zumba

Zumba – taniec, od którego się uzależnisz!

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Z artykułu dowiesz się:

 • Czym jest Zumba
 • Jakie są rodzaje Zumby
 • Jakie efekty daje Zumba

Zumba jest jedną z najbardziej popularnych form aktywności na świecie. Łączy ona taniec z ćwiczeniami aerobowymi i sprawia, że trening staje się nie tylko skuteczny, ale również przyjemny. To rozwiązanie dla tych, którzy lubią ćwiczyć „przy okazji” i nie przepadają za rygorystycznymi planami treningowymi. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o Zumbie!

SPIS TREŚCI:
1. Co to jest Zumba?
2. Dla kogo Zumba?
3. Rodzaje Zumby – jakie są?
4. Zumba Fitness – jakie daje efekty?
5. „Pierwsze kroki” na Zumbie – jak się przygotować?
6. Podsumowanie

Plan dietetyczny i treningowy online

1. Co to jest Zumba?

Zumba to program treningowy, który łączy elementy fitnessu i style tańca (takie jak salsa, merengue, samba, reggaeton i wiele innych). Twórcą Zumby jest Alberto „Beto” Perez, kolumbijski tancerz i instruktor tańca. Początki Zumby to koniec lat 90. XX wieku. Ta forma aktywności w ciągu kilku lat stała się fenomenem i przyciągnęła setki osób.

Tym, co wyróżnia Zumbę spośród innych form treningu, jest atmosfera radości, pozytywnych emocji, dobra zabawa i przyjemne spędzanie czasu. Rytmy i muzyka wykorzystywane w trakcie zajęć Zumby zachęcają do spontanicznych ruchów, a ćwiczenia wykonywane są w grupie, co wzmacnia poczucie wspólnoty i integrację. Zumba to nie tylko sposób na siedzący tryb życia, ale również recepta na redukcję stresu i poprawę samopoczucia.

kobieta i mężczyzna tańczący zumba fitness

2. Dla kogo Zumba?

Zumba angażuje niemal wszystkie mięśnie ciała. To dość intensywna forma aktywności (w trakcie jednej jednostki zajęciowej można spalić około 400-500 kalorii), można ją zakwalifikować do treningu cardio. To świetny wybór dla osób, które chcą się pozbyć nadprogramowych kilogramów.

Ponadto Zumba działa też wzmacniająco i pozytywnie wpływa na wydolność mięśni i poprawę postawy. Zumba aktywność dostosowana do różnych poziomów zaawansowania. Niezależnie od wieku, płci czy formy fizycznej, można brać udział w zajęciach Zumby i czerpać z nich ogromne korzyści.

Obecnie zajęcia Zumby organizowane są w wielu klubach fitness, studiach tanecznych, a także online, dzięki czemu bez problemu możesz dołączyć do tej wspaniałej społeczności.

Zumba to nie tylko trening, to także społeczność. Uczestnicy spotykają się regularnie na zajęciach i wspólną pasję i cele fitnessowe. Na parkiecie często rodzą się przyjaźnie, co sprawia, że trening staje się jeszcze bardziej inspirujący i motywujący.

kobieta uczęszczająca na zajęcia zumby

3. Rodzaje Zumby – jakie są?

Instruktorzy Zumby dostosowują choreografię do wieku zainteresowanych i różnych poziomów zaawansowania, by była ona zrozumiała i wykonalna dla wszystkich uczestników. Istnieje wiele wariantów zumby.

Zumba Gold – przeznaczona dla rozpoczynających treningi, otyłych lub osób starszych. Na zajęcia Zumby Gold mogą także uczęszczać osoby po przebytych kontuzjach czy zabiegach w ramach uzupełnienia rehabilitacji. Uczestnicy zajęć tego typu wykonują układy taneczne wolniej, jednak osiągają zauważalne efekty.

Zumba Toning – jest wzbogacona o ćwiczenia wzmacniające. To trening wytrzymałościowy, w trakcie którego można korzystać przykładowo z obciążników. Nie tylko spali kalorie, ale też ujędrni sylwetkę i zwiększy siłę mięśni.

Zumba Sentao – w trakcie tego treningu wykorzystuje się krzesła.

Zumba Step – to połączenie Zumby i stepowania.

Zumba Aqua – łączy Zumbę z wodnym aerobikiem.

Zumba Kids – wariant zumby przeznaczony dla dzieci. Najmłodsi mogą spędzić czas aktywnie i radośnie. Zumba Kids pozwala uczyć się koordynacji ruchowej i rozwijać swoją kreatywność.

kobieta wykonująca trening zumba

4. Zumba Fitness – jakie daje efekty?

Zumba to nie tylko zabawa, ale też skuteczny sposób na poprawę zdrowia. Efekty w dużej mierze zależą od zaangażowania. Regularne ćwiczenia pozwalają:

 • pozbyć się zbędnych kilogramów – jak wspomniano wcześniej, odpowiednie zaangażowanie pozwoli spalić w trakcie jednostki treningowej nawet kilkaset kalorii,
 • zwiększyć wydolność,
 • osiągnąć smuklejszą sylwetkę oraz poprawić jędrność brzucha, pośladków i nóg,
 • poprawić koordynację ruchową,
 • zwiększyć pewność siebie,
 • polepszyć samopoczucie.

trzy kobiety w trakcie treningu zumba

5. „Pierwsze kroki” na Zumbie – jak się przygotować?

Zumba nie wymaga specjalnych przygotowań. Jeśli jednak planujesz rozpocząć swoją przygodę z Zumbą, powinieneś wiedzieć, co może Ci się przydać na pierwszych zajęciach.

Na zajęcia Zumby warto zabrać ze sobą wygodny strój na zmianę, buty, które nie obetrą stóp i w których dasz radę przetańczyć całe zajęcia Zumby, coś do picia oraz ręcznik.

To świetne, że nie musisz być profesjonalnym tancerzem, by brać udział w Zumbie! Choreografie nie są specjalnie skomplikowane, to połączenie ćwiczeń z tańcem i dobrą zabawą, dlatego wykonasz je z łatwością. Zumba poprawi Twoją kondycję i wspomoże odchudzanie. Nie zwlekaj, znajdź najbliższy punkt, w którym odbywają się zajęcia Zumby i dołącz do grupy!

6. Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli nie przepadasz za treningami na siłowni w duchu no pain, no gain, być może Zumba jest aktywnością, którą pokochasz. Zumba to nie tylko forma treningu – to styl życia, który przynosi uśmiech oraz korzyści dla zdrowia i samopoczucia. To sposób na zwiększenie wytrzymałości i spalenie kalorii.

Plan dietetyczny i treningowy online

 

Bibliografia:

 1. Meet the Man Behind Zumba: Beto Perez, online: https://www.rd.com/article/meet-the-man-behind-zumba-beto-perez/, dostęp: 26.07.2023.
 2. Zumba fitness – połączenie tańca i aerobiku, online: https://cityfit.pl/blog/zumba-fitness-polaczenie-tanca-i-aerobiku/, dostęp: 26.07.2023.
 3. Zumba – skuteczny sposób na odchudzanie, online: https://swiatsupli.pl/blog/zumba-skuteczny-sposob-na-odchudzanie/, dostęp: 26.07.2023.

  Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

  Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

  Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

  Marcin Lubera

  Trener personalny

  Jestem personalnym trenerem medycznym, legitymowanym instruktorem sportu oraz wielkim promotorem aktywności fizycznej.

  Posted in Odchudzanie, Porady treningowe | Tagged

  Najnowsze artykuły:

  Plan dietetyczny i treningowy online