suplementacja witaminy d

Niedobór witaminy D. Objawy i skutki niedoboru witaminy D

Ten tekst przeczytasz w 8 minut

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak rozpoznać niedobór witaminy D?
 • Czym skutkuje niedobór witaminy D?
 • Jakie wykonać badanie na niedobór witaminy D?
 • Jak uniknąć niedoboru witaminy D?

Witamina D, nazywana często witaminą słońca, odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia. Jak się jednak okazuje, coraz więcej osób cierpi na jej niedobór, a niedobór witaminy D może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.

Czy zastanawiasz się, co powoduje niedobór witaminy D, jakie są skutki długotrwałego niedoboru tej witaminy lub jak leczyć niedobór?

Z tego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać niedobór witaminy D oraz jakie kroki podjąć, aby mu zapobiec. Koniecznie przeczytaj!

SPIS TREŚCI:
1. Jak sprawdzić poziom witaminy D w organizmie? Badanie poziomu witaminy D
2. Kto jest narażony na niedobór witaminy D? Czynniki ryzyka (rozpoznawanie niedoboru witaminy D)
3. Objawy niedoboru witaminy D. Jak rozpoznać niski poziom witaminy D?
4. Jak zapobiegać niedoborowi witaminy D? Jak skutecznie uzupełnić niedobór witaminy D?
5. W jakich ilościach suplementować witaminę D?
6. Witamina D – czy jej nadmiar szkodzi? Objawy nadmiaru witaminy D
7. Objawy braku witaminy D. Niedostateczny poziom witaminy D – podsumowanie

1. Jak sprawdzić poziom witaminy D w organizmie? Badanie poziomu witaminy D

Aby sprawdzić poziom witaminy D w organizmie, należy wykonać badanie krwi, które jest znane jako pomiar stężenia 25-hydroksywitaminy D. Proces ten jest stosunkowo prosty i polega na pobraniu próbki krwi z żyły pacjenta.

Jak wygląda badanie poziomu witaminy D? Jak przebiega badanie na niedobór witaminy D? Poniżej krótki opis procesu sprawdzania poziomu witaminy D.

 1. Konsultacja z lekarzem: w pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy badanie poziomu witaminy D jest potrzebne oraz czy istnieją jakieś szczególne zalecenia przed wykonaniem badania.
 2. Przygotowanie do badania: niektóre laboratoria mogą wymagać wcześniejszego umówienia się na badanie, a także zalecają ograniczenie spożywania pokarmów i napojów kilka godzin przed pobraniem krwi.
 3. Pobranie próbki krwi: próbka krwi jest pobierana przez nakłucie żyły. Pobranie krwi jest szybkie i zazwyczaj nie powoduje większego dyskomfortu.
 4. Analiza próbki krwi: pobrana próbka krwi zostanie wysłana do laboratorium, gdzie będzie poddana analizie.
 5. Odczyt wyników: po kilku dniach wyniki badania będą gotowe. Zalecane poziomy witaminy D mogą się różnić w zależności od wieku, płci i innych czynników, dlatego ważne jest omówienie wyników z lekarzem.

Badanie poziomu witaminy D jest stosunkowo proste i często wykonywane w ramach rutynowych badań profilaktycznych, zwłaszcza u osób narażonych na ryzyko niedoboru tej witaminy.

suplementy na niedobór witaminy d

2. Kto jest narażony na niedobór witaminy D? Czynniki ryzyka (rozpoznawanie niedoboru witaminy D)

Czym może być spowodowany niedobór witaminy D? Niedobór witaminy D może dotknąć każdego, jednak istnieją pewne grupy osób bardziej narażone na ten problem.

Osoby starsze

Starsze osoby często spędzają mniej czasu na słońcu i mogą mieć ograniczoną zdolność do wytwarzania witaminy D w skórze. Dodatkowo z wiekiem zdolność organizmu do produkcji witaminy D ulega pogorszeniu.

Osoby o ciemniejszej skórze

Osoby o ciemniejszej skórze posiadają naturalną ochronę przed promieniowaniem UV, co ogranicza produkcję witaminy D w skórze. Z tego powodu mogą być bardziej narażone na niedobór.

Osoby otyłe

Nadmiar tkanki tłuszczowej może ograniczać przekształcenie witaminy D w jej aktywną formę biologiczną, co może prowadzić do niedoboru.

Osoby, które zbyt mało czasu spędzają na słońcu

Praca w zamkniętych pomieszczeniach czy ubranie zasłaniające większość ciała mogą ograniczać ekspozycję na słońce, a w konsekwencji produkcję witaminy D w skórze.

Osoby wykluczające niektóre typy produktów z diety

Osoby na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, które nie spożywają produktów zwierzęcych bogatych w witaminę D, mogą mieć większe ryzyko niedoboru. Dodatkowo, osoby unikające produktów mlecznych lub jajek mogą mieć ograniczone ilości wspomnianej witaminy w diecie.

Kobiety w ciąży

Kobiety w ciąży mają zwiększone zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych, w tym na witaminę D. Z tego powodu są narażone na niedobór witaminy D, zwłaszcza jeśli nie jest ona odpowiednio suplementowana.

Osoby z pewnymi schorzeniami

Choroby przewlekłe, takie jak choroby jelit, celiakia czy choroby nerek, mogą utrudniać wchłanianie witaminy D z pożywienia i przyczyniać się do jej niedoboru.

Osoby mieszkające w regionach o mniejszym nasłonecznieniu

Osoby mieszkające w regionach o mniejszym nasłonecznieniu, zwłaszcza w trakcie chłodnych pór roku, mogą być bardziej narażone na niedobór witaminy D.

Warto zauważyć, że każdy może być narażony na niedobór witaminy D, dlatego ważne jest regularne badanie poziomu tej witaminy i odpowiednie dostosowanie diety oraz stylu życia, by zapewnić jej wystarczającą ilość organizmowi.

suplementy na objawy niedoboru witaminy d

3. Objawy niedoboru witaminy D. Jak rozpoznać niski poziom witaminy D?

Jak objawia się niedobór witaminy D? Czym grozi niedobór witaminy D? Niestety, niedobór witaminy D często może pozostać niezauważony, ponieważ jego objawy łatwo mogą zostać przypisane innym problemom zdrowotnym.

Wymienia się następujące konsekwencje niedoboru witaminy D:

 • osłabienie kości: witamina D odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia kości poprzez regulację poziomu wapnia i fosforu w organizmie. Niedobór może prowadzić do osłabienia kości i zwiększonego ryzyka złamań,
 • osłabienie mięśni: witamina D ma wpływ na siłę mięśni i ich funkcjonowanie. Osoby z niedoborem mogą odczuwać osłabienie mięśni oraz problemy z równowagą,
 • zmęczenie: niedobór witaminy D może prowadzić do uczucia chronicznego zmęczenia, które nie ustępuje pomimo odpowiedniego długiego odpoczynku.

witamina d witamina słońca

4. Jak zapobiegać niedoborowi witaminy D? Jak skutecznie uzupełnić niedobór witaminy D?

Wymienia się kilka skutecznych sposobów zapobiegania niedoborowi witaminy D. Zastosuj je, a osiągniesz prawidłowy poziom witaminy D w organizmie.

Ekspozycja na słońce: głównym źródłem witaminy D dla organizmu jest promieniowanie słoneczne. Regularna, umiarkowana ekspozycja skóry na słońce sprawi, że ryzyko niedoboru witaminy D nie będzie Cię dotyczyć.

Dieta bogata w witaminę D: spożywanie pokarmów bogatych w witaminę D, takich jak tłuste ryby (np. łosoś, makrela) i żółtka jaj, może pomóc osiągnąć odpowiednie stężenie witaminy D.

Suplementacja witaminy D: w przypadku, gdy nie można zapewnić odpowiednich poziomów witaminy D poprzez ekspozycję na słońce i dietę, może być konieczna suplementacja. Zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, by uniknąć przedawkowania witaminy D.

Regularne badania krwi: regularne badania krwi pomogą śledzić poziom witaminy D. Będziesz w stanie wcześniej zauważyć sygnały niedoboru witaminy D.

żywność bogata w witaminę d

5. W jakich ilościach suplementować witaminę D?

Niestety, obecny styl życia, który często wiąże się z większą ilością czasu spędzanego w zamkniętych pomieszczeniach oraz pora roku, zwłaszcza jesienno-zimowa, sprawiają, że wytworzenie wystarczającej ilości witaminy D staje się wyzwaniem. Z tego powodu warto rozważyć regularną suplementację tego składnika. Pozostaje jednak pytanie, jaka dawka będzie odpowiednia.

W zależności od wieku zaleca się suplementację witaminy D w następujących ilościach:

 • noworodki: od 400 do 600 jednostek,
 • dzieci do 10 roku życia: od 600 do 1000 jednostek,
 • młodzież, osoby dorosłe i starsze do 75 roku życia: od 800 do 2000 jednostek,
 • osoby powyżej 75 roku życia: od 2000 do 4000 jednostek.

Dodatkowo zaleca się suplementację witaminy D w ilości 2000 jednostek dziennie dla kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią. W przypadku zdiagnozowanego niedoboru witaminy D, zaleca się stosowanie 4000 jednostek dziennie.

kobieta niweluje niedobór witaminy d poprzez suplementację

6. Witamina D – czy jej nadmiar szkodzi? Objawy nadmiaru witaminy D

Unikanie niedoboru witaminy D jest bardzo ważne, jednak trzeba uważać, żeby nie nabawić się przedawkowania witaminy D.

Tak, nadmiar witaminy D może być szkodliwy dla zdrowia. Choć witamina D jest niezbędna do wielu funkcji organizmu, jej nadmiar może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są objawy przedawkowania witaminy D?

 1. Hiperkalcemia: nadmiar witaminy D może podwyższyć poziom wapnia we krwi, co prowadzi do stanu znanego jako hiperkalcemia. Objawy obejmują m.in. osłabienie mięśni, nudności, wymioty i bóle głowy.
 2. Uszkodzenie nerek: wysokie dawki witaminy D mogą prowadzić do uszkodzenia nerek, szczególnie u osób z już istniejącymi schorzeniami nerek.
 3. Uszkodzenie tkanek miękkich: nadmiar wapnia we krwi może osadzać się w tkankach miękkich, takich jak naczynia krwionośne i narządy wewnętrzne i prowadzić do poważnych powikłań, w tym do miażdżycy i kamicy nerkowej.
 4. Toksyczność witaminy D: bardzo wysokie dawki witaminy D mogą prowadzić do zatrucia, objawiającego się m.in. nudnościami, wymiotami, utratą apetytu, bólami brzucha i osłabieniem.

Z tych powodów ważne jest stosowanie zaleconych dawek witaminy D i unikanie nadmiernego spożycia bez konsultacji z lekarzem. Osoby z podejrzeniem nadmiaru witaminy D powinny natychmiast skonsultować się z lekarzem w celu oceny i odpowiedniego postępowania.

suplementacja witaminy d

7. Objawy braku witaminy D. Niedostateczny poziom witaminy D – podsumowanie

Deficyt witaminy D może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Ważne jest, byśmy byli świadomi jego objawów i podejmowali działania mające na celu zapobieganie mu.

Regularna ekspozycja na słońce, zrównoważona dieta oraz, w razie potrzeby, suplementacja pomogą utrzymać odpowiedni poziom witaminy D i będą wspierać zdrowie. Zawsze warto konsultować się z lekarzem w przypadku podejrzeń o niskie stężenie witaminy D lub innych problemów zdrowotnych!

Plan dietetyczny i treningowy online

 

Specjalnie dobrane dieta i plan treningowy pomogą ci osiągnąć sukces zarówno jeśli chodzi o zdrowie, jak i estetyczną sylwetkę. W ustaleniu zindywidualizowanej strategii działania pomogą ci dyplomowani specjaliści z Just be FIT. Zgłoś się po pomoc, a w krótkim czasie odnotujesz wyraźne efekty włożonego wysiłku.

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Dorota Szczypka

Dietetyk kliniczny

Jestem magistrem dietetyki klinicznej z obszerną wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie chorób klinicznych.

Posted in Witamy i minerały, Zdrowie | Tagged

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online