Mamy nadzieję, że spodoba Ci się ten artykuł.Jeżeli potrzebujesz pomocy dietetyka i trenera kliknij tutaj!
rośliny w domu

11 powodów, dla których warto mieć rośliny w domu

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Z artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego rośliny ułatwiają relaks
 • Jak rośliny mogą pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie
 • O pozytywnym aspektach trzymania roślin w domu

Czego oczekujesz od twojego domu? Prawdopodobnie szukasz w nim bezpieczeństwa, ciszy i tego, aby zapewnił ci odpowiedni wypoczynek. W tym celu kupujesz nowe sprzęty elektroniczne, wygodne meble i ozdoby. Potem siadasz i oglądasz film, słuchasz muzyki albo zagłębiasz się w lekturze — ale czegoś brakuje.

Czego? Kontaktu z przyrodą.

Ten dostarczą ci tylko rośliny, którymi wypełnisz wnętrze. Nie tylko zapewnią ci namiastkę natury w czterech ścianach, ale również upiększą pokój i — co najważniejsze — zadbają o twoje zdrowie psychiczne.

Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jakie jeszcze zalety kryją się w domowych roślinach.

SPIS TREŚCI:
1. Uczą cię bycia tu i teraz
2. Zachęcają do ruchu
3. Są dobrymi towarzyszami
4. Udowadniają, że małe rzeczy również są wartościowe
5. Upiększają otoczenie
6. Pokazują, że są sytuacje, w których należy odpuścić
7. Przypominają ci o naturze
8. Przełamują lody
9. Są lustrem, które odbija twoje samopoczucie
10. Uczą cię, że twoje czyny dużo znaczą
11. Są dowodem na to, że każdy potrzebuje opieki
12. Podsumowanie

Plan dietetyczny i treningowy online

 

Potrzebujesz pomocy na drodze do lepszego zdrowia i wymarzonej sylwetki? Zgłoś się do dyplomowanych specjalistów z Just be FIT. Przygotują dla ciebie indywidualny plan treningowy i dietetyczny, dzięki czemu szybciej osiągniesz swoje cele!

 

1. Uczą cię bycia tu i teraz

Rośliny wymagają twojej uwagi, a przez to wyrywają cię z fikcyjnego świata myśli. W efekcie nie martwisz się tak bardzo aktualnymi problemami i tym, co przyniesie jutro.

Badania udowadniają, że dzięki roślinom łatwiej się zrelaksujesz. Podczas ich pielęgnacji uspokajasz się. Dlaczego? Ponieważ obserwujesz je, podlewasz, reagujesz na niepokojące zmiany — każda z tych czynności dzieje się w tu i teraz. Nie masz czasu na niepotrzebne zmartwienia.

Gdy nie przesiadujesz we własnej głowie, stres, smutek i lęk nie są w stanie ci zagrozić.

Journal of Physiological Anthropology opublikował wyniki badania, w którym jedna grupa uczestników sadziła rośliny, a druga zajmowała się czynnościami technologicznymi. Okazało się, że  ci pracujący przy roślinach byli dużo bardziej zrelaksowani i spokojni.

2. Zachęcają do ruchu

Pobyt w domu nazbyt często kończy się przesiadywaniem na kanapie z braku obowiązków. Taki tryb życia szybko doprowadzi do nadwagi i chorób cywilizacyjnych.

Przygarnij jedną lub kilka roślin doniczkowych, a dasz sobie powód do ruchu. Nieważne czy akurat je podlewasz, urywasz zeschłe liście czy przestawiasz do słońca lub odwrotnie — za każdym razem ruszasz się z miejsca. Różne gatunki roślin mają różne potrzeby, więc na pewno nie zabraknie ci regularnych, ale mimo wszystko przyjemnych obowiązków.

Jaki jest tego efekt? Wreszcie masz w domu coś, co oderwie cię od kanapy!

3. Są dobrymi towarzyszami

Na pewno nieraz dotarły do ciebie informacje o ludziach, którzy rozmawiają z roślinami. Taka praktyka na pierwszy rzut oka śmieszy, ale wiele źródeł udowadnia, że rośliny to uwielbiają. Lepiej rosną, kiedy się nimi interesujesz, czyli m.in. mówisz do nich.

Co więcej — rośliny są świetnymi powiernikami tajemnic. Masz absolutną pewność, że nikomu nie przekażą twoich sekretów.

Nie powiesz tego samego o ludziach, prawda?

4. Udowadniają, że małe rzeczy również są wartościowe

Pośpiech, stres i masa obowiązków to dziś codzienność. Dlatego tak wielu ludzi szuka ucieczki, chociażby na jakiś czas (np. w formie urlopu), dzięki czemu ładują baterie do dalszej walki. Ale istnieją również skromniejsze sposoby na przywrócenie równowagi.

Wiesz już, że dbanie o rośliny relaksuje. Ponadto badania wyraźnie pokazują, że natura ma ogromny wpływ na dobre samopoczucie i doświadczenie szczęścia. Wystarczy nawet jej mała dawka, np. w formie rośliny doniczkowej.

Gdy się nią opiekujesz, skupiasz się na małych rzeczach, które przynoszą ci ulgę od codziennego zgiełku. Szybko uczysz się doceniać te drobiazgi.

5. Upiększają otoczenie

Estetyczne meble, zdjęcia, obrazy, figurki i masa innych ozdób czyni wnętrze twojego domu pięknym. Rośliny pełnią podobną rolę.

Ogromna liczba ich gatunków sprawia, że ozdobisz pokoje oryginalnie i wedle własnego uznania. Co więcej, rośliny nie tylko upiększają, ale także czynią otoczenie bardziej żywym i radosnym. Ich obecność i kolor pozytywnie wpływa na nastrój domowników, o czym przeczytasz w wielu badaniach

6. Pokazują, że są sytuacje, w których należy odpuścić

Rośliny to żywe organizmy, a co za tym idzie — czasem umierają. Powodów jest wiele: twój błąd, brak opieki lub odpowiednich warunków do rozwoju, choroba, itp. Wtedy nie pozostaje ci nic innego — spisujesz roślinę na straty.

To bolesna, ale ważna życiowa nauka. Czasem sprawy po prostu nie idą po twojej myśli. Nie zawsze osiągniesz sukces, a dalsza walka bywa bezsensowna. Dzięki roślinom lepiej to sobie uświadomisz.

7. Przypominają ci o naturze

Szczęście nigdy nie jest wieczne, a życie nigdy nie jest takie samo. Dlatego gdy po dobrym okresie nagle nadchodzi gorszy lub zły, nie panikuj. Rośliny (i w gruncie rzeczy wszystkie inne organizmy w naturze) przechodzą przez to samo.

Spójrz na nie, a ci o tym przypomną.

Z kolejnymi sezonami rośliny kwitną, rosną i promienieją albo zamykają się w sobie i przechodzą w stan podobny do hibernacji — tak samo jak ty. Każde życie składa się z cykli. Spójrz na roślinę i przypomnij sobie o tym, kiedy będzie źle.

8. Przełamują lody

Zdarzyło ci się kiedyś, że goście przyjechali na przyjęcie, ale w pierwszych minutach spotkania nikt nie kwapił się do rozmowy? Atmosfera skrępowania jest bardzo popularna w takich sytuacjach i czasem trudno ją przełamać. Jednak wszystko skończy się dobrze dzięki roślinom doniczkowym. Nawet ich skromna kolekcja bardzo tutaj pomoże.

Dlaczego?

Rośliny świetnie sprawdzą się w roli tematu, który rozpocznie przyjęcie. Jeśli jesteś gościem, zapytaj o nie albo pochwal, że pięknie rosną. Lub wykorzystaj praktyczność roślin i przynieś jakąś w prezencie, a również z łatwością rozpoczniesz temat od niej.

9. Są lustrem, które odbija twoje samopoczucie

Wiesz, że rośliny reagują na to, co czujesz? Jeśli jesteś w dołku i traktujesz siebie jak ostatniego nieudacznika, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odbije się to na twoich roślinach.

To nie takie dziwne jeśli weźmiesz pod uwagę, że w naturze wszyscy ze sobą koegzystujemy. Roślina cię naśladuje. Dlatego będzie obumierała, gdy popadasz w stany depresyjne. Z drugiej strony będzie rozwijała się i kwitła, gdy przezwyciężysz troski i wrócisz na właściwy tor.

10. Uczą cię, że twoje czyny dużo znaczą

Roślina umrze, jeśli o nią nie zadbasz. Gdy zaś spełnisz swój obowiązek i dostarczysz jej wszystkiego, czego potrzebuje, odwdzięczy ci się. Urośnie, zakwitnie i podzieli się z tobą swoim pięknem.

Daje to niezwykłą satysfakcję i każdego dnia przypomina ci, że twój wysiłek ma znaczenie. Kiedy masz gorszy dzień, coś ci się nie udało lub po prostu czujesz przygnębienie, spójrz na swoje rośliny — na pewno poprawią ci humor.

Dzięki nim utwierdzasz się w przekonaniu, że twoje działania przynoszą efekt.

11. Są dowodem na to, że każdy potrzebuje opieki

Przerwij na chwilę swoje obowiązki względem rośliny, a zacznie więdnąć. Gdy zobaczysz ją w takim stanie, od razu przypomnisz sobie o zaniedbaniu.

To nie wszystko.

Świadomość, że brak opieki wpływa na stan rośliny, szybko przeniesie się także na zwierzęta i ludzi. Zrozumiesz, że musisz zadbać również o siebie i swoich bliskich. Inaczej wszyscy zwiędniecie jak ta prosta roślinka.

Dlatego dbaj nie tylko o nią, ale również o siebie i innych, a szybko zauważysz zmiany na lepsze.

12. Podsumowanie

Już wiesz, jak wiele dobrego zrobią dla ciebie domowe rośliny. Nie tylko dostarczą piękna, ale również pomogą w relaksie i wypoczynku.

Co więcej, przypomną ci o twoich potrzebach. Wbrew pozorom wiele z nich jest wspólnych. Są to m.in.:

 • słońce i świeże powietrze,
 • odpowiednie składniki odżywcze,
 • pozytywny nastrój i przyjacielska rozmowa,
 • odpowiednie warunki do rozwoju.

Ponadto dzięki roślinom nauczysz się czegoś o życiu. Pokażą ci, że:

 • chwilowy kryzys o niczym nie przesądza,
 • uporządkowane otoczenie zapewnia lepszy rozwój,
 • życie ma różne fazy (zła w końcu zmieni się w dobrą),
 • życie w tu i teraz jest dużo lepsze niż w przeszłości lub fikcyjnej przyszłości.

Dlatego nie czekaj i znajdź sobie pierwszego zielonego przyjaciela!

 

Co chcesz osiągnąć?

Wybierz swój cel, który chcesz wspólnie z nami osiągnąć

 

Potrzebujesz pomocy na drodze do lepszego zdrowia i wymarzonej sylwetki? Zgłoś się do dyplomowanych specjalistów z Just be FIT. Przygotują dla ciebie indywidualny plan treningowy i dietetyczny, dzięki czemu szybciej osiągniesz swoje cele!

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Regina Czubak

Dyplomowany dietetyk

Studia ukończyłam na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie na Wydziale Technologii Żywności. Od 2012 roku pomagam osobom dietetycznie w poprawie jakości życia i zdrowia.

Posted in Zdrowie | Tagged ,

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online