Kalkulator wody
Kalkulator wody co to jest?
Kalkulator wody od Just be FIT określa Twoje dzienne zapotrzebowanie na płyny w oparciu o masę ciała.
Wystarczy, że uzupełnisz puste pola, a kalkulator łatwy sposób wyliczy Twoje dzienne zapotrzebowanie na wodę!
Jak obliczyć ile dziennie pić wody?
Twoje dzienne zapotrzebowanie na wodę zostanie obliczone w prosty sposób. Specjaliści Just be FIT przyjmują, że dorosły człowiek na kilogram masy ciała powinien wypijać około 35 ml wody.
Czyli zakładając, że osoba która ma masę ciała 70 kg ma zapotrzebowanie na płyny rzędu 2,5 litra dziennie.
Sprawdź ile dziennie powinieneś pić wody!
Indywidualna opieka!
Dietetyka i Trenera
SPIS TREŚCI:
1. Jak działa kalkulator wody online?
2. Ile wynosi przeciętne dzienne zapotrzebowanie na wodę?
3. Funkcje wody w organizmie
4. Objawy odwodnienia organizmu
5. Co pić, aby się dobrze nawodnić?
6. Zapotrzebowanie na wodę — kalkulator. Podsumowanie
7. FAQ — Najczęściej zadawane pytania
1. Jak działa kalkulator wody online?
Kalkulator wody działa na podstawie prostego wzoru, który określa zapotrzebowanie na wodę w oparciu o masę ciała. Wystarczy że wpiszesz w puste pole swoją wagę, a błyskawicznie dowiesz się, ile wody pić dziennie. Kalkulator jest prosty w obsłudze i nie zabierze ci dużo czasu.
Ponadto (jeśli chcesz) możesz dokonać obliczeń samodzielnie.
Wzór jest bardzo prosty i wynika z szacunków, że dorosły człowiek na kilogram masy ciała powinien wypijać ok. 35 ml wody. Dla przykładu: osoba o wadze np. 70 kg ma zapotrzebowanie na wodę rzędu 2450 ml dziennie.
Warto wspomnieć, że istnieje jeszcze jeden, mniej popularny przelicznik. Bierze pod uwagę ilość spożywanych kalorii Mianowicie: na każdą 1 kcal przyjętą z pożywieniem przypada 1 ml wody.
Ile pić wody? Wzór
W oparciu o powyższe szacunki wzór zapotrzebowania na wodę (ZnW) wygląda następująco:
ZnW = masa ciała x 35 ml
Dzięki niemu bardzo łatwo wyliczysz, ile pić wody do wagi.
2. Ile wynosi przeciętne dzienne zapotrzebowanie na wodę?
Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników, dlatego (mimo że ogólnie przyjmuje się narrację minimum 2 litrów wody dziennie) może różnić się w zależności od osoby. Co ma wpływ na to, ile powinniśmy pić wody dziennie? Przede wszystkim:
- płeć,
- aktywność fizyczna,
- dieta,
- temperatura ciała,
- temperatura otoczenia,
- ciąża.
Co więcej, niektóre leki, a także alkohol i kofeina wpływają na wydalanie moczu (zwiększają je), co podnosi zapotrzebowanie na wodę. Większą ilość wody powinni też przyjmować ludzie na dietach wysokobiałkowych, bogatych w błonnik czy sód.
Jeśli zaś chodzi o średnie wartości zapotrzebowania na wodę, według Instytutu Żywności i Żywienia prezentują się następująco:
- mężczyźni — 2500 ml,
- kobiety — 2000 ml,
- kobiety w ciąży — 2300 ml,
- kobiety karmiące piersią — 2700 ml.
3. Funkcje wody w organizmie
Ktoś mógłby zapytać: “po co to wszystko? Po co męczyć się z kalkulatorem wody i obliczać swoje zapotrzebowanie na płyny?”
Otóż tak się składa, że dorosły człowiek o prawidłowej masie ciała składa się w jakichś 45-75% z wody. Mężczyźni posiadają jej więcej ze względu na fakt, że mają mniej tkanki tłuszczowej.
Jednak niezależnie od płci fakt jest taki, że składamy się w dużej części z wody, która pełni w organizmie bardzo ważne funkcje. Chodzi przede wszystkim o:
- oczyszczanie z toksyn,
- rozpuszczanie substancji odżywczych,
- ułatwianie formowania i przełykania pokarmów,
- właściwie działanie enzymów trawiennych,
- regulację temperatury ciała,
- ochronę narządów wewnętrznych (np. gałki ocznej czy mózgu).
Właśnie dlatego tak ważna jest wiedza o tym, ile litrów wody powinno się pić dziennie. Kalkulator wody Just be FIT pomoże ci to ustalić.
A co, jeśli nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości płynów?
4. Objawy odwodnienia organizmu
Objawy odwodnienia dzielimy na lekkie, średnie i ciężkie. Pojawiają się w zależności od tego, jak długo utrzymuje się stan fizjologiczny odwodnienia.
Wśród lekkich objawów wymieniamy:
- wzmożone pragnienie,
- ciemnożółty mocz,
- zmęczenie,
- dezorientację,
- ból głowy.
Do średnich należą:
- przyspieszony puls,
- rzadsze wydalanie moczu,
- suchość w ustach.
Ciężkie objawy to:
- pogorszenie stanu psychicznego,
- szybki oddech.
Ryzyko odwodnienia jest największe u niemowlaków, dzieci i osób starszych. Ponadto zdarza się najczęściej w okresie utrzymujących się, wysokich temperatur. Wtedy szczególnie warto wiedzieć, ile pić wody. Kalkulator pomoże ci to ustalić.
5. Co pić, aby się dobrze nawodnić?
“Aby się dobrze nawodnić, trzeba pić wodę” — to logiczna odpowiedź, która od razu ciśnie się na usta. Oczywiście jest prawdziwa, ale nie wyczerpuje tematu. Mimo że ciągle powtarzamy, jakie jest zapotrzebowanie na WODĘ, w rzeczywistości chodzi o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów.
Woda jest jednym z nich, ale nawodnisz się również sokami, herbatami, kawami, mlekiem, etc. Co więcej, w pokarmach stałych również znajduje się woda. Dla przykładu: arbuz składa się w dominującej części z wody.
Dlatego gdy korzystasz z kalkulatora wody online albo ze wzoru mierzącego zapotrzebowanie na wodę, obliczenia wykonuj z uwzględnieniem pozostałych napojów oraz produktów spożywczych — nie tylko zup.
6. Zapotrzebowanie na wodę — kalkulator. Podsumowanie
Mamy nadzieję, że artykuł wyjaśnił ci nie tylko działanie kalkulatora wody, ale również samą potrzebę odpowiedniego nawadniania organizmu. Dzięki właściwej podaży płynów zadbasz o prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów, co przełoży się na stan zdrowia oraz samopoczucie.
Właśnie po to, aby ułatwić ci zadanie, stworzyliśmy powyższy kalkulator. Ile pić wody w takim razie? Wpisz swoje dane w puste pola, a szybko poznasz odpowiedź.
7. FAQ — Najczęściej zadawane pytania
Ile płynów dziennie powinno się pić?
Dziennie powinno się pić co najmniej 2000 ml (kobiety) lub 2500 ml (mężczyźni) płynów. Tyle zapotrzebowanie na wodę wynosi wedle Instytutu Żywności i Żywienia. Weź jednak pod uwagę, że wskaźnik różni się w zależności od osoby. Dlatego wypróbuj nasz wodny kalkulator i sprawdź swoje zapotrzebowanie na wodę.
Jak obliczyć zapotrzebowanie na wodę?
Zapotrzebowanie na wodę obliczysz za pomocą wzoru, który mówi, że na kg masy ciała powinno się wypijać 35 ml płynów. Jest jeszcze jeden wzór, który mówi, że każde spożyte 1000 kcal to 1000 ml zapotrzebowania na wodę.
Jaka jest zawartość wody w organizmie?
Szacuje się, że zawartość wody w organizmie wynosi od 45-75%. Mężczyźni posiadają jej więcej ze względu na mniejszą objętość tkanki tłuszczowej. To jeszcze nie wszystko. Na podstawie tego, ile wody w organizmie, kalkulator wylicza twoje dzienne zapotrzebowanie na płyny.
Zachęcamy także do obliczenia BMI naszym kalkulatorem!
Polecamy artykuły:
Krok 1 Wybierz wariant planu
Dieta i Trening
Dieta
Trening
informacja W planie dla par otrzymacie dwa jadłospisy oraz dwa plany treningowe. Możecie mieć różne cele, przepisy, posiłki, ćwiczenia. Albo takie same, wybór zależy od Was.
Krok 2 Wybierz czas trwania
Płatność comiesięczna. Popularne
Krok 3Wybierz pakiet