Wypełnij formularz i odbierz ebook
“Co to jest choroba Hashimoto?”
Pomagamy w ułożeniu diety także osobom z różnymi schorzeniami.
Przekonaj się, że nawet restrykcyjna dieta może być prosta i smaczna!
Ten ebook powstał właśnie dla Ciebie!
Indywidualna opieka
Dietetyka i Trenera
Co wyróżnia nasz ebook?
Przygotowany przez specjalistów
Otrzymujesz darmowy jadłospis
Dokładny opis choroby Hashimoto
Różnorodne produkty w jadłospisie
Gwarancja łatwości w stosowaniu diety
Zdrowe i smaczne przepisy w diecie
Wypełnij formularz i odbierz ebook
“Co to jest choroba Hashimoto?”
Najczęściej zadawane pytania:
W treści ebooka, na samym końcu, znajdziecie darmowy jadłospis na 7 dni. Nie powinno się go stosować ciągle! Dieta musi być różnorodna. Można oczywiście co jakiś czas korzystać z dań podanych w jadłospisie.
Ebook wysyłany jest na podany w formularzu adres e-mail w pdfie.
Ebook Co to jest choroba Hashimoto to prawdziwa skarbnica wiedzy! Dowiesz się m.in.:
- na czym polega choroba Hashimoto,
- co ma wspólnego choroba Hashimoto z niedoczynnością tarczycy,
- co odgrywa ważną rolę w produkcji hormonów tarczycy,
- jakie są objawy choroby Hashimoto,
- jak się leczy chorobę Hashimoto.
Ebook ma 50 stron. To kopalnia wiedzy o chorobie Hashimoto.
Tak, jeden z rozdziałów został poświęcony objawom choroby Hashimoto. Objawy choroby Hashimoto to m.in. zmęczenie i senność.
Tak, jest to cała lista przygotowana przez profesjonalnych dietetyków.
Jadłospis zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące składników, sposobu przygotowania oraz ilości makroskładników w określonych daniach. Jest to przygotowany przez dietetyków jadłospis na 7dni.
Krok 1 Wybierz wariant planu
Dieta i Trening
Dieta
Trening
informacja W planie dla par otrzymacie dwa jadłospisy oraz dwa plany treningowe. Możecie mieć różne cele, przepisy, posiłki, ćwiczenia. Albo takie same, wybór zależy od Was.
Krok 2 Wybierz czas trwania
Płatność comiesięczna. Popularne
Krok 3Wybierz pakiet
Co to jest choroba Hashimoto? Wiedza w pigułce
Czy wiedziałeś, że choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy i może współwystępować z innymi chorobami autoimmunologicznymi? Zastanawiasz się, jakie są objawy wspomnianej choroby tarczycy, na czym w ogóle polega ta choroba lub jak przebiega choroba Hashimoto?
Przeczytaj nasz ebook i dowiedz się więcej o chorobie Hashimoto! Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, przeczytaj poniższy artykuł. Jeśli okaże się dla Ciebie interesujący, poszerz wiedzę o Hashimoto z pomocą naszego ebooka!
Choroba Hashimoto – co to za choroba?
Hashimoto to dolegliwość zaliczana do chorób autoimmunologicznych. Choroba Hashimoto (inaczej przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy lub przewlekłe zapalenie tarczycy) to schorzenie, w trakcie którego układ immunologiczny przestaje poprawnie działać. Zaczyna mu się wydawać, że tarczyca to intruz i stara się ją zwalczyć.
Co się dzieje, gdy układ odpornościowy atakuje tarczycę?
Otóż zaczyna on produkować limfocyty T i przeciwciała, które starają się zniszczyć tarczycę. Co więcej, dochodzi do wytworzenia cząsteczek prozapalnych: interleukiny 2, interleukiny 6, czynnika martwicy nowotworu, interferonu gamma. Te cząsteczki tworzą środowisko zapalne, które sprzyja uszkodzeniom tarczycy.
Czy można wyleczyć chorobę Hashimoto? Hashimoto, niestety, nie da się wyleczyć. Można jednak spowolnić przebieg choroby Hashimoto i pozbyć się wielu towarzyszących jej objawów.
Niedoczynność tarczycy a choroba Hashimoto
Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy to stan, w którym jest produkowana niedostateczna ilość hormonów tarczycy. Osoba zmagająca się z chorobą Hashimoto powinna przyjmować leki. Ważna jest także, oczywiście, zbilansowana dieta! Leczenie choroby Hashimoto ma na celu łagodzenie objawów i utrzymanie prawidłowej pracy tarczycy. I nieleczona niedoczynność tarczycy, i nieleczona choroba Hashimoto mogą prowadzić do wielu zaburzeń.
Dlaczego prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest ważne?
Gdy praca tarczycy zostaje zaburzona, pojawia się wiele uciążliwych objawów. Tarczyca jest odpowiedzialna za produkowanie i uwalnianie hormonów – trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Te hormony wpływają na wiele tkanek, komórek i narządów ludzkiego ciała. Pobudzają metabolizm i zwiększają tempo zmian zachodzących w ciele.
Jak hormony T3 i T4 oddziałują na organizm?
Mogą one:
- przyspieszać tętno,
- zwiększać produkcję ciepła,
- pobudzać układ nerwowy,
- regulować funkcje rozrodcze,
- wpływać na wzrost włosów i paznokci,
- zwiększać siłę skurczów serca,
- wpływać na stan skóry.
Przyczyny Hashimoto. Jaka jest najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy?
Trudno stwierdzić, co jest najczęstszą przyczyną Hashimoto. Do niedoczynności tarczycy może dochodzić na skutek infekcji bakteryjnych i wirusowych, czynników genetycznych, działania toksyn, niektórych leków, nadmiernych ilości jodu czy niedoboru selenu.
Do czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na Hashimoto zalicza się:
- występowanie chorób tarczycy lub innych chorób autoimmunologicznych u innych członków rodziny (np. reumatoidalne zapalenie stawów),
- cukrzyca typu 1,
- średni wiek,
- płeć żeńska.
Jednak wymienione czynniki wcale nie muszą sprzyjać Hashimoto. Patogeneza choroby Hashimoto to wciąż nie do końca poznany proces.
Objawy Hashimoto
Hashimoto często rozwija się bezobjawowo. Im bardziej uszkodzona tarczyca, tym skutki są bardziej widoczne, a co za tym idzie – dotkliwe. Pierwsze objawy choroby Hashimoto są często bagatelizowane i bywają łączone z innymi chorobami.
Lista objawów Hashimoto jest dość długa.
U cierpiących na Hashimoto można zaobserwować następujące symptomy choroby:
- wole (powiększenie tarczycy),
- niekontrolowany wzrost masy ciała (to skutek spowolnionego metabolizmu – organizm magazynuje energię w postaci tłuszczu. Przyczyną wzrostu wagi może też być zatrzymywanie wody),
- osłabienie (przy chorobie Hashimoto następuje spowolnienie metabolizmu, a co za tym idzie, mamy mniej energii i szybciej tracimy siły witalne),
- zmęczenie (nawet po przespanej nocy),
- problemy skórne (suchość, wrażliwość i szorstkość skóry, a także łuszczenie) i zmniejszone pocenie się (te dolegliwości mogą być przyczyną niedoboru hormonów tarczycy – bez ich udziału następuje zmniejszone wydzielanie substancji nawilżających przez gruczoły potowe),
- zwiększone wypadanie włosów, w tym wypadanie i przerzedzanie brwi (objaw pojawia się po kilku miesiącach od wystąpienia choroby Hashimoto. Jest to spowodowane tym, że cykl rozwoju ludzkiego włosa trwa kilka miesięcy),
- łamliwe paznokcie,
- ciągłe uczucie zimna (w trakcie niedoczynności tarczycy następuje zmniejszenie przemian metabolicznych, a to wiąże się z niższą produkcją ciepła),
- zaparcia (hormony T3 i T4, które są produkowane przez tarczycę, przyspieszają perystaltykę jelit, dlatego podczas Hashimoto, gdy dochodzi do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy, pojawiają się zaparcia),
- obrzęk twarzy, dłoni i stóp (są konsekwencją zatrzymywania wody w organizmie. Przy niedoborze hormonów T3 i T4 nerki gorzej filtrują krew, co skutkuje gromadzeniem się płynów w ciele),
- problemy z krążeniem (dochodzi do nich przez nieprawidłowo funkcjonujące nerki),
- zaburzenia miesiączkowania (są spowodowane niższą produkcją hormonów odpowiedzialnych za cykl miesiączkowy – kobiety mogą się zmagać z nieregularnymi miesiączkami lub ich zanikiem),
- obfite krwawienie w trakcie miesiączkowania,
- zaburzenia spermatogenezy (niski poziom hormonów tarczycy jest skutkiem obniżenia jakości nasienia. Co więcej, mężczyźni zmagający się z niedoczynnością tarczycy mogą mieć problemy z erekcją),
- senność,
- drętwienie i mrowienie kończyn,
- skurcze i bóle mięśni,
- powiększony język,
- obniżony apetyt,
- zaburzenia emocjonalne,
- zaburzenia snu,
- ochrypły głos,
- zaburzenia węchu i smaku,
- problemy z pamięcią i koncentracją (przy niedoczynności tarczycy dochodzi do zmniejszonego przepływu krwi przez obszary mózgu, które odpowiadają za pamięć i koncentrację).
- Rak tarczycy a choroba Hashimoto. Choroba Hashimoto może się też wiązać ze zwiększonym ryzykiem nowotworów tarczycy.
Leczenie Hashimoto
W trakcie niewydolności tarczycy zaczyna brakować hormonów tarczycy. Należy więc te braki uzupełnić. Leczenie Hashimoto polega na tym, że pacjentom z Hashimoto podaje się lewotyroksynę, a jej dawki dopasowuje się do stopnia, w jakim jest uszkodzona tarczyca oraz do masy ciała osoby, która ma ją przyjmować. Bierze się też pod uwagę to, czy chory zmaga się z innymi chorobami.
Na wchłanianie lewotyroksyny może mieć wpływ kilka czynników:
- ośrodki, które obniżają poziom cholesterolu,
- wzrost lub spadek masy ciała pacjenta,
- fenytoina (lek przeciwpadaczkowy),
- niektóre rodzaje niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- karbamazepina (lek przeciwdrgawkowy i psychotropowy),
- niektóre suplementy diety,
- nietolerancja laktozy.
Nieleczona choroba Hashimoto może powodować choroby serca, niepłodność, może też prowadzić do śpiączki.
Badania w kierunku Hashimoto
Hashimoto stwierdza się na podstawie badań, w tym badań na hormony tarczycy. Jeśli rozpoznajesz u siebie kilka z powyżej wymienionych objawów Hashimoto, wykonaj badania, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć tę chorobę.
Badanie w kierunku Hashimoto obejmuje:
- badanie TSH,
- badanie FT4,
- ATG badanie,
- USG tarczycy,
- badanie anty TPO.
Na badania w kierunku Hashimoto najlepiej zgłosić się na czczo, w godzinach porannych.
Leczenie choroby Hashimoto a dieta
Wiele produktów spożywczych wpływa na produkowanie, wydzielanie, transportowanie i działanie hormonów tarczycy. Właściwie skomponowana dieta pozwala w pewnym stopniu unormować pracę tarczycy. Wspomaga działanie tego gruczołu i spowalnia postępujący stan zapalny.
Jeśli potrzebujesz odpowiednio skomponowanej, indywidualnej diety na Hashimoto, nie mogłeś trafić lepiej! Dietetycy Just be FIT ułożą dla Ciebie zbilansowaną dietę Hashimoto, dzięki której poczujesz się lepiej.