najpierw usuwają patologiczny guz piętowy. Później odbarczają ścięgno Achillesa i wycinają jego kaletki, które również uległy zwyrodnieniu z powodu schorzenia. Jest to zabieg niezwykle skuteczny, ale niesie ze sobą również ryzyko. Czasem występują powikłania.

Wśród najczęstszych wymieniamy:

  • naruszenie struktury bądź zerwanie ścięgna Achillesa,
  • uszkodzenie nerwu strzałkowego,
  • osłabienie struktury kości piętowej,
  • rozwinięcie się trudnych do zagojenia ran.

Mimo wszystko zabieg wart jest ryzyka. Raz na zawsze rozwiązuje problem z piętą Haglunda. Jednak jeśli schorzenie nie weszło w zaawansowane stadium, wciąż obowiązuje stara prawda: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Plan dietetyczny i treningowy online

Pamiętaj, że dzięki odpowiedniej diecie i treningowi nie tylko skutecznie przeciwdziałasz wielu dolegliwościom, ale również dbasz o swoją sylwetkę i samopoczucie. Zgłoś się do Just be FIT, a dyplomowani specjaliści stworzą dla ciebie indywidualne plany dietetyczne i treningowe. Dzięki nim zaobserwujesz efekty wysiłku o wiele szybciej.

Bibliografia:

  1. Herring J. A., Tachdjian’s Pediatric Ortopaedics, Saunders 2008, 941-942
  2. Kotulski D, Radło W, Awulsyjne złamanie guzowatości piszczeli u młodzieży. “Chirurgia narządów ruchu i ortopedia polska” 2007: 75, s. 347-350

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Bartłomiej Grześ

Dyplomowany fizjoterapeuta

Jestem dyplomowanym fizjoterapeutą, oraz trenerem medycznym, absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Posiadam również międzynarodowy certyfikat OMI.

Posted in Porady fizjoterapeutyczne, Zdrowie | Tagged

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online