siłownia jak zacząć

Pierwsze kroki na siłowni – od czego zacząć, aby się nie zrazić?

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty.
  • Czy regeneracja jest ważna.
  • Jak wyznaczać cele treningowe.

Obecnie ciężko jest przejść przez większość polskich miast bez natknięcia się na klub fitness lub siłownię. Zdrowy styl życia na dobre zagościł w ludzkiej świadomości. Społeczeństwa dostrzegają rolę aktywności fizycznej i wszystko wskazuje na to, że trend dbania o swoje ciało będzie się tylko pogłębiał.

Progi siłowni codziennie przekraczają rzesze osób, które szukają sposobu na poprawę samopoczucia, sprawności i wyglądu. Niestety, dla wielu z nich jest to pierwszy kontakt ze sportem od wielu lat. Brak świadomości własnego ciała oraz podstawowej wiedzy o treningu i aktywności ruchowej często skutkuje tym, że po kilku treningach spędzonych w strefie cardio, zapał osoby początkującej, stopniowo gaśnie.

Siłownie i kluby fitness dają możliwość wszechstronnego rozwoju i wystarczy odrobina wiedzy, żeby cieszyć się bezpiecznym i efektywnym treningiem. Od czego należy więc zacząć? Gdzie znaleźć wiedzę która sprawi, że podjęty trening będzie bezpieczny i maksymalnie efektywny?

SPIS TREŚCI:
1. Określ dlaczego chcesz zacząć
2. Skontaktuj się ze specjalistą – ucz się na błędach innych
3. Bez ustalonego planu nie osiągniesz swojego celu!
4. Stałe terminy treningów! Bez wymówek
5. Pamiętaj o regeneracji
6. Podsumowanie

Plan dietetyczny i treningowy online

1. Określ dlaczego chcesz zacząć

To najważniejsza rzecz, bez której kolejne punkty nie mają tak naprawdę sensu. Nie ma nic gorszego niż zmuszanie się do aktywności, której celu nie znamy. Jasno określony powód rozpoczęcia aktywności jest kluczem do efektywnego i systematycznego działania.

Najczęściej na siłowni pojawiają się osoby, którym zależy na poprawie swojej sylwetki. Na szczęście, trening służy nie tylko odchudzaniu lub budowaniu masy mięśniowej. Wśród stałych bywalców siłowni spotyka się coraz więcej osób, dla których najważniejsze jest utrzymanie szeroko rozumianej sprawności fizycznej. Regularna aktywność fizyczna jest kluczem do dobrego samopoczucia. Czasy, kiedy głównymi bywalcami siłowni byli napakowani kulturyści-samouki na szczęście już minęły.

Przez kluby przewijają się wszystkie grupy wiekowe, od nastolatków po emerytów. Spotkać można zarówno atletów, jak i osoby zupełnie początkujące. Nowoczesna siłownia jest miejscem otwartym na wszystkich a oferta dostępnych zajęć jest na tyle rozległa, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

2. Skontaktuj się ze specjalistą – ucz się na błędach innych

Każdy, kto po raz pierwszy zdecydował się przyjść na siłownie, czuł się tak samo. Wszędzie dziwne maszyny i tłum ludzi. Łatwo poczuć się zagubionym i po pewnym czasie zrezygnować z treningów. 

Na początku niezbędna jest pomoc kogoś, kto może pochwalić się już pewnym doświadczeniem treningowym. Taka osoba powinna nauczyć podstawowych ćwiczeń, zwrócić uwagę na technikę ruchu oraz pomóc w ułożeniu planu treningowego. Najlepszy oczywiście jest trener personalny lub instruktor fitness. Porada fachowca jest w stanie nie tylko uchronić przed kontuzjami i urazami, ale też pomóc osobie początkującej zaoszczędzić czas – nie ma nic gorszego, niż samodzielna nauka na własnych błędach i związana z tym strata czasu. 

Nie ma sensu odkrywać Ameryki na nowo – zbyt wiele osób poświęciło już swój czas, na opracowanie efektywnych form treningu, żebyś Ty musiał robić to samo.

3. Bez ustalonego plany nie osiągniesz swojego celu!

 

Kiedy już wiesz, co chcesz osiągnąć poprzez regularne treningi, musisz przygotować plan, który pozwoli Ci działać w efektywny sposób. Plan treningowy to absolutna podstawa i nie ma żadnego powodu, aby go nie opracować. To właśnie dzięki przemyślanemu i systematycznemu działaniu jesteśmy w stanie realizować nasze postanowienia i stale zbliżać się do założonego celu.

Dobry plan treningowy określa ilość treningów w tygodniu, niezbędne ćwiczenia, ilość powtórzeń, liczbę serii oraz stosowane obciążenia. Jest przygotowany na określony czas, np. 3 miesiące. W jego przygotowaniu niezbędna może być pomoc wykwalifikowanego trenera. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej ogólny plan treningowy jest lepszy, niż trening w oparciu o potrzebę chwili i pomysły, które na bieżąco przychodzą do głowy.  

Plan powinien być przelany na papier. Ludzka pamięć jest ulotna. Obecnie dostępne są setki aplikacji treningowych, które umożliwiają wygodne planowanie treningów. Nie ma powodu, aby działać bez planu!

4. Stałe terminy treningów! Bez wymówek

Kiedy znamy już cel i wiemy, jak ćwiczyć, konieczne jest wdrożenie posiadanego planu treningowego. Co prawda motywacja jest tym, co pozwala zacząć, ale to nawyk pozwala wytrwać. Nawet najlepszy plan nie przyniesie efektów, jeśli nie będziemy go realizować. Stałe godziny treningów są niezbędne w kreowaniu nawyku.

Prędzej czy później przyjdą cięższe chwile, każdy ma dni, kiedy nie chce mu się iść na trening, ale należy się przemóc i pamiętając o celu, robić swoje. Nigdy nie żałuje się przyjścia na trening a radość po pokonaniu własnych słabości jest ogromna i daje motywację do dalszej pracy. 

5. Pamiętaj o regeneracji

Wbrew temu co można zobaczyć na motywacyjnych filmikach w sieci, przetrenowanie istnieje. Co więcej, dotyczy nie tylko zawodowców. Zadaniem treningu jest wywołanie szeregu reakcji metabolicznych, których efektem są zmiany w naszym ciele. Nawet najcięższy trening nie przyniesie rezultatu, jeśli nie będzie czasu na odpoczynek. To właśnie podczas procesu regeneracji, organizm ma czas na przebudowę i przystosowanie się do bodźców dostarczanych w trakcie treningu.

Prawidłowa regeneracja uwzględnia odpowiednią przerwę między treningami, sen oraz odżywianie. Brak któregokolwiek z tych trzech elementów sprawia, że nawet największy trud włożony w trening, może nie przynieść zamierzonego efektu.

6. Podsumowanie

Im dalej w las tym więcej drzew. Ciężko w kilku zdaniach zawrzeć najważniejsze informacje, gdyż ilość wiedzy związanej z aktywnością fizyczną jest ogromna. Nie ma prawd uniwersalnych i odpowiedź na każde pytanie dotyczące treningu zaczyna się od „to zależy”. Trzymaj się powyższych zasad, a Twoje wejście w świat sportu sprawi Ci wiele radości i sprawi, że wymarzone efekty przyjdą szybciej, niż Ci się wydaje. 

Plan dietetyczny i treningowy online

Jak bardzo podobał ci się artykuł? 🙂

Średnia ocena / 5. Ilość ocen:

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Czas na Ciebie!

Marcin Lubera

Trener personalny

Jestem personalnym trenerem medycznym, legitymowanym instruktorem sportu oraz wielkim promotorem aktywności fizycznej.

Posted in Odchudzanie, Porady treningowe | Tagged

Najnowsze artykuły:

Plan dietetyczny i treningowy online